CVIČENÍ VE VODĚ - AQUA AEROBIC V NÍZKÉ VODĚ

Osobnost cvičitele

Cvičitel aqua-aerobiku by měl disponovat teoretickým vzděláním, znát správné názvy cviků a jejich provedení, ale samozřejmě i zásady bezpečného pohybu ve vodě i v okolí bazénu. V neposlední řadě je nezbytná jeho znalost zásad první pomoci, pokud by došlo k úrazu či dokonce k tonutí.

Lektor musí disponovat určitou úrovní fyzické zdatnosti, aby byl schopen plnohodnotně vést cvičební jednotku. Důležitá je i jeho správná motivace pro cvičení, ke které řadíme jednak osobní chuť cvičit a zejména pak vůli cvičit pro klienty, předat jim své znalosti a dovednosti a dosáhnout jejich celkové spokojenosti. K tomu je třeba umět cviky správně předvést i pojmenovat a komunikovat se cvičenci – používat jasná gesta, signály i slova, upozorňovat cvičence na případné chyby v provedení cviků, které by mohly negativně ovlivnit účinek daného cviku, či dokonce klientům zdravotně uškodit. Je nezbytné si stanovit jasný a stručný signál, pokud chce lektor vystřídat cviky, a upoutat tak pozornost cvičenců. V tomto ohledu je velmi důležité dodržování zásad hlasové hygieny, ke kterým patří mimo jiné dostatek spánku, správná životospráva, nepřetěžování hlasivek a také občasné dodržení hlasového klidu.

Důležitým předpokladem pro to, aby se člověk mohl stát dobrým cvičitelem, je hudební sluch a cit pro rytmus, zejména kvůli správnému rozfázování hodiny a střídání jednotlivých cviků.

Lektor musí nejprve ukázat každý cvik na 120%, aby cvičence ve vodě co nejvíce namotivoval a zdůraznil důležité detaily jednotlivých prvků, jako dotažení pohybu do správného rozsahu, správný záběr dlaněmi, které musíme při záběru špetkou otáčet po směru pohybu apod. Musí dbát na celkové správné provedení a držení celého těla.

Nezbytná je pevná a přesně sedící sportovní obuv i vhodné sportovní oblečení. Z hlediska bezpečnosti se doporučuje používat protiskluzovou podložku, jelikož okolí bazénu bývá většinou mokré a cvičiteli tak hrozí zejména při různých výskocích nepříjemné uklouznutí, které může vyústit i ve vážné zranění, např. naražení části těla či zlomeninu (Šimonová, 2011).
Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 443768 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Cvičení ve vodě - aqua aerobic v nízké vodě by Mgr. Miloslava Urbanovská, Mgr. Dita Hlavoňová, Ph.D., PhDr. Šárka Maleňáková, Ph.D., Ing. Radek Turin, DiS., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/aquaerobik/.
Investice do vzdělávání