08

Vytvoření a využití multimediálního materiálu pro výuku sportovní gymnastiky

Tato kapitola vznikla na základě práce, jejímž cílem bylo vytvořit multimediální učební materiál pro sportovní gymnastiku a ověřit efektivitu jeho použití ve výuce studentů tělesné výchovy na vysoké škole. Výzkumná otázka byla statisticky řešena s využitím jednofaktorového experimentu, do něhož jako nezávislá proměnná vstupovala změna metody výuky u experimentálních skupin. Závislou proměnnou byla změna úrovně osvojených pohybových dovedností. Výsledky potvrdily pozitivní vliv využití multimediální učebnice na efektivitu vzdělávacího procesu. Dále byl pomocí dotazníků vyhodnocen postoj studentů experimentálních skupin k této inovativní metodě.

Materiální vybavení našich škol většinou zaostává za rozvojem techniky, metody a prostředky práce jsou někdy zastaralé ve srovnání s okolním světem, což způsobuje nezájem žáků o tělesnou výchovu a sport. O to významnější by měla být v dnešní době role učitele, jeho kvalita a schopnost vyučovací proces vést. V současnosti jsou také především z hlediska bezpečnosti kladeny rostoucí nároky na vědomosti a dovednosti jak učitelů, tak žáků v souvislosti s tělocvičnou aktivitou. Při novém pojetí výchovně vzdělávacího procesu je nutné uplatňovat moderní didaktické přístupy, které jsou pro žáky přitažlivější a napomáhají k efektivitě výchovně vzdělávacího procesu ve školní tělesné výchově. Jednou ze skupin nově se rozvíjejících vzdělávacích prostředků jsou multimediální materiály. K jejich využití se ve školách uzpůsobují speciální učebny, také tělocvičny jsou dnes čím dál častěji vybaveny přehrávači umožňujícími využití multimediálních učebních pomůcek.

V rámci doktorské disertační práce jsme vytvořili moderní multimediální učebnici pro výuku sportovní gymnastiky jako koordinačně-estetického sportu s velkým množstvím pohybových dovedností charakteristických složitou časoprostorovou strukturou. Materiál by měl pomoci jak učitelům, tak i trenérům zefektivnit proces nácviku nových pohybových dovedností svěřenců. Tato učebnice vytvořená na základě zkušeností se zahraničními materiály je žádanou pomůckou pro učitele a její e-learningová podoba je nastíněna v projektu Tvorba a ověření e-learningových opor pro další vzdělávání učitelů na FTK UP v Olomouci. Cílem příspěvku je představit tento multimediální materiál, jeho přínos a vliv na efektivitu vzdělávacího procesu.

Vývoj multimediální učebnice pro výuku sportovní gymnastiky

Vývoj moderní multimediální učebnice sportovní gymnastiky a její použití ve výuce vychází z teorie senzomotorického učení a respektuje všechny jeho hlavní zásady. Zde jsme vycházeli především z prací Rycheckého a Fialové (1998), dále Schmidta (1991), Belejeho (2001) a dalších autorů. Důležitá pro tuto práci je i teorie Technologie vzdělávání a e-learningu, kde vycházíme z prací Polákové (1997), Lim Wei Yinga a Michaela Koha (2006) a dalších. Přehled podmínek pro moderní výuku sportovní gymnastiky doplňuje teorie kondiční přípravy (Měkota & Novosad, 2005; Sands, 1997; Zítko & Vacková, 1985).

Multimediální tituly týkající se výuky sportovní gymnastiky jsou ve světě rozšířeny a jejich zdrojem je především USA, ale vydávají se již i jinde. U nás doposud materiály ze sportovní gymnastiky v multimediální formě chyběly.

Při vývoji své multimediální učebnice výuky sportovní gymnastiky jsme se inspirovali především zahraničními multimediálními materiály, co se týká jak obsahu, tak vlastního způsobu zpracování.

Jedná se především o DVD Pad Drills (2006), které je zaměřeno na základy gymnastiky, jako je terminologie, pozice těla a základní dovednosti v gymnastice. Dalším je DVD Beginning Tumbling (2006), které je zaměřeno na uvědomování si těla, rychlost, tempo, rozvoj síly a flexibility. Jeho pokračováním je DVD Intermediate Tumbling (2006),  které se soustředí na správnou orientaci v prostoru, načasování pohybu a kinestetické uvědomování. Je zde již uvedena záchrana, dopomoc a základy biomechaniky. Závěrečné DVD Advanced Tumbling (2006) se zabývá výkonnostní gymnastikou, spojováním prvků, jejich uchováním a zapamatováním.

Další DVD Gold Medal Gymnastic Drills (2006) těží z rozvoje sportovní gymnastiky v USA a popularity Amandy Borden, kapitánky olympijského týmu, který získal zlaté medaile v roce 1996. Na příkladech týmového vedení jsou zde učeny prvky z akrobacie. Velmi propracované multimediální DVD Age Group Development (2003) vydala Mezinárodní gymnastická federace. Na jeho vývoji se podílela řada mezinárodních trenérů i vědců. Nezabývá se jen nácvikem dovedností, ale celou problematikou sportovní gymnastiky, například osobností trenéra, přiměřeným věkem, vedením oddílu a podobně. Velmi dobrá multimediální DVD o sportovní gymnastice se objevují již i v Evropě. Německý gymnastický svaz vydal DVD Gymnastik (2008), kde jsou zahrnuta všechna nářadí ženského gymnastického víceboje.

Série multimediálních DVD Visual Gymnastics (2000), kde je obraz kompletně převeden do počítačové podoby, zpracovává neobvykle velké množství gymnastických prvků z nejrůznějších pohledů. V rámci grantu Tvorba a ověření e-learningových opor pro další vzdělávání učitelů bylo v roce 2008 vydáno v Olomouci na Univerzitě Palackého stejnojmenné CD. V sekci gymnastika v kapitole Výuka SG z různých pohledů pro učitele TV jsou naznačeny možnosti distanční výuky sportovní gymnastiky.

Postupy při vytváření multimediálního materiálu

Na základě prostudovaných zahraničních materiálů a teorie motorického učení jsme vytvořili základní osnovu multimediální učebnice, její obsah, vzhled a způsob použití. Natočení videoklipů, jejich střih a namluvení se uskutečnilo ve spolupráci s vrcholovým střediskem sportovní gymnastiky Sokol Brno I. a ve spolupráci s  Petrem Hedbávným z Fakulty sportovních studií MU. Naprogramování obslužných programů se uskutečnilo ve spolupráci s odbornými pracovišti na Pedagogické fakultě JU.

Maximální snahou bylo respektovat při vývoji teorii motorického učení. Například pro imitační učení slouží videoklipy celých pohybových dovedností, pro instrukční učení jsou všechny videoklipy doplněny slovní instrukcí, pro zpřesnění zpětnovazeb­ních informací slouží zhlédnutí požadovaných pohybových dovedností zpomaleně, zastavení v klíčových bodech a podobně. Při problémovém učení žák sám hledá průpravné cvičení, které mu pomůže odstranit chyby, pro ideomotorické učení je určena přesná ukázka.

Obsah a struktura multimediálního materiálu

V této multimediální učebnici gymnastiky ve formě dvou DVD a internetových stránek na serveru JU se mohou studenti i učitelé podrobně seznámit se správným průběhem jednotlivých gymnastických prvků (videoklipy), a získají daleko přesnější představu o daném pohybu (popisy, metodický rozbor a ozvučení). První DVD je věnováno metodice základních prvků akrobacie, druhé je zaměřeno na metodiku nácviku základních prvků na hrazdě a na přeskoku.

Multimediální učebnice pomáhá přivést učitele tělesné výchovy k využívání moderních technologií ve výuce, zatraktivnit vlastní výuku a přiblížit ji nastupující generaci učitelů. Díky použité technologii je zároveň možné jednoduché inovování.

Program umožňuje jednoduše si vyhledat požadovaný prvek, na hlavní obrazovce (obr. 34) si ho přehrát, vybrat si požadované průpravné cvičení, jednoduché metodické pokyny k nácviku je možno si i vytisknout (obr. 33). Všechny hlavní gymnastické prvky i průpravná cvičení pro nácvik prvku a dopomoc jsou také opatřeny mluveným komentářem.

Obr. 33 Možnost tisku a využití metodického materiálu pro distanční výuku sportovní gymnastiky

Obr. 34 Základní obrazovka multimediální učebnice

S videem je možno pracovat i po jednotlivých obrázcích a soustředit se na klíčové body provedení prvku. Po klepnutí na ovládací prvek s posuvníkem lze k prohlížení po obrázcích používat kromě ovládacích tlačítek prohlížeče i šipky klávesnice nebo kolečko myši. Každý prvek je doplněn také videozáznamem dopomoci při cvičení, kterou se mohou naučit také sami studenti tělesné výchovy na vysoké škole.

Materiály jsou zatím primárně určeny pro výuku sportovní gymnastiky na katedře tělesné výchovy PF JU, případně na dalších fakultách, ale dají se využít ve všech typech škol jak pro přímou výuku žáků, tak pro přípravu učitelů tělesné výchovy na hodiny sportovní gymnastiky. 

Celkem bylo natočeno, namluveno a metodicky popsáno 45 videoklipů zápočtových sestav ze sportovní gymnastiky na KTVS PF JU ze všech semestrů, v nichž výuka probíhá, pro muže i ženy. Jsou přístupné i na internetovém serveru JU. Na dvou DVD je 35 základních prvků ze sportovní gymnastiky (obr. 35) a 124 průpravných cvičení pro nácvik těchto prvků (obr. 36). Pro každé DVD existuje obslužný program, který umožňuje metodickou práci.

Obr. 35 Vybrané základní cviky z akrobacie

Obr. 36 Průpravná cvičení pro nácvik prvku přemet stranou

Efektivita výuky sportovní gymnastiky při použití multimediálního materiálu

V rámci disertační práce jsme se zabývali otázkou, zda nové metody práce s použitím multimediální učebnice ve výuce zvýší efektivitu vyučovacího procesu. Otázkami efektivity učení se u nás zabývali například Kulič (1980) nebo Frömel (1987).

Průzkum probíhal u studentů druhého ročníku tělesné výchovy na PF JU. Výzkumný soubor tvořilo 30 žen a 26 mužů s průměrným věkem 21 let, kteří byli rozděleni do experimentálních a kontrolních skupin na základě 5 vstupních testů (test obratnosti, Brace test, opakované výmyky, skok do dálky z místa a jednoduchá akrobatická sestava), tak aby v obou skupinách byli probandi s pohybovými předpoklady na přibližně stejné úrovni. Výuka probíhala po dva semestry, přičemž v experimentální skupině byl využíván vytvořený multimediální materiál. V praxi to znamenalo využití notebooku a dataprojektoru v prvních hodinách výuky nových dovedností. Promítnutí celých klipů, průpravných cvičení s původním komentářem a rozbor nacvičovaných dovedností zpomaleně s komentářem učitele (zdůraznění klíčových bodů, využití průpravných cvičení a podobně). V dalších hodinách byl k dispozici v tělocvičně notebook, studenti byli poučeni o samostatné práci s multimediální učebnicí a individuálně nebo na doporučení učitele si vyhledávali průpravná cvičení pro nácvik jednotlivých gymnastických dovedností podle osobních potřeb, případně ideální průběh celého prvku s komentářem (celostní metoda).

Jako kritérium efektivity jsme stanovili úroveň pohybových dovedností ze sportovní gymnastiky. Po dvou semestrech výuky sportovní gymnastiky byly proto u všech probandů ohodnoceny povinné sestavy skládající se z prvků obsažených v multimediální učebnici. V těchto výstupních testech byl každý muž hodnocen na pěti různých nářadích a každá žena na čtyřech různých nářadích, celkem šlo o 250 výstupních hodnot. Jako hodnotící škála byla tedy využita pravidla sportovní gymnastiky včetně obvyklých procedur při hodnocení sestav.

Otázka efektivity využití multimediálního materiálu byla statisticky řešena metodou jednofaktorového experimentu. V našem experimentu byla vstupní nezávislou proměnnou změna metody výuky u experimentálních skupin. Výstupní závislou proměnnou potom změna úrovně osvojených pohybových (sportovních) dovedností experimentálních skupin oproti skupinám kontrolním. Pro ověření byla využita jednofaktorová analýza rozptylu, doplněna o U-test Manna a Whitneyho (Chrástka, 1998). „Některé úkoly můžeme ověřovat jak parametricky, tak neparametricky, shodné výsledky pak zvýší váhu našich závěrů“ (Kovář & Blahuš, 1989, 37).

Výsledky potvrdily předpoklad o zvýšení efektivity vyučovacího procesu sportovní gymnastiky při zařazení moderní multimediální učebnice do výuky. Celkový výsledek experimentální skupiny mužů byl 550,6 bodů, kontrolní skupiny 530,7 bodů. U žen to bylo 511,2 bodů pro experimentální skupinu a 488,2 bodů pro kontrolní skupinu. Z rozdílů bodů a průměru na osobu zjistíme, že k většímu zlepšení experimentální skupiny oproti skupině kontrolní došlo u dívek, přibližně o 0,4 bodu na nářadí, u hochů to bylo o 0,3 bodu na nářadí. Příčina by mohla být ve větší „pečlivosti“ dívek při tomto způsobu výuky. Podrobnější výsledky experimentu jsou dostupné v disertační práci (Bago, 2008). Zde stručné výsledky uvádíme pouze pro podložení možností a výhod využití multimediálního materiálu.

Vztah studentů k použitému novému učebnímu postupu

Vytvořená multimediální učebnice byla použita při výuce sportovní gymnastiky studentů tělesné výchovy na PF JU. Po ukončení dvou semestrů byl studentům rozdán dotazník, abychom zjistili jejich názor a postoj k této multimediální učebnici. Výsledky vyhodnocení dotazníku o zjišťování vztahu k novým učebním postupům ve výuce sportovní gymnastiky jsou podrobně rozebrány v disertační práci (Bago, 2008).

Výsledky dotazníku můžeme shrnout následovně: Výsledky experimentálních skupin mužů (E1) a experimentálních skupin žen (E2) jsou velmi podobné a v celkovém hodnocení odpovědí není zjištěn statisticky významný rozdíl (tabulková hodnota t = 1,96; p< 0,05). Z odpovědí vyplývá, že studenti se chtěli především zlepšit ve vyučovaných dovednostech, měli pocit zdokonalení svých gymnastických dovedností, pocit získání nových vědomostí o dané problematice. Obecně hodnotili výuku s pomocí multimediálních materiálů kladně jako zpestření hodin sportovní gymnastiky.

Celkově se probandi, kteří se učili podle těchto nových učebních postupů, vyjádřili k učebním postupům pozitivně a většina by přivítala výuku s využitím multimediálních materiálů i při jiných sportovních činnostech.

Dílčí závěry a perspektivy založené na dosavadním využití multimediálního materiálu

Z výsledků výstupních měření je vidět, že multimediální materiály, které maximálně přibližují správnou techniku zvládnutí gymnastických dovedností a urychlí vytvoření správné představy o cílové dovednosti, se uplatní nejvíce právě u technicky náročnějších disciplín. Uplatní se ale také tam, kde umožní rychlou a celkovou představu o pohybové operaci -  načasování a rytmu, například rozběh – odraz – skok, správně načasováno, ve správné rychlosti.

Ze závěrů vyplývá význam nových přístupů a metod práce, které zvýší efektivitu vyučovacího procesu v oblasti sportovní gymnastiky, a to přímým zařazením těchto materiálů do výuky nebo jejich zpřístupněním na internetu.

Rozbor cvičení ve sportovní gymnastice tak, aby studenti v co možná nejkratším čase pronikli do techniky správného provedení, umožní nácvik pohybových dovedností ze sportovní gymnastiky v kratším časovém úseku nebo na kvalitativně vyšší úrovni. Čím blíže je představa o pohybu realitě, tím snáze je pro cvičence zpracovatelná didaktická intervence pedagoga. To umožňují moderní technické prostředky, například PC, videotechnika a multimédia. Uplatnění moderních učebních postupů ve sportovní gymnastice musí být v souladu se současnými požadavky na efektivní motorické učení.

Pro účinné prosazení vyučování tělesné výchovy s využitím multimediálních materiálů je třeba vycházet z materiálních podmínek školy (počítačové učebny, notebook pro učitele tělesné výchovy, dostatek materiálů apod.). Důležité je řešit otázku přiměřenosti materiálů a možnosti jejich prezentace.

Výhody využití didaktické techniky jsou evidentní a měly by překonat stereotypy i tradiční přístupy založené výhradně na přímé ukázce (Rychtecký & Fialová, 1998).

K největším výhodám využití multimédií ve spojení s didaktickou technikou patří:

  • bezchybné provedení ukázky na záznamu
  • možnost zpomalení či zastavení v uzlových bodech
  • možnost paralelního výkladu s ukázkou
  • zvýšení motivace a zájmu žáků

Perspektivy dalšího výzkumu

  • Společenský a vědeckotechnický pokrok postupuje a problém efektivnosti a modernizace výchovně vzdělávacího procesu zde bude stále. To nás upozorňuje na důležitost řešení této problematiky i v následujících letech.
  • Předchozí výzkumy, které se týkaly vyučování a učení se gymnastice a integrovaly PC a videotechniku (Koh & Anwari, 2004), našly důkazy o pozitivních výsledcích při používání těchto technologií. To potvrdila i tato práce.
  • Závažným úkolem je převedení výsledků z výzkumné podoby do publikované formy pro potřebu učitelů i praktikantů na školách.
  • Za podstatné pro školní tělesnou výchovu považujeme využívání multimédií a e-learningu i v profesní přípravě učitelů tělesné výchovy.
  • Sporné otázky výzkumu by mohly být napříště ozřejměny vhodným dotazníkem a eliminovány opakováním výzkumu s větším počtem probandů či experimentem v delším trvání.
  • Nepochybně užitečná by také mohla být aplikace výzkumu na žáky středních a základních škol (popř. sportovní gymnasty či gymnastky), neboť každá z těchto věkových skupin má své specifické charakteristiky somatického, psychického a motorického vývoje.

Hlavní přínos pro školskou praxi

  • Zapracovat multimediální metodické materiály do výukových plánů tělesné výchovy na katedře tělesné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.
  • Přivést učitele tělesné výchovy k využívání moderních technologií ve výuce, zatraktivnit vlastní výuku a přiblížit ji nastupující generaci učitelů.
  • Zkvalitnit a zpřesnit přípravu dalších učitelů, cvičitelů a trenérů v oblasti sportovní gymnastiky.
  • Multimediální učebnice sportovní gymnastiky je v edičním plánu Fakulty sportovních studií MU. Studenti dalších fakult budou moci vyzkoušet moderní didaktické přístupy, které jsou pro žáky přitažlivější a napomáhají efektivitě výchovně-vzdělávacího procesu ve školní tělesné výchově.
  • Použití výukových programů prokazuje, že multimediální soustava setře hranice mezi vzděláním a zábavou, snadnou interakcí ve všech fázích programu, který je nápaditě ilustrován a oživen pohyblivými sekvencemi.
  • Multimédia ve vzdělání pomáhají učiteli využívat a podporovat důležitý prvek výuky – zvídavost.

Hlavní přínos pro rozvoj vědy

  • Příspěvek k problému efektivnosti a modernizace výchovně-vzdělávacího procesu.
  • Zlepšení předpokladů pro další výzkum.
  • Experimentální ověření významu využívání multimédií v tělesné výchově.
  • Ověření modelu nového typu vyučovací jednotky v tělesné výchově.