Epilepsie
Je třeba velké opatrnosti, případně vyloučení cvičení v polohách, kdy je hlava níž než srdce a především v balančních pozicích, kdy může být spuštěn proces záchvatu.
Jsou vhodná pouze šetrná cvičení, která zvyšují pohyblivost kloubů a relaxační cvičení.
Je to jedna z mála úplných kontraindikací, a to především pro ovlivnění mozku.
Glaukom
Glaukom je způsoben zvýšením nitroočního tlaku. Vyvarujeme se cviků v předklonu a na břiše, rozhodně neprovádíme obrácené pozice, např. šíršásanu (stoj na hlavě), kdy dochází k překrvení a zvyšování nitroočního tlaku. Doporučuje se jemné cvičení očí - oční jóga.
Srdce
Cvičení jógy nesmí přesahovat naše fyzické možnosti, necvičíme ásany, kde je větší tlak na hrudník, opatrnosti je třeba i u sestavy "súrja namaskár", u ásany bhudžángásana (kobra).
Vyvarujte se cvičení ásan se zadržením dechu.
Cévní mozková příhoda
Vyvarujeme se cvičení jógy s obrácenou polohou hlavy. Ásany při kterých dochází k záklonům hlavy, neprovádíme s dlouhými výdržemi. Nedoporučují se zádrže dechu.
Vysoký krevní tlak
Vynecháme silová cvičení a cviky s obrácenou polohou hlavy. Nikdy necvičíme širšásanu (stoj na hlavě), bhastriku a kapálabháti.
Nezadržujeme při cvičení jógy dech po nádechu - zvýšený obsah oxidu uhličitého v krvi způsobuje stahování cév a krevní tlak se tím zvyšuje. Zádrž dechu po výdechu naopak krevní tlak snižuje.
Nízký krevní tlak
Jsme opatrní na předklonové pozice, při vstávání do stoje nebo při cvičení s obrácenou polohou hlavy. Nízký krevní tlak se zvýší krátkými zádržemi dechu po nádechu.
Bederní páteř
Je třeba byl opatrní při předklonech např. při paščimóttánásaně (kleště) nebo pádahastásaně (předklon ve stoji), stejně jako u sedu se zkříženýma nohama.
Krční páteř
Nedoporučuje se cvičit sarvángásanu (svíčka), halásanu (pluh) a zejména šíršásanu (stoj na hlavě), opatrní musíme být také u torzních cviků.
Migréna
Doporučuje se opatrnost, cvičení trikónásany (trojúhelník), ve které uvolňujeme vzniklé bloky cvičením na opačnou stranu, než na které je problém a dále dechová cvičení jednou nosní dírkou příslušnou k problematické polovině hlavy.
Astma
Doporučuje se zaměřit se na brániční dech - posílit nepružnou bránici a také techniku kapálabháti, která působí na uvolnění průdušek a především nácvik prodloužení výdechu a relaxace.