01
Vážení čtenáři,
společná studie zaměřující se na oblast sportovního tréninku vznikla jako kolektivní dílo autorů - pedagogů vysokých škol v České republice.
Obsah sportovního tréninku představují jednotlivé klíčové oblasti – složky sportovního tréninku. Kondiční složka je obecně zaměřená na rozvoj pohybových schopností. Technická složka se zaměřuje na osvojování pohybových dovedností prostřednictvím motorického učení. Taktická složka je zaměřená na osvojení a následný rozvoj účelného vedení sportovního tréninku. Psychologická složka je zaměřená na kultivaci osobnosti sportovce, v našem případě fotbalových rozhodčích. Jednotlivé složky sportovního tréninku mohou být chápány jako faktory sportovního výkonu, které mají logickou strukturu, a proto je zde řadíme do čtyř kapitol.
Kapitola 1: Studie sledovala vliv fyzické aktivity na tělesnou hmotnost u čtyř skupin populace: úředníků, studentů, hasičů a vojáků. Fyzická aktivita je důležitá pro zdraví lidské populace a prioritně se zaměřuje na budování a podporu stavby kostí, svalů a kloubů. Zároveň pomáhá udržovat tělesnou hmotnost a redukovat obsah tělesného tuku.
Kapitola 2: Tato studie porovnává naměřené hodnoty bioimpedanční analýzy u mužů a žen. Základem se pro tento výzkum stala vhodně aplikovaná pohybová aktivita ve fitness (silově-kondiční trénink), která umožňuje při svém dodržování 2× týdně po dobu 3 měsíců testovaným osobám upravit složení stavby těla.
Kapitola 3: Charakterizuje a analyzuje účinnost desetitýdenního kondičního funkčního „australského” tréninku (dále FAT) mimo ledovou plochu. Výzkum byl realizován u profesionálních hokejistů, členů extraligového klubu HC Mountfield České Budějovice. Metoda FAT se snaží doplnit stávající tréninkové postupy o některé aktuální poznatky a přístupy ke kondičnímu tréninku v ledním hokeji. Autoři k této metodě zaujímají pozitivní stanovisko a popisují její výhody zejména ve vztahu ke snižování svalových dysbalancí a vlivu na svalovou sílu, dynamiku a vytrvalost zúčastněných probandů. FAT byl přednostně zaměřen na explozivní sílu a silovou vytrvalost hlavních segmentů těla, s doplňujícím cvičením pro stimulaci anaerobní a aerobní výkonnosti.
Kapitola 4: Zaměřená na výzkumné šetření, uskutečněné na základních školách, které pomocí dotazníku hledalo odpověď, zda učitelé tělesné výchovy znají metody aktivního učení a které z vybraných metod uplatňují ve svých hodinách.
Předkládaná monografie by měla sloužit trenérům, učitelům, metodikům, studentům a sportovcům k prohloubení znalostí o sportovního tréninku.