Turistická mapa má z obecného hlediska popis podobně jako jiné mapy: název mapy a regionu, který zobrazuje, dále pak tematické zaměření a měřítko mapy.
Měřítko mapy udává poměr aktuální skutečné vzdálenosti v prostoru a na mapě. Jde tedy o poměr zmenšení zobrazované oblasti. Jak již bylo zmíněno, měřítko mapy u turistických map bývá 1:50 000. Jeden centimetr na mapě je tedy 500 metrů ve skutečnosti. Měřítko mapy je buď číselné, nebo grafické. To pomáhá při měření vzdálenosti přímo na mapě.
Ekvidistance vrstevnic udává, po kolika výškových metrech jsou vrstevnice zobrazeny. V mapách s měřítkem 1:50 000 jsou vrstevnice zpravidla zobrazeny v intervalu 10 m. Interval vrstevnic se liší dle mapy, velikosti zobrazované oblasti, výškové členitosti terénu a detailu zobrazovaného území (např. území nížinné bude mít interval vrstevnic 2m, horské oblasti mohou mít interval vrstevnic 20m). Vrstevnice jsou pomyslné linie, které spojují místa o stejné nadmořské výšce v prostoru. Na turistických mapách bývá každá pátá vrstevnice výrazná, a nechybí ani popis vrstevnice s údajem nadmořské výšky. Na mapách pro turistiku je obvyklé i okótování vrcholů kopce (údaj o nadmořské výšce na vrcholu stoupání). Podle vrstevnic lze diagnostikovat strmost stoupání (vrstevnice jsou hustě u sebe) nebo rozlehlost rovin (vrstevnice jsou v širokých intervalech). Jejich vyznačení má hnědou barvu.
Dalším důležitým prvkem je legenda mapy, zde je nutné prostudovat především unikátní symboly primárně pak ty, jež jsou určující pro daný druh turistiky. Samotné symboly pak mohu znamenat výrazný orientační prvek (např. občerstvení určit zbývající počet kilometrů ke konci etapy ve vodní turistice). Zároveň je třeba při plánování trasy v mapě hledat alternativy pro případ špatného počasí (zkrácení trasy, zastávky pro případ použití dopravního prostředku nebo možnosti koupání či občerstvení).