CVIČENÍ VE VODĚ - AQUA AEROBIC V NÍZKÉ VODĚ
Historie
Ve světě
Aqua-aerobik je velmi mladou sportovní disciplínou, která tudíž nemá příliš bohatou historii. Vznikl zhruba ve 2. polovině 20. století v zámoří, ve Spojených státech amerických.
Zpočátku existovalo několik způsobů pojmenování této nové aktivity, objevovaly se názvy aquaerobik, aqua aerobic či aqua-aerobic a všechna tato jména byla pokládána za gramaticky správná.
Původně se tohoto cvičení využívalo k rehabilitaci pohybového aparátu, zejména u atletů, kteří si takto léčili svá zranění. Velmi populární byla rovněž gymnastika ve vodě – tzv. aqua gymnastika. Toto cvičení bylo velmi odlišné od dnešního aqua-aerobiku. Cviky byly pomalé, nudné a bez žádného specifického efektu, takže o vodní gymnastiku postupně přestal být zájem.
Po určité době však metodu cvičení ve vodě začali využívat i jiní sportovci než atleti a postupně se začala prosazovat i u široké veřejnosti, u lidí různého věku i fyzické kondice. Cvičení se vyvíjelo až do dnešní profesionální podoby, cviky se zefektivnily, hojně se začalo využívat různých pomůcek a doprovodu rytmické hudby, která sportovce lépe naladí a motivuje. Pro svůj účinek, tedy zejména posilování svalů a spalování tuků, se aqua-aerobik dostal do povědomí převážně žen. V dnešní době však začínají hodiny navštěvovat i muži a setkáváme se i s muži-lektory.
www.plaveckaskolauh.cz/strediska/strediskoluhacovice/aquaerobic
V České republice
Ze Spojených států amerických se aqua-aerobik rychle šířil do celého světa. Nejprve šlo o jednouché formy vodního cvičení, avšak koncem 90. let 20. století pociťovali i první instruktoři aqua-aerobiku v České republice nutnost oživit své lekce o nové náčiní a cviky. Mnozí z nich přecházeli samostatně na vlastní sestavy, které však neuměli správně pojmenovat, protože pro odlišnou práci končetin nebo modifikaci konkrétních cviků nebyla vytvořena srozumitelná terminologie. Tyršovo názvosloví pro gymnastické cvičení a několik původních anglických názvů z aqua-aerobikunestačilo pojmout a rozlišit mnoho cviků ve spojení s plaveckými dovednostmi. Bylo velmi obtížné některé povely vyslovit nebo popsat a také stanovit techniku, jak cvik správně předvést a naučit. V bazénech tak zdomácněly názvy jako žabák, letadlo, květina, kůň a další.
V dnešní době má aqua-aerobik již vypracované samostatné názvosloví a umí označit cviky stručným pojmem a signalizací, který slouží jako smluvený povel (Dolenská, 2011).
V roce 1999 bylo Aqua-Fitness poprvé v České republice akreditováno ministerstvem školství, které potvrdilo správnost a efektivnost učební osnovy Aqua-Fitness Academy ČR