Zdraví mladých Brňanů
Ve výzkumu CELSPAC: Young Adults zjišťujeme, jak se mladé populaci Brňanů daří zdravotně, ale i fyzicky. Díky tomu můžeme například včas odhalit různá chronická onemocnění a do budoucna zlepšit jejich diagnostiku.
Onemocnění, která v současnosti trápí dospělou a stárnoucí populaci jsou zejména civilizační. Jedná se hlavně o onemocnění srdce a cév nebo onkologická onemocnění. Často se na ně přijde až později, kdy se těžko brání jejich rozvoji. Další nevýhodou těchto onemocnění je, že nevíme, proč přesně vznikají.
Příčiny civilizačních onemocnění můžeme odhalit, když budeme sledovat jejich časné projevy u zdravých mladých dospělých. Zároveň potřebujeme zjišťovat působení celého spektra faktorů, které mohou zdraví ovlivnit. K tomu nám slouží dlouhodobé výzkumy, jako je například CELSPAC: Young Adults. V ní navazujeme na výzkum ELSPAC, který sledoval zdraví dětí narozených 1991 a 1992 v Brně a Znojmě. Po dobu dvaceti let vyplňovali spolu s rodiči dotazníky o výživě, prostředí a životním stylu. Jak se jim nyní daří a jaká je jejich fyzická kondice zjišťujeme v laboratořích FSpS od roku 2019.
Za tu dobu nás navštívilo téměř 600 mladých dospělých. Přes 60 % zúčastněných tvoří původní účastníci výzkumu ELSPAC, což považujeme za velký úspěch. Zbytek jsou jejich sourozenci, partneři a partnerky nebo vrstevníci. Víme, že jsou to ze dvou třetin vysokoškolsky vzdělaní lidé. Jsou také převážně svobodní, nicméně z větší části mají stálého partnera nebo partnerku.
Co se týče vlastního zdraví, tak zhruba 90 % ho považuje za výborné nebo velmi dobré. Třetina dotazovaných uvedla, že za svůj život vykouřila více jak 100 cigaret a zhruba stejný počet kouří pravidelně. Zjišťovali jsme i konzumaci alkoholu. Za poslední měsíc si jednou týdně dopřeje alkohol 20 % našich mladých dospělých a 2–4krát týdně 34 %. Průměrný index tělesné hmotnosti (BMI) byl u žen 23,3 a u mužů 24,9 což považujeme za normální. Chronické onemocnění jsou v naší zkoumané skupině v pouhých jednotkách procent. Ve zdravotní anamnéze jsme se ptali například na vysoký krevní tlak (2,3 %), vysoký cholesterol (0,7 %), cukrovku (0,4 %), chronické onemocnění dýchacích cest (1,2 %) nebo celiakii (1,6 %). Výskyt alergií je ale častější, nejvíce zastoupená je alergie na pyl, prach a roztoče, kterou trpí až 40 % dotázaných.
Z dotazníků se dozvídáme ale i řadu zajímavostí. Ne nadarmo se o Češích říká, že jsou to pejskaři. Že ho má nebo je s ním ve styku uvedlo 61 %. Hned na druhém místě byla kočka s 44 %.
Výzkum stále běží, proto jsou uvedené výsledky pouze orientační a nejsou výsledkem vědeckých analýz. Na ty si budeme muset počkat, až vyšetříme dostatečný počet účastníků. Narození 1991 a 1992 z Brna se mohou zapojit ještě dnes, uvítáme ale i jejich sourozence, partnery a vrstevníky.
Co vás čeká?
- Jedno dopoledne na FSpS v Univerzitním kampuse v Brně.
- Zdarma zjistíte jaké je složení vašeho těla, tlak krve, hustota kostí, klenby nohy, kapacity plic, síly svalů nebo jak je na tom vaše paměť.
- Vyplníte tři on-line dotazníky ohledně výživy, prostředí, ve kterém žijete a základníké ukazatele. socio-demografic
- Součástí je také odběr moči, krve a slin.
- Míra zapojení je zcela na vás.
Proč říct ano?
Odnesete si individuální výsledky z téměř všech vyšetření a tam kde to půjde, také ve srovnání s vašimi vrtsevníky Zapojíte se do jedinečného projektu v Česku, který komplexně a dlouhodobě studuje lidské zdraví.
Svůj termín na vyšetření můžete ulovit ještě dnes! Více informací o výzkumu CELSPAC: Young Adults najdete zde: https://www.celspac.cz/youngadults. Kontaktovat nás můžete také kdykoli na info@celspac.cz.
Výsledky stále přibývají
Na sesbíraných datech vědci pořád pracují. Je už ale řada poznatků, které díky vám víme. Informace z dotazníků například ukázaly, že nadměrné používání čistících prostředků může způsobovat astma u dětí. Problémy s dýcháním může být spojeno také s častým užíváním paracetamolu v těhotenství. Část výzkumu se zabývala i depresí a poruchami nálad. Ukázali jsme tak, že nadměrný stres matky v těhotenství může ovlivnit vznik depresí u potomků v mladé dospělosti. Z oblasti výživy jsme zase zjistili, že v devadesátých letech bylo stravování dětí ovlivněno zejména tím, jak jedli rodiče a prarodiče.
Tento výzkum realizuje Centrum RECETOX PřF ve spolupráci s FSpS MUNI.