VÝUKA LEZENÍ NA ZŠ A SŠ – UMĚLÉ HOROLEZECKÉ STĚNY

Vybavení pro sportovní lezení na umělé stěně

Při výběru vybavení rozlišujeme podle disciplíny, které se budeme věnovat. Nejjednodušší vybavení je pro bouldering, tady není potřeba žádný dodatečný jistící materiál, pro lezení s lanem nám pak objem vybavení narůstá podle toho, zda se věnujeme pouze lezení na horním laně fixně osazeném na lezecké stěně nebo lezeme výstupy v pozici prvolezce.

 

Základní vybavení pro bouldering

Boulderová lezecká stěna je zpravidla do 3,5 až 4,5 m výšky, bohatě profilovaná s velkým množstvím různorodých lezeckých chytů. Prostor pod stěnou je vyplněn kompaktním dopadištěm. Důležitá je správná volba chytů, přičemž pro výuku a trénink dětí bychom měli vždy preferovat oblé a větší chyty. Úchop je pro ruku přirozenější a zdravější než chytání ostrých lišt a prstových dírek.

Stěna a dopadiště by měly být vždy zhotoveny odbornou firmou s odpovídající certifikací.

V řádných termínech by pak stěna měla být vždy zkontrolována a revidována.

Pro bouldering jsou vhodné volné, lehké plátěné kalhoty a tričko, které neomezují v rozsahu pohybu. Lezecká obuv by měla být těsná a pevně obepínající nohu, tak abychom dokázali ustát i malé stupy, nikoli však bolestivě tlačící na klouby prstů nohou.

Lezečky mohou být pouze nazouvací, se zapínáním na suchý zip nebo šněrovací. Pro začátečníky a školní výuku je lépe preferovat tužší a pevnější lezečku se šněrováním, která má více prostoru pro prsty a tuhost stélky zajišťuje dostatečnou oporu pro doposud neposílené prsty nohou na malých stupech.

  • Lezečka Start – tuhá, šněrovací lezečka vhodná pro začátečníka
  • Lezečka Wings – nazouvací, měkká lezečka doplněná velcro zapínáním, ideální bota pro středně výkonného lezce
  • Lezečka Phatmaak – ergometricky tvarovaná lezečka s proměnou tuhostí stélky a velcro zapínáním, ideální pro extrémně malé stupy v nejtěžších cestách

 

Poslední součástí vybavení je pak pytlík na magnézium, který se nosí na popruhu kolem pasu. Z důvodu snížení prašnosti je vhodné používat magnézium v textilní kuličce nebo používat jeden velký boulderingový MG pytlík pro skupinu.

 

 

 

Základní vybavení pro lezení na stěně s lanem

Umělá lezecká stěna pro lezení s lanem dosahuje optimálně výšky mezi 8 – 16 m. Pro výuku sportovního lezení začátečníků preferujeme stěnu s ukloněným, kolmým nebo mírně převislým profilem, který je vertikálně členěn na hrany a kouty.

Pro výkonnostní trénink je pak vhodná stěna s větší převislostí, která však v horizontálním členění mění sklon převislosti tak, aby v horních partiích byl zachován prostor pro technicky zajímavé dolezy cest.

Stěna by měla být vždy zhotovena odbornou firmou s odpovídající certifikací, včetně osazení jistících bodů. V odpovídajících termínech by pak stěna měla být vždy zkontrolována a revidována.

Jistící body jsou po stěně rozmístěny v pravidelných intervalech a jsou do nich trvale osazeny expresní smyčky s karabinami zajištěnými tak, aby nedocházelo k jejich přetáčení. Jistící body pro spouštění na konci cest jsou vždy zdvojené a osazené dvěma proti sobě umístěnými karabinami nebo zajištěnou karabinou s pojistkou zámku, aby nebylo možné neúmyslné vypnutí lana při lezení s horním lanem.

 

Pro lezení na umělé lezecké stěně používáme dynamické horolezecké lano. Nejvhodnější jsou lana s odolným opletem a průměrem 9,7 – 10,2 mm.

Lano je optimální používat v plachtě na lano, která současně slouží jako batoh na toto lano.

 

O lano je důležité se dobře starat, zejména ho odpovídajícím způsobem skladovat. Nemělo by být dlouhodobě vystaveno vlhkosti a prachu, stejně jako UV záření. Optimálně skladujeme lano v suchu a temnu při pokojové teplotě.

Častým problémem je kroucení lana, které může vznikat ne zcela ideální konstrukcí lana a jeho zpracováním, nejčastěji však zejména chybnou manipulací už při rozbalení lana.

 

 

Pomocí nůžek přestřihneme pásky, které lano fixují do kruhu po sejmutí z výrobní cívky, a závit po závitu je postupně odmotáme. Pokud lano pouze rozhodíme, velmi často si tvarově pamatuje namotání na cívku a dochází k jeho kroucení a zauzlování.

 

Pro lezení na umělé stěně používáme certifikovaný sedací úvaz. Úvaz je nezbytné volit ve velikosti přiměřené postavě. Pro výuku jsou nejvhodnější univerzální sedací úvazy plně nastavitelné jak v obvodu pasu, tak i nohaviček. U výuky dětí mladších 12 let bychom pak měli preferovat používání kombinovaného úvazu, který zabraňuje jakékoli možnosti přetočení hlavou dolů.

 

Pro jištění je dnes možné použít širokou škálu jistících pomůcek. Od těch nejjednodušších a nejsnáze naučitelného jištění přes „kyblík“ ATC, přes univerzálně využitelné jištění pomocí polovičního lodního uzlu na karabině HMS, až po využití poloautomatických jistících pomůcek jako je například PETZL-Grigri. Pro výuku je nejvhodnější použití jistících pomůcek na bázi ATC.

 

Stejně jako u boulderingu je vhodné volné a lehké oblečení, lezecká obuv odpovídající úrovni dovednosti lezce – pro začátečníka volnější a tvrdší, pro pokročilé lezce těsnější, měkčí a tedy citlivější. Magnézium, které nosí každý lezec samostatně, slouží k vysoušení prstů. Z důvodů snížení prašnosti je na umělých stěnách vhodné používat do pytlíků magnéziové koule a nikoli sypané magnézium, stejně jako na boulderingové stěně.

 

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 57577 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 1076 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová, M.Blažová
Creative Commons License VÝUKA LEZENÍ NA ZŠ A SŠ – UMĚLÉ HOROLEZECKÉ STĚNY by Mgr. Radek Lienerth, Mgr. Jiří Baláš, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/horosteny/.
Investice do vzdělávání