VÝUKA BRUSLENÍ HRAVĚ A BEZPEČNĚ

Krasobruslení

Bruslařské počátky

Klouzání po zamrzlých vodních plochách využívali lidé s největší pravděpodobností již před několika tisíciletími jako "dopravní prostředek" při dlouhých cestách za lovem zvěře. Úlovek znamenal nejen maso a kožešinu, ale i zvířecí kosti vhodné k výrobě kostěných bruslí, o čemž svědčí četné nálezy na území Skandinávie, Anglie, Ruska a dalších oblastí včetně našeho území. Prvotní způsob klouzání na kostěných bruslích, při kterém se k odrazu využívalo odpichování jednou nebo dvěma tyčemi, byl společným předchůdcem bruslení i lyžování.

Kostěné brusle byly postupně nahrazovány bruslemi železnými, které umožňovaly rychlejší a jistější pohyb po ledě. Stáří pravděpodobně nejstarších nalezených kovových bruslí tvořených železným páskem zasazeným do dřevěné destičky je odhadováno na 2000 let.

 

Základní krasobruslařské vybavení

K základní výbavě patří především vhodně vybrané krasobruslařské boty a brusle. Nejen jejich kvalita, ale i správná péče o ně, ovlivňuje určitým dílem bruslařské výkony. K nezbytné výbavě patří rovněž vhodné oblečení pro bruslení a především vhodná přilba a dobré rukavice, které zvláště děti ochrání před poraněním hlavy a úrazy horních končetin. Pro nejmenší děti začínající se základním bruslařským výcvikem, který je doprovázen častými pády na led, je vhodné oblečení z nepromokavého materiálu a současně udržující teplo.

 

Výběr krasobruslařských bot

Správný výběr krasobruslařských bot je velmi důležitým momentem, při němž je nutno brát v úvahu jejich přesné využití. Výběr vhodné boty je rozdílný pro rekreační, závodní či vrcholové bruslení. Většinou si však zájemci vybírají mezi několika osvědčenými značkami. Bota by měla pevně sedět zvláště v patě a kotnících, prsty mohou být poněkud volnější. Nedoporučuje se do boty používat příliš silnou ponožku, neboť tak bruslař ztrácí v noze potřebný cit. Začátečníkům jsou většinou určeny boty nižší třídy dodávané již s připevněnými bruslemi. Pro pokročilé závodníky a vrcholové bruslaře jsou boty dodávány zvlášť a následný výběr vyhovující brusle je zcela individuální a závislý na potřebách samotného bruslaře.

 

Instrukce k péči o brusle

Správná péče o brusle je prevencí před jejich poškozením. Při přecházení k ledové ploše je vhodné na bruslích nosit plastové chrániče, které zabrání jejich ztupění nebo stržení hran. Po použití je nezbytné brusle očistit a vysušit suchým a vlhkost sajícím hadříkem, čímž se zabrání vzniku rzi.

 

Broušení krasobruslařských bruslí

Krasobruslařské brusle jsou charakterizovány zvláštním profilem s křivkou, která je již dána výrobcem a při broušení musí být zachovávána. Brusle lze brousit na speciálních bruskách dvěma způsoby – broušením příčným (brusný kotouč se pohybuje kolmo k profilu brusle) nebo podélným (brusný kotouč se pohybuje horizontálně po délce brusle). Brusle se brousí do žlábku, jehož rádius spoluvytváří pomyslný úhel zákusu brusle do ledu a jeho velikost je závislá na hmotnosti bruslaře.

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 441724 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Výuka bruslení hravě a bezpečně by Mgr. Jiří Nykodým, Ph.D., PaedDr. Petr Starec, Ph.D., Mgr. Jiří Sedláček, Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr.Martina Bernaciková,Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/brusle/.
Investice do vzdělávání