CVIČENÍ VE VODĚ - AQUA AEROBIC V NÍZKÉ VODĚ
Teplota vody a výběr hudby
Teplota vody výrazně ovlivňuje stavbu lekce a výběr hudby. Ideální teplota se pohybuje v rozmezí 28 – 32°C. Čím nižší je teplota, tím je delší fáze rozehřátí, cvičení je intenzivnější, hudba rychlejší, je nutno omezit nebo zcela vypustit ministrečink a závěrečný strečink zbytečně neprodlužovat. Cvičenec musí odcházet z vody v tepelné pohodě. Naopak čím je teplota vyšší, tím více musíme dbát na možnost přehřátí organismu. Volíme cvičení méně intenzivní, hudba má pomalejší tempo, jde spíše o relaxační a rehabilitační cvičení nebo svalový kondiční trénink.
Je velmi důležité vybrat pro daný typ lekce aqua-aerobiku vhodnou hudbu, vybíráme zejména podle věkového složení cvičenců, zaměření lekce, celkové fyzické kondice cvičenců a nezanedbáváme ani již dříve zmíněnou teplotu vody v bazénu. Při běžné teplotě, tj. 28 ° C, je vhodné využít základní tempo hudby – 128 – 138 BPM. Lze zvolit i speciálnější rychlejší tempo, při kterém cvičíme na každou druhou dobu. Při strečinku či posilování volíme hudbu pomalejší, tedy 90 – 120 BPM.
Hudba nám udává rytmus cvičení a je motivačním a povzbuzujícím faktorem. Špatný výběr hudby, např. příliš rychlé nebo naopak pomalé tempo či nevhodný hudební styl, má negativní vliv na cvičence, jelikož snižuje jejich vůli a chuť ke cvičení a působí jako rušivý faktor. V neposlední řadě by měla hudba alespoň v rámci možností vyhovovat i cvičiteli samotnému, pro kterého také znamená tu správnou motivaci. Vhodný výběr stylu hudby, ale i vhodná hlasitost jsou tedy důležitými ovlivňujícími faktory pro všechny účastníky lekce aqua-aerobiku a dokreslují její příjemnou atmosféru (Šimonová, 2011).