V první části dlouhodobé přípravy kurzu se učitel věnuje jeho organizační přípravě.
Organizační příprava kurzu obsahuje:
- stanovení cíle akce, např.: poznat přírodní a společenskou charakteristiku navštívené oblasti, uplatnit sportovní (cyklistické) schopnosti a dovednosti žáků, pobytem přispět k utváření návyků zdravého životního stylu, samostatnosti, soběstačnosti a kolektivismu,
- získání informací o možnostech konání kurzu v oblasti (předběžně zajistit ubytování a dopravu),
- na třídní schůzce seznámení rodičů s místem, formou (cyklistický, sportovně-turistický) a úkoly kurzu, finančním rozpočtem akce a nutnou výstrojí a výzbrojí žáků,
- diskuse s žáky, seznámení s výstrojí a výzbrojí, s oblastí pobytu; rozdělení žáků do skupin a předání pokynů pro vypracování referátů týkajících se oblasti a jejích přírodních, kulturních a společenských zajímavostí; poskytnout jim informace o literatuře a zdrojích, z nichž mohou informace pro svou práci čerpat,
- stanovení rámcového programu obsahově i časově,
- zajištění vybavení pro účastníky kurzu,
- organizační schůzka před odjezdem a kontrola příprav,
- organizace odjezdu a přesunu na místo.
- Další část přípravy kurzu je metodického charakteru a rovněž probíhá s dlouhodobým předstihem před vlastním kurzem.
Metodická příprava kurzu obsahuje:
- stanovení tělesné a odborné přípravy žáků v průběhu školního roku v hodinách Tv,
- přípravu v dalších předmětech, uplatnění mezipředmětových vazeb,
- shromáždění informačního materiálu o oblasti,
- vlastní přípravu a studium materiálů,
- opakování pravidel silničního provozu, společnou diskuzi o cykloturistice, shromážděném materiálu a problémech při vypracování referátů,
- prověrku fyzické a materiální připravenosti žáků (kontrolní vyjížďky v hodině Tv, cykloturistický výlet).
- Při plánování rozsahu a obsahu cykloturistické akce je třeba vzít v úvahu věk žáků, jejich technickou a fyzickou zdatnost, úroveň nácviku požadovaných cyklistických dovedností, druh kol, jimiž jsou vybaveni. Podle těchto kritérií, dále pak dopravních možností atd., se zvolí místo konání kurzu. Při volbě místa kurzu je vhodné si klást spíše skromnější cíl, než experimentovat s neznámou nebo těžce dostupnou lokalitou.
Zásady přípravy cykloturistického kurzu
Základním úkolem je vybrat vhodnou lokalitu. Kritériem výběru by měla být nejen možnost dopravy na místo kurzu, ale také výkonnost skupiny (pro děti a začátečníky je vhodné zvolit oblast s méně kopcovitým terénem). Měl by se zde nacházet dostatek značených cyklistických tras, které vedou co nejméně po silnicích. Jako další podstatné body pro výběr lokality jsou možnosti koupání, využití sportovního hřiště, dostupné pamětihodnosti, přírodní památky aj. Vždy je potřeba mít v záloze prostředky k náhradnímu programu, pro případ špatného počasí.
Druh akce: pro akce typu cykloturistického kurzu, ať už samostatného, nebo pořádaného v rámci sportovně-turistického kurzu, je nejvhodnější systém hvězdicových vyjížděk ze stálé základny. První výhodou je, že denní trasy lze plánovat a měnit podle momentálního tělesného a zdravotního stavu skupiny a podle počasí. Další výhodou je technické zázemí, od náhradního kola až po dostatek času na drobné opravy a údržbu kol. U dětí je také důležité, aby měly kromě jízdy na kole i možnosti jiné formy vyžití – např. možnost provozovat různé sporty, hrát hry v přírodě, udělat si táborák. V případě špatného počasí není problém cyklistiku nahradit náhradním programem. Také doprava je jednodušší a levnější.
Doprava: může představovat velký problém, především jedná-li se o početnější skupinu (třídu). Nejvýhodnější je doprava kol nákladním autem v kombinaci s cestou vlakem nebo autobusem. Při cestování vlakem i s koly se nabízí dvě možnosti: na delší vzdálenosti kola poslat jako cestovní zavazadla ve služebním voze, na kratší vzdálenosti jako spoluzavazadla (tzv. zjednodušená přeprava). V některých oblastech s velkou návštěvností cykloturistů jsou ve vlacích vozy na dopravu kol vhodně uzpůsobené. Příslušné spoje však musí takovou službu poskytovat. V případě posílání kol jako cestovních zavazadel musí být všichni účastníci kurzu na nádraží s dostatečným předstihem, pro včasné odbavení kol.
Plánování denních etap: s plánováním denních etap se začíná s dostatečným předstihem, v klidu domova. Je třeba mít k dispozici dostatečný počet map (cyklistické, turistické, speciálky), turistické průvodce, spousta informací se zjistí na internetu. Vypracované itineráře k jednotlivým trasám obsahují časový plán, propočtené převýšení, možná místa zastávek, případné zkratky jako nouzové varianty. Je vhodné připravit větší počet tras, než je počet dnů kurzu. Alespoň některé trasy by měl mít vedoucí kurzu projeté předem.
Technická příprava: účastníci dostanou seznam povinného vybavení oblečením počínaje (včetně cyklistické přilby), hygienických potřeb a materiálu (zvláště náhradní duši se správným ventilkem, lepení, nýtovač, zámek na kolo). Vhodné je, aby jejich oblečení obsahovalo co nejvíc funkčního termoprádla. Pláštěnka by měla být samozřejmostí. Před odjezdem vedoucí kurzu provede technickou kontrolu kol. K dispozici má dostatečnou a vhodně uloženou (např. v manipulačních plastových kufrech) zásobu map, turistických průvodců, nářadí a náhradních dílů pro opravy kol, materiálu pro vybavení učitelů i žáků.
Zdravotní příprava: zahrnuje pravidla organizace kurzu v terénu. Účast na kurzu je povolena žákům zařazeným do I. a II. zdravotní skupiny (žáci III. skupiny pouze se svolením lékaře). Skupinu nad 30 žáků doprovází zdravotník, v menších skupinách může zajišťovat zdravotní dozor doprovázející učitel s příslušnou kvalifikací. Je třeba, aby učitel před odjezdem zkontroloval, že každý účastník s sebou veze kartičku zdravotní pojišťovny (originál nebo kopii) a podepsané prohlášení o bezinfekčnosti. Měl by znát zdravotní stav žáků, včetně případných nemocí nebo zdravotních rizik (alergie, astma). Účastníci nesmí zapomenout vzít sebou případné vlastní léky.
Zdravotník kurzu provede vybavení lékárničky dostatečným množstvím léčiv a materiálu.