VÝUKA BRUSLENÍ HRAVĚ A BEZPEČNĚ
Výcvik na ledové ploše
Jízda vpřed, Zatáčení, Zastavení z jízdy, Výskoky, Překládání vpřed, Jízda vzad, Překládání vzad, Obraty
Zastavení z jízdy vpřed
Zastavení můžeme provádět několika způsoby:
- jednostranným přívratem
- oboustranným přívratem
- snožnou brzdou
Jednostranný přívrat
Zastavení můžeme provádět několika způsoby. Zastavení jednostranným přívratem je nejjednodušší. Zastavení např. pravou nohou provedeme takto:
Váha těla spočívá na jedoucí pokrčené levé noze. Ve vzdálenosti jedné brusle položíme na led pod úhlem přibližně 45° pravou nohu. Postupně na ni přenášíme váhu těla, přičemž zvětšujeme vnitřní rotaci této nohy a její tlak na led a postupně ji napínáme v koleni.
Oboustranný přívrat
Zastavení oboustranným přívratem je účinnější způsob zastavení a spočívá v brzdění vnitřními hranami obou bruslí. Natočíme špičky k sobě, paty od sebe, pokrčíme kolena a tlačíme je k sobě. Váha těla je rovnoměrně rozložena na obě dvě nohy. Dostaneme brusle do mírného smyku, který zpomaluje pohyb a nakonec ho úplně zastaví.
Zastavení smykem z jízdy vpřed
Zastavení smykem je nejefektivnější způsob brzdění, používaný jak krasobruslaři, tak i hokejisty.
Vychází z protirotace trupu vůči pánvi. Energickou kontrakcí šikmých břišních svalů změníme rychle vzájemnou polohu osy ramen a osy pánve. V okamžiku výměny os nadlehčíme paty a přecházíme z mírného do hlubokého podřepu. Chodidla a kolena držíme u sebe na vzdálenost nejvýše 10 cm. Zahranění je postupné a energické. Vnější brusle hraní vnitřní hranou, vnitřní vnější hranou. Obě brusle končí v kolmém postavení na původní stopu přímé jízdy.
Jízda vpřed, Zatáčení, Zastavení z jízdy, Výskoky, Překládání vpřed, Jízda vzad, Překládání vzad, Obraty