Nejvýznamnější osobnosti

Nejvýznamnější světové osobnosti minulosti

Japonsko – Yoshitsugu Yamashita

obrázek

Obr. 28: Jošitsugu Jamašita (6)

Jošitsugu Jamašita je první džudista, který získal 10. dan. Když Jošitsugu Jamašita zemřel v roce 1935, Jigoro Kano mu udělil vůbec první 10. dan pro jeho zásluhy. Jošitsugu Jamašita se narodil v roce 1865 v Japonsku. Jeho otec i dědeček byli odborníci v úpolových sportech. V květnu 1902 Jošitsugu Jamašita odchází do Spojených států, aby i tam rozšířil džúdó. Zpočátku učil na Harvardově univerzitě. Jedna z jeho prvních žaček byla Mary Lee, vnučka generála Roberta E. Lee. Prezident Theodor Roosevelt si všiml jeho dovedností a oslovil ho, aby dělal instruktora pro námořnictvo. V dohodnutém boji dokázal Jošitsugu Jamašita porazil George Granta – amerického zápasníka. Jošitsugu Jamašita dokázal Granta hodit na techniku Tai-Otoshi a Yoko-Otoshi a tímto impozantním vítězstvím si získal místo lektora a smlouva na další dva roky v námořní akademii.

Japonsko – Toshihiko Koga

obrázek

Obr. 29: Toshihiko Koga (7)

Toshihiko Koga se narodil v Kitashigeyasu, Saga v Japonsku. S tréninkem džúdó začal na základní škole. Ve své době patřil mezi nejlepší Japonské džudisty, když vyhrál šest po sobě jdoucích mistrovství Japonska ve váze - 71 kg. Třetí místo získal v roce 1987 na mistrovství světa a byl vybrán k účasti na Letních olympijských hrách 1988, kde se neumístil. Vyhrát se mu podařilo až o čtyři roky později v roce 1992 poté, co vyhrál v roce 1989 a 1991 světové poháry. Koga oznámil ukončení závodní kariéry v roce 2000 a stal se hlavním trenérem Japonské reprezentace žen. V dubnu 2003 založil Koga Juku, školu pro malé děti, v Takatsu-ku, Kawasaki.

Japonsko – Yasuhiro Yamashita

obrázek

Obr. 30: Yasuhiro Yamashita (8)

Yasuhiro Yamashita se narodil v roce 1957 a patří mezi nejvýznamnější Japonské džudisty. Mezi nejvýznamnější Yamashitovy výsledky patří čtyři tituly mistra světa a v roce 1984 v Los Angeles získal zlatou medaili na olympijských hrách. Yasuhirov Yamashita získal v Japonsku řadu ocenění a slouží jako instruktor na sportovním poli. Patří i do malé skupiny džudistů, kteří získali 10. dan (7).

Japonsko – Ryoko Tani

obrázek

Obr. 31: Ryoko Tani (9)

Ryoko Tani patří mezi džudistky s největším ziskem titulů vůbec. Japonská džudistka se narodila v roce 1975 a svoji závodní kariéru ukončila teprve v roce 2012. Tani se probojovala a umístila na pěti po sobě jdoucích olympijských hrách ve váhové kategorii – 48 kg. Byla dva krát na prvním místě, dva krát na druhém a jedou na třetím. K těmto vítězstvím přidala za svoji závodní kariéru ještě sedm titulů mistryně světa (7).

Velká Británie – Neil Adams

obrázek

Obr. 32: Neil Adams (10)

Neil Adams je světově uznávaný džudista, metodik a trenér. Za svoji závodní kariéru získal osm medailí z mistrovství Evropy, čtyři medaile z mistrovství světa a dvě stříbrné medaile z olympijských her v Moskvě a Los Angeles. V současné době je držitelem 8. danu a působí jako reprezentační trenér Velké Británie a Belgie (11).

Nizozemí – Anton Geesink

obrázek

Obr. 33: Anton Geesink (12)

Anton Geesink byl jedním z mála džúdistů, který dosáhl na 10. dan. Narodil se v roce 1934 a zemřel v roce 2010, ve kterém byli držiteli 10. danu pouze tři žijicí džúdisté: Toshiro Daigo,Ichiro Abe a Yoshimi Osawa. Do této doby nebyl 10. dan udělen nikomu mimo území Japonska. Anton Geesink získal první významnou medaily na mistrovství Evropy v roce 1951, když se umístil na druhém místě. Následující rok vyhrál svůj první evropský titul. Další dvě zlaté medaile získal na mistrovství světa v letech 1961 a 1965. Nejvýznamější titul Geesinkovy kariéry přišel hned na prvních olympijských hrách, kde se představilo džúdó. V roce 1964 v Tokiu získal v nejtěžší váhové kategorii zlato, když porazil ve finále na držení domácího Akio Kaminagu. Všechny ostatní váhové kategorie vyhráli Japonci (7).

Itálie – Angelo Parisi

obrázek

Obr. 34: Angelo Parisi (13)

Angelo Parisi je džudista mnoha národností. Narodil se v Itálii, ale emigroval s rodiči do Anglie, kde v národním týmu bojoval v letech 1968 - 1974. Získal pro Anglii, mnoho národních titulů, pět titulů mistra Evropy a bronzovou medaili na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. V roce 1974 se oženil s francouzskou a zvolil si francouzské státní občanství. Pod barvami Francie, vyhrál šest mistrovských titulů ve Francii, šest titulů mistra Evropy a tři olympijské medaile, včetně zlaté medaile v nejtěžší váze v roce 1980 v Moskvě.

Nejvýznamnější světové osobnosti současnosti

Francie – Teddy Riner

obrázek

Obr. 35: Teddy Riner (14)

Tento Francouzský džúdista jednoznačně patří mezi sportovce, kteří na ukončení svojí kariéry ještě nepomýšlejí. Teddy Riner do svých 24 let dokázal posbírat dva tituly mistra Evropy a šest titulů mistra světa. Olympijské hry v Pekingu absolvoval ve váze + 100 kg ve svých 19 letech a dokázal získat bronzovou medaili. Na první místo však dosáhl hned o čtyři roky později na olympijských hrách v Londýně (15).

Japonsko – Riki Nakaya

obrázek

Obr. 36: Riki Nakaya (16)

Riki Nakaya je vycházející hvězda Japonské reprezentace váhové kategrie – 73 kg. Narodil se v roce 1989 a mezi jeho největší úspěchy patří první místo na mistrovství světa z roku 2011 a druhé místo na olympiských hrách v Londýně (7).

Korea – Kim-Jae Bum

obrázek

Obr. 37: Kim-Jae Bum (17)

Kim-Jae Bum je jihokorejský džudista, který se narodil 25. ledna 1985. Ve své bohaté závodní kariéře se pravidelně kvůli konkurenci stěhuje mezi váhou – 73 kg a – 81 kg. Několikanásobný mistr Asie, ale především dvounásobný mistr světa se ve svých 28 letech zúčastnil již dvou olympijských her. V Pekingu dosáhl „pouze“ na stříbrnou medaily, ale v Londýně již ve váhové kategorii – 81 kg exceloval (18).

Rusko – Arsen Galstyan

obrázek

Obr. 38: Arsen Galstyan (19)

Arsen Galstyan je původem Armén, který se přestěhoval do Ruska v 7 letech se svojí rodinou. Jeho otec bývalý fotbalista se usadil v ruské kavkazské republiceAdygejsko. Má dva bratry, kteří se rovněž věnují džúdu na sportovní úrovni. V roce2012 žil a trénoval v Krasnodaru pod vedením Igora Romanova. Galstyanova kariéra byla od mládežnických kategorií vedená k vysokým cílům. Pravidelně vítězil na kadetských a juniorských turnajích. Stal se mistrem světa a Evropy jak mezi kadety tak juniory. Do seniorské reprezentace vstoupil v roce 2009 a hned vyhrál Mistrovství Evropy v Tbilisi, kde ve finále porazil skoro domácího Zantaraiu . Jak to ve světě sportu chodí, soupeřům netrvalo dlouho než si na Galstyanův styl zvykli a v dalších sezónách již většinou zápasil "pouze" o třetí místa.

Do sezóny 2012 však vstoupil impozantně. Hned v úvodu na Masters Cupu (pohár, kde startují nejlepší závodníci světového žebříčku) ve finále porazil světovou jedničku Sobirova a hned o měsíc později si jel prověřit formu do Madridu na světový pohár, kde obsadil první místo.

Na letní olympijské hry v Londýně 2012 dostal přednost před kolegou Mudranovem , který se v olympijském roce stal mistrem Evropy a rovněž vyhrál světový pohár v Lisabonu. Pro volbu Galstyana hrál asi roli fakt, že dokázal porazit Sobirova. Uzbek do té doby totiž neprohrál zápas více jak rok. Jako jediný z velkých favoritů na medaili měl nejlehčí los, kde v semifinále došlo k předpokládanému utkání s Uzbekem Sobirovem. Zápas měl podobný průběh jako na tusnaji Masters. Ve finále proti Hiraokovi museli rozhodčí využít kamerové techniky a potvrdili Rusovi ippon a ten mohl začít slavit svojí zlatou olympijskou medaili (7).

Řecko – Ilias Iliadis

obrázek

Obr. 39: Ilias Iliadis (20)

Ilias Iliadis od kadetských let udivoval odborníky svým velmi pohledným silově-technickým způsobem boje. V roce 2004 vyhrál Mistrovství Evropy a za pár měsíců triumfoval na Olympijských hrách v Aténách. Získal pro svou novou zemi první. V té době mu nebylo ještě ani 18 let. V úspěšné kariéře pokračoval i dále, ale řada soupeřů měla jeho styl již zažitý a dokázala proti němu nalézt protizbraň. Velmi podstatný moment v jeho kariéře se udál před Olympijskými hrami 2008 v Pekingu. Ten rok experimentoval s kategorii do 100 kg a to se mu pravděpodobně stalo osudným. Pár měsíců před hrami utrpěl zranění kolene. Do Pekingu se sice stihnul připravit, ale koleno ho stále trápilo. Při slavnostním zahájení her nesl řeckou vlajku, ale džudistickou soutěž opustil v prvním kole prohrou sHuizingou z Nizozemska. V roce 2010 se vrátil po operaci kolene ve velkém stylu na tatami a vyhrál Mistrovství světa a rok na to v roce 2011 svůj titul obhájil.

Na olympijské hry v Londýně 2012 odjel jako favorit na zlato. Konkurence v jeho váhové kategorie – 90 kg však byla velice silná a nesla označení jako nejdžúdovější čili se v této kategorii očekávali nejkrásnější zápasy. Žádné zdlouhavé takticky vedené boje, ale krásné džúdo se zápasy končícími před časovým limitem. Z těchto olympiských her si Ilias Iliadis přivezl medaily bronzovou (7).

Uzbekistán – Rishod Sobirov

obrázek

Obr. 40: Rishod Sobirov (14)

Rishod Sobirov pochází z Uzbekistánu a narodil se 11. září 1986 v provincii Buchara. Soutěží v superlehké váze – 60 kg a patří v této váhové kategorii dlouhodobě ke světovým jedničkám. Začátkem druhého desetiletí je považován, že nejkomplexnějšího džúdistu ve své váhové kategorii. Mezi nejcenější medaile v Sobirově sbírce patří dvě zlaté z mistrovství světa 2010 a 2011 a dvě bronzové z olympiských her v Pekingu a Londýně (7).

Nejvýznamnější české osobnosti minulosti

Vladimír Kocman

obrázek

Obr. 41: Vladimír Kocman (21)

Vladimír Kocman se narodil 5. dubna1956 v Českých Budějovicích. V roce1980 se umístil na třetím místě na olympijských hrách v Moskvě a drží tak doposud v majetku jedinou medaily v olympijských her v džúdó do českou zemi. Mezi další úspěchy patří druhé a třetí místo na mistrovství světa a dvě třetí místa z mistrovství Evropy. V současnosti žije v Českých Budějovicích s manželkou Jiřinou, má tři děti. Do roku 2004 ještě cvičíval judo a předával svoje judistické zkušenosti judistům v Českých Budějovicích. Podniká v oblasti sportovních potřeb a zastává funkci místopředsedy správní rady Nadačního fondu jihočeských olympioniků (21).

Jiří Sosna

obrázek

Obr. 42: Jiří Sosna (21)

Jiří Sosna alias Strom. Tak mu říkali, protože měl výjimečnou stabilitu v boji a nikdo jej nedokázal jen tak vychýlit, přesto měl nejvíce propracovanou techniku na zemi (ne waza). V květnu roku 1988 na mistrovství Evropy ve španělské Pamploně stál proti Pečurovovi ze SSSR ve finále. „Nechal jsem ho nastoupit, a jakmile jsem zahlédl, že mi nastavuje bok, obešel jsem ho, přilepil si ho k břichu a otočil kolem sebe." Toto řekl po finále. Dalším úspěchem Jiřího Sosny je třetí místo na mistrovství světa v roce 1991 a páté místo na olympijských hrách v Soulu. Jiří do dnes patří k českým významným trenérům a funkcionářům (21).

Pavel Petříkov, st.

obrázek

Obr. 43: Pavel Petříkov, st. (21)

Pavel Petříkov, st. patří mezi české džúdistické legendy především díky svému celoživotnímu džudistickému působení. Ve své době patřil v nejlehčí váhové kategorii k československým jedničkám. Mezi jeho nejvýznamnější výsledky patří páté místo na olympijských hrách v Moskvě. Na olympijských hrách byl celkem tři krát. Byl dva krát třetí na mistrovství Evropy v roce 1981 a stříbrný na mistrovství světa v témže roce. V současné době je osobním trenérem svého syna Pavla Petříkova, ml. (21).

Nejvýznamnější české osobnosti současnosti

Lukáš Krpálek

obrázek

Obr. 44: Lukáš Krpálek (21)

Lukáš Krpálek je v současné době našim nejúspěšnějším džudistou, který nastoupil začátkem roku 2013 na první pozici světového žebříčku váhové kategorie – 100 kg. Narodil se 15. listopadu 1990 v Jihlavě a v současné době závodí za klub USK Praha. Ve svých necelých 23 letech již dokázal posbírat tři tituly mistra světa a tři tituly mistra Evropy (poslední z nich v letošním roce). Účast na olympijských hrách v Londýně medailí nevylepšil, ale jeho závodní kariéra zdaleka nekončí (21).

Pavel Petříkov, ml.

obrázek

Obr. 45: Pavel Petříkov (22)

Pavel Petříkov se narodil 20. června 1986 v Hořicích. Patří k našim nejaktivnějším džudistům co do účastí na světových turnajích. Jeho největším úspěchem je zlatá medaile z mistrovství Evropy do 23 let v roce 2008, trojnásobné vítězství ve světovém poháru či účast na olympijských hrách v Pekingu (22).

Jaromír Ježek

obrázek

Obr. 46: Jaromír Ježek (23)

Jaromír Ježek pochází ze sportovní rodiny. Otec je bývalý házenkář a matka bývalá atletka a gymnastka. S džudem začal v 8 letech v rodném Hradci Králové. Do Prahy se přistěhoval v 10 letech. Studoval Gymnázium Nad Štolou a později Fakultu tělesné výchovy a sportu na Karlově univerzitě . V roce 2013 získal titul bakalář. Je ženatý, začátkem roku 2011 se mu narodil syn Jaromír. Je členem klubu Judo Sokol Praha Vršovice. Jeho trenérem je uznávaný český odborník na džúdó Zdeněk Kasík . Od roku 2013 spolupracuje s Davidem Dubským jako kondičním trenérem. Mezi Jaromírovy nejcennější medaile patři tři bronzové z Mistrovství Evropy 2005, 2008 a 2001. Dalším úspěchem je účast na olympijských hrách v Pekingu a Londýně (23).

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-09-13 00:15:09