CVIČENÍ VE VODĚ - AQUA AEROBIC V NÍZKÉ VODĚ
Rozdělení cvičení podle hloubky
Kapitoly:
Cvičení v mělké vodě – od pasu po prsa
Tato hloubka je ideální pro začátečníky. Cvičící jsou schopni velmi dobře kontrolovat průběh pohybů a cvičit v požadovaném rozsahu a tempu. Ke zvýšení intenzity cvičení se v této hloubce velmi často používají vodní pomůcky, zejména nudle. V této hloubce vážíme asi 50% své hmotnosti na suchu.
Cvičení v přechodové vodě - od prsou po ramena
Taková hloubka vody je ideální pro většinu lidí. Jde o nejčastěji využívanou hloubku vody, kterou nalezneme na téměř každém bazéně. V přechodné vodě člověk váží pouze 25 - 30% své hmotnosti na suchu. Do programu se zařazují aerobní cvičení ve všech rovinách a posilovací cvičení s využitím pomůcek, které zvyšují odpor vody.
Cvičení v hluboké vodě - bez dotyku dna
Hluboká voda je určena pro středně pokročilé a zdatné jedince. Dále je vhodná při pooperačních stavech, problémech s klouby a páteří, jelikož zde nedochází ani k minimálním otřesům. Využívají se zde nadlehčovací pomůcky, zejména vodní nudle a aqua-pásy, jejichž hlavním úkolem je udržet tělo ve vertikální poloze a umožnit práci svalům trupu a končetin bez přetěžování jiných oblastí. Cvičení v hluboké vodě je nejintenzivnější formou aqua-aerobiku zejména kvůli zvýšeným nárokům na udržení rovnováhy a koordinace a ztížení posilovacích cvičení. V hluboké vodě vážíme pouze 10% své hmotnosti na suchu (Šimonová, 2011).