Přemístění

Přemístění musí boxer zvládat na velice dobré úrovni. Je třeba si uvě¬domit, že boxer získává body za zasažení soupeře. Proto je potřeba se k soupeři rychle přiblížit, ale také od soupeře uniknout. Tím, že se boxer neustále pohybuje, znesnadňuje soupeři, aby ho zasáhnul.

Suny

První druh přemístění, který je potřeba zvládnout, jsou suny. Sun vpřed provede boxer tak, že ze základního postavení (střehu) posune přední nohu mírně vpřed, asi 5 - 10 cm, a následně provede zadní nohou stejně dlouhý sun jako noha přední. Tím se boxer dostává opět do základního postavení. Při pohybu sunem jsou paty mírně zvednuty nad zemí, přitom však dbáme na neustálý kontakt chodidla přední a zadní nohy s podložkou (noha se nezvedá nad podložku. Pro suny do ostatních směrů platí stejné principy. Tzn., že tímto způsobem provádíme suny do všech stran. Pohyb vždy začíná noha, která je v základním postavení blíže směru pohybu. Při sunu vzad začíná pohyb zadní zadní noha a přední noha jí následuje. Při sunu vpravo začíná pohyb pravá noha, levá nohy jí následuje. Při sunu vlevo začíná pohyb levá noha a pravá noha jí následuje. Nohy se nikdy nekříží! Při sunech je délka kroku volena podle vzdálenosti soupeře. Pomocí sunů boxer udržuje optimální vzdálenost od soupeře, přibližuje se k němu v útoku, vzdaluje se při obraně.

Pérování, lehké poskoky

Druhým základním přemístěním jsou lehké poskoky nebo také pérování. Tento způsob pohybu je velice důležitý, protože boxer se tímto způsobem udržuje v neustálém pohybu, uniká před údery soupeře a sám může zasahovat. Sportovec je v neustálém pohybu, provádí krok sun krok ve velmi rychlém tempu. Tímto pohybem bleskově zasahuje, ale také bleskově uniká před údery. Při pérování je metodika pohybu stejná, jak při sunech ovšem v rychlejším tempu, provádí se tzv. pohupováním.

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-08-29 15:50:25