Turistika a sporty v přírodě
doc. PaedDr. Jan Ondráček, Ph.D.
Cyklotrasy

Cyklistické trasy se v našich podmínkách rozdělují na cyklotrasy a cykloturistické trasy. Odlišností oproti značení pěších tras je především žlutý podklad. Cyklotrasy jsou vedeny po silnicích, místních a účelových komunikacích (Ondráček, 2007). Pro označení směru a vzdálenosti v průběhu trasy se používají následující typy značení: návěst před křižovatkou, která určuje možnosti tras před křižovatkou, směrová tabule a směrová tabulka. Cedule se umísťují stejně jako dopravní značky u cesty, před křižovatky nebo odbočky (obr. 19).

 

Návěst před křižovatkou, směrová tabule (s dvěma cíli), směrová tabulka (přímo), směrová tabulka (vlevo), směrová tabulka (vpravo)

Obr. 19 - Návěst před křižovatkou, směrová tabule (s dvěma cíli), směrová tabulka (přímo), směrová tabulka (vlevo), směrová tabulka (vpravo), zdroj: (zdroj: Ondráček, 2007)

 

Oproti cyklotrasám jsou cykloturistické trasy více terénní. Jsou tedy vedeny více po přírodních trasách, lesních cestách a svým charakterem se více blíží ryzí turistice. Podobně jako výše uvedené trasy jsou na žlutém podkladě, vykreslení trasy je spíše podobné pěším trasám, jelikož mají barevný pruh v pásovém provedení (obr. 20).

 

Cykloturistická značka a šipka, cykloturistická směrovka

0br. 20 - Cykloturistická značka a šipka, cykloturistická směrovka, zdroj: (zdroj: Ondráček, 2007)