Cykloturistický kurz lze zorganizovat např. v rámci sportovně-turistického kurzu školy, který je nepovinnou součástí učebních osnov.
Druhy cykloturistických kurzů
Putování – je klasickým druhem cykloturistiky. Skupina se přesunuje po naplánované trase z jednoho místa ubytování na druhé, přičemž jsou zavazadla vezena na kole či v doprovodném vozidle. Denní trasa může být společná (v případě, že je celá skupina přibližně stejné výkonnostní úrovně) nebo k místu dalšího ubytování volíme několik různě náročných tras (pro různé výkonnostní úrovně). Je organizačně, ekonomicky i fyzicky náročné, nevhodné pro nižší ročníky škol.
Hvězdicové vyjížďky – jsou nejvhodnějším druhem cykloturistiky pro všechny žákovské kategorie. Skupina je ubytována na jednom místě, z něhož vyjíždí do okolí na různě dlouhé trasy. Denní trasa může být společná, či rozdělena na několik různě náročných tras podle výkonnosti účastníků. Systém hvězdicových vyjížděk je nejvhodnější i z hlediska organizačního a ekonomického.
Kombinovaná cykloturistika – je vhodná pro dlouhodobější akce. Máme-li k dispozici autobus s přívěsem na kola, můžeme podnikat hvězdicové vyjížďky z několika různých míst ubytování či kombinovat vyjížďku s přesunem v autobusu. Pro školní provedení se příliš nehodí jednak z časového hlediska, jednak z důvodu vyšších ekonomických nároků.
Dálkové jízdy – jsou vhodné pouze pro zdatné cyklisty, jelikož jsou zaměřeny spíše na výkonnost. Avšak lze je podnikat i jako akce cykloturistické. Jsou náročné na organizaci, a tak je doporučujeme podnikat se specializovanými cestovními kancelářemi. Jako školní akce jsou proto nevhodné (zdroj: Ondráček, Hřebíčková, 2007).