Obrany

Obrana krytím pokrčenou paží

Krytí pokrčenou paží se provádí pouhým nastavením předloktí paže do dráhy úderu. V boji zblízka se krytí používá velmi často. Hlavně proti zvedákům a bočním úderům na trup.

Obrana blokováním, krytím

Krytí se provádí nastavením dlaní pokrčenou paží nebo ramenem. Při blokování dlaní se technika provede pouze nastavením dlaně. Dlaň je od obličeje vzdálena asi 10 cm.

Obrana úhybem

Úhyb stranou vpřed se provede tím, že se trup vyklání dopředu a stranou vně. Používá se proti přímým úderům na hlavu. Tím se vylučuje možnost dal¬šího zásahu druhou paží.

Obrana únikem

Obranou únikem se boxer přemisťuje z dosahu soupeřových úderů. Obranu únikem provádíme pérováním oběma nohama najednou. Úniky se provádí vzad, stranou, stranou vpřed, stranou vzad.

Obrany proti přímým úderům

Blok

Základní obrana proti přímým úderům je nastavení bloku. Blok provedeme tak, že úder zachytíme otevřenou rukavicí zadní ruky. Tuto obranu používáme zhruba v 90 % situací. Kdybychom blokovali přední rukou, nebyla by možná aktivní obrana, protože zadní paže by nemohla vést úder (přední blokující paže by byla v ose zadního úderu).

Srážení

Další obranou je srážení. Srážení provádíme jak přední, tak zadní rukou. Pro srážení platí zásada, že údery sou¬peře srážíme tak, abychom mu neumožnili další zásah. Tzn., že srážíme vždy směrem do středu (tedy z vnější strany paže).

Úhyb

Další obranou je úhyb do strany. Opět dbáme na to, abychom se nevyklonili do směru úderu soupeře. Můžeme se vyklánět jak vlevo tak vpravo pouze trupem, nebo pomocí nohou úkrokem mimo úder. Nesrážíme úder dolů, ani do strany.

Poklesnutí

Obrana poklesnutím se provádí velmi zřídka, ale také se používá. Provádí se tím způsobem, že poklesneme v kolenou mimo dosah úderu. Používá se především u těch borců menších postav.

Povolení

Obrana úkrokem zadní nohy, tzv. povolením, se provádí tak, že sportovec ukročí asi tři centimetry vzad. Váha těla je rozložena na obou nohách, sportovec je v předklonu. Hmotnost těla nesmí spočívat pouze na zadní noze! V případě, že hmotnost těla přenese pouze na zadní nohu, ztrácíme stabilitu a nemáme již možnost žádné obrany.

Side step

V případě, že soupeř provede frontální útok více údery (sérii), můžeme provést side step. To znamená, že provedeme úskok vlevo nebo vpravo, abychom celým tělem uhnuli z frontálního útoku soupeře. Tato obrana je velmi účinná proti takovému soupeři, který jde bojovně dopředu

Obrana proti bočním úderům

Salutování

Nejčastější obranou je takzvané salutování. Jestliže dostáváme od soupeře boční úder, nastavíme proti úderu svoje ruce.

Povolení

Další obranou může být klasické povolení buď oběma nohama, nebo pouze jednou nohou dozadu.

Ponor (ducking)

Další obranou proti bočnímu úderu je ponor (ducking). Ponor provedeme tak, že snížíme tělo pokrčením v kolenou. Kolmice spuštěná od hlavy však nesmí vést před plochu opory (nevystrkovat hlavu vpřed). Uhýbáme tak, abychom uhýbali s úderem: dostáváme-li úder zleva, uhýbáme vlevo, dostáváme-li úder zprava, uhýbáme i úderem vpravo.

Obrana proti zvedákům

Nastavení paží

Nejčastější obranou proti zvedákům je nastavení paží, většinou loktů, protože zvedák se provádí skoro vždy v boji u těla. Sportovec si touto obranou chrání jak žaludek tak žebra.

Povolení

Další obranou může být úkrokem dozadu, to znamená povolení celého těla buď jednou nebo oběma nohama vzad.

Nastavení dlaně

Další obranou může být nastavení dlaně rukavicí nebo stočením celého těla jak vlevo tak vpravo mimo dosah úderu.

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-08-29 15:50:25