Mapa pro orientační běh se v několika segmentech liší od mapy pro turistiku. Prvním aspektem, který je jiný, je měřítko mapy. Pro větší čitelnost je měřítko 1:15 nebo 1:10 tisícům. Ekvidistance vrstevnic bývá zpravidla 5 metrů. Nejvíce se mapa pro orientační běh liší především mapovým obsahem. Nejen výběr terénních a krajinných tvarů (viz dále), ale i způsob jejich značení nebo diagnostiky je odlišný.
Hlavním aspektem a na první pohled patrným je barevné spektrum prostorového vegetačního pokrytí. Z hlediska orientačního běhu je nejčastějším prostorem běhu vzrostlý lehce prostupný les. Proto ne například lez značen bílou barvou. Více o mapách pro orientační běh dále v kapitole „Výklad značek“. Mapa je opatřena folií a obvykle zalepena či zatavena. Manipulace s mapou ji silně znehodnocuje, proto je třeba pro každého závodníka připravit novou, resp. dobře čitelnou mapu. Organizátoři by taktéž měli brát v potaz aktuálnost zobrazovaného území. Především práce v lesním porostu nebo přírodní vlivy mapu krajinu pro běh rychle mění (vznik oplocenek, průseků, vývraty vlivem větru). Mapa pro OB by tedy měla být co nejaktuálnější.
Obr. 8 – Ilustrační výřez mapy pro OB. Pozn. Na mapě jsou patrné kontrolní body (1-4), start a cíl závodu. Ekvidistance mapy je 5m.