Turistika a sporty v přírodě
doc. PaedDr. Jan Ondráček, Ph.D.
Ochrana přírody

Ochrana přírody s turistikou úzce souvisí. Právě v turisticky exponovaných částech republiky, kde se nachází mnoho přírodních krás, vyskytují se ohrožené druhy živočichů nebo rostlin, zvláštní přírodní útvary geologického původu nebo jiné přírodní a kulturní krásy je v naší společnosti zákonem vymezená ochrana, která určuje podmínky návštěv nebo chování člověka vůči těmto krajinným prvkům. Jedny z nejstarších rezervací na světě se vyskytují i v našich krajích. Rezervace Boubínský prales a Žofín, které byly zařazeny pod ochranu v letech 1858 a 1838 daly základ ochraně krajiny na našem území. Stejně jako rozvoj turistiky, tak i ochrana přírody jako životní prostředí člověka zaznamenalo významný posun po r. 1945. Základem bylo vymezení ochrany na základě zákonných podmínek využití krajiny. Zákon o ochraně přírody a krajiny (č.114/1992) rozlišuje zvláště chráněná území na velkoplošná a maloplodá (viz obr. 2).

 

Tab. 1 – Zvláště chráněná území


velkoplošná

národní park (NP)

chráněná krajinná oblast (CHKO)

maloplošná

národní přírodní rezervace (NPR)

národní přírodní památka (NPP)

přírodní rezervace (PR)

přírodní památka (PP)

 

Národní park je (dle zákona 114/1992 Sb., § 15):

Metody a způsoby ochrany území národního parku jsou odlišeny na základě členění do tří zón odstupňované ochrany přírody, z nichž nejcennější je zóna první (I.). V České republice jsou celkem 4 národní parky (viz tab. 2).

Tab. 2 – Národní parky ČR


název

charakteristika

rok vyhlášení

výměra

Krkonošský NP

nejvyšší horstvo ČR, glaciální jevy (kary, morény apod.), významné horské geobiocenózy s řadou endemitů; silné poškození exhalacemi

1963 1991

36 200 ha

NP Podyjí

kaňonovité údolí Dyje s významnými teplomilnými geobiocenózami; významná archeologická naleziště

1991

6 300 ha

NP Šumava

z původní CHKO Šumava (1963) prohlášena za NP nejcennější část; staré pohoří s glaciálními jezery, souvisle zalesněné; rozlehlá rašeliniště zv. luhy a slatě; reintrodukován rys ostrovid

1991

68 500 ha

NP České Švýcarsko

pískovcová pahorkatina na pravém břehu Labe na Děčínsku; skalní útvary a rozsáhlé původní lesní ekosystémy

1999

7 900 ha

 

-  Chráněná území ČR

Obr. 2 - Chráněná území ČR (zdroj: http://www.gjs.cz/vedy-o-zemi/geod.htm)

 

Chráněná krajinná oblast
Chráněné krajinné oblasti jsou definovány jako rozsáhlá území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů, s hojným zastoupením dřevin, popřípadě s dochovanými památkami historického osídlení. Hospodářské využívání těchto území se provádí podle zón odstupňované ochrany tak, aby se udržoval a zlepšoval jejich přírodní stav a byly zachovány a vytvářeny optimální ekologické funkce těchto území. Rekreační využití je přípustné, pokud nepoškozuje přírodní hodnoty chráněných krajinných oblastí. V současné době existuje v ČR 25 chráněných krajinných oblastí, které pokrývají 13,78% rozlohy území státu (zdroj: http://www.mzp.cz)