Organizaci turistické akce přibližujeme na příkladu akce cykloturistiky. Organizovanou cykloturistiku lze provádět prakticky ve všech společenských i komerčních subjektech, jejichž členové (i dočasní, např. klienti CK) o tuto atraktivní formu pohybové činnosti projeví zájem. Nejčastěji bývá prováděna na komerční bázi právě cestovními kancelářemi, vesměs zaměřenými na outdoorové aktivity. Následuje školní tělesná výchova, nejčastěji cykloturistickou formou sportovně-turistického kurzu. Organizační pravidla a zásady, jimiž se řídí příprava, zabezpečení a průběh takovéto akce v rámci školní vzdělávací soustavy, jsou aplikovatelné pro všechny organizátory těchto akcí.
V rámci pravidelné výuky nebo sportovně-turistického kurzu školy lze pro žáky zorganizovat cykloturistické vyjížďky, výlety, a to buď jako samostatně ohraničené školní akce, nebo jako průpravné a tréninkové akce před vícedenním cykloturistickým kurzem. Každopádně organizace a vlastní průběh – ať už vyjížďky, či kurzu – je organizačně i z bezpečnostního hlediska náročná akce, jež skýtá různá úskalí. Pokud se tedy učitel rozhodne podobnou akci pro svoje žáky zorganizovat, měl by více než důsledně dbát na eliminaci všech možných bezpečnostních rizik a akci začít organizovat s dostatečným předstihem.
Při všech formách cyklistických a cykloturistických akcí je nutno po žácích důsledně vyžadovat správné používání prvků pasivní ochrany, zvláště cyklistické přilby.