9 Úpolové sporty s pohybovou strukturou průpravných úpolů
Úpolové sporty vznikly převážně z bojových činností. V teorii sportu nazýváme takové činnosti otevřené, což znamená, že činnost protivníka není dopředu známa a vítězství nad ním je možné dostáhnout hledáním řešení pohybového úkolu. Proto hovoříme o úpolech jako o činnostech heuristických. Výše uvedené platí o všech úpolových činnostech, které mají povahu odporů, což je naprostá většina. Výjimku představují přetahy a přetlaky, při kterých je činnost partnera dopředu známa, alespoň z větší části. Přetahy a přetlaky jsou převážně silová cvičení, při kterých je dominantní také silové řešení. Taktika má na vítězství menší vliv, nicméně ne nezanedbatelný. Ve skupině úpolových systémů můžeme nalézt dva sporty, které mají charakter přetahu a přetlaku:
- Přetahování lanem (Tug of War)
- Přetláčení rukou (Armwrestling, Armsport)
Mylně je za přetlakový sport často považován japonský zápas sumó. Ačkoliv přetláčení tvoří významnou část struktury pohybového výkonu sumótori (zápasníka sumo) a oši daši (přímé vytlačení) je jednou z nejčastějších vítězných technik, sumó má přesto charakter odporu. V zápasu se totiž vyžívá celá řada dalších technik (údery otevřenou dlaní, hody, zvedání, podmety aj.). V dalším textu uvedeme základní charakteristiku Tug of War a Armwrestlingu.
9.1 Přetahování lanem (Tug of War)
Přetahování lanem je týmový úpolový sport, který se v mezinárodním kontextu nazývá Tug of War (TOW). Při zápase v TOW se dva týmy snaží tahat za lano opačnými směry a překonat soupeřící tým silou. Vítězství je dosaženo přetažením o stanovenou vzdálenost.
Původ
Ačkoliv přesné časové období o prvním přetahování lanem v historii není zjištěno, existují důkazy o starověkém původu tohoto sportu. Soutěže v přetahování pochází ze starých ceremoniálů a kultů, které je možné nalézt po celém světě (Egypt, Barma, Indie, Borneo, Japonsko, Korea, Hawaj, Jižní Amerika). Způsoby přetahování se v jednotlivých oblastech lišily. Například v Afghánistánu týmy používaly místo lana dřevěný kolík, v Koreji se děti vzájemně objaly za pas a tím vytvořily živý řetěz. V některých zemích nebylo přetahování týmovou soutěží. Například Kanadští Eskymáci dodnes soutěží v přetahování za krátké lano. Zápas se odehrává v sedu na zemi a nazývá se arsaaraq. Vítězí ten, kdo protivníka vychýlí z jeho polohy v sedu. V Řecku bylo přetahování lanem pěstováno přibližně v období 500 př. n. l. jako kondiční příprava pro jiné sporty. V západní Evropě lze zmínky o přetahování lanem najít v příbězích o hrdinech ze Skandinávie a Německa, kteří se účastnili tzv. kräftige spiele (silové hry). Další zmínky o přetahování lanem pocházejí od dvora čínského císaře, z Mongolska nebo Turecka. V 15 století se přetahování lanem stalo populární soutěží ve Francii a Velké Británii.
Období novodobých olympijských her
Na počátku novodobého olympijského hnutí byly do programu her zařazeny dva sporty, které využívaly lano jako sportovní vybavení. Těmito sporty byly šplh na laně a přetahování lanem. Ve šplhu na laně, který byl zařazen do programu OH v letech 1896, 1904, 1924 a 1932 získalo Československo dokonce zlatou medaili. Stalo se tak zásluhou Bedřich Šupčíka, který se byl vítězem ve šplhu na laně v Paříži v roce 1924. Přetahování lanem bylo do programu OH zařazeno v letech 1900 – 1920. V tomto období byli světovými lídry v tomto sportu následující země:
Rok |
Místo |
Zlato |
Stříbro |
Bronz |
1900 |
Paříž |
Švédsko |
USA |
Francie |
1904 |
St Louis |
USA |
USA |
USA |
1908 |
Londýn |
Velká Británie |
Velká Británie |
Velká Británie |
1912 |
Stockholm |
Švédsko |
Velká Británie |
--- |
1920 |
Antwerpy |
Velká Británie |
Nizozemí |
Belgie |
V roce 1920 Mezinárodní olympijský výbor (International Olympic Comittee - IOC) přijal rozhodnutí o snížení počtu sportů na Olympijských hrách. V důsledku tohoto rozhodnutí bylo z programu her vynecháno několik sportů, včetně přetahování lanem. V roce 1999 získala Mezinárodní federace přetahování lanem (Tug of War International Federation – TWIF) provizorní uznání od IOC, které bylo potvrzeno v roce 2002 jako projev uznání v souladu s pravidlem 29 Olympijské charty o Národních federacích.
Současný rozvoj přetahování lanem
V současnosti je přetahování lanem rozvíjeno prostřednictvím TWIF (Tug of War International Federation) jako mezinárodně rozšířený úpolový sport. Členové TWIF jsou zástupci národních federací z celého světa, včetně České republiky.
Pravidla
Následující přehled je výběrem nejdůležitější pravidel přetahování lanem podle TWIF. Při zápase v TOW se dva týmy snaží tahat za lano opačnými směry a překonat soupeřící tým silou. Vítězství je dosaženo přetažením o stanovenou vzdálenost, kterou vymezují značky umístěné na laně.
Týmy se v TOW dělí do následujících tříd:
- out-door/in-door
- muži/ženy
- senioři/do 23 let (18 – 22 let)/junioři (15 – 18 let)
- mix 4x4 (4 muži a 4 ženy)
TOW je týmový sport. Podle pravidel TWIF je tým definován takto:
- 8 členů
- min. 7 členů (při zranění jednoho z členů)
- 1 trenér (řídící zápas)
Týmy se dělí podle hmotnostních kategorií:
- Ultra Featherweight do 480 Kilos
- Featherweight do 520 Kilos
- Lightweight do 560 Kilos
- Light Middleweight do 600 Kilos
- Middleweight do 640 Kilos
- Cruiserweight do 680 Kilos
- Heavyweight do 720 Kilos
- Catchweight bez váhového limitu
- Mixed (4 x 4) do 600 Kilos
Poslední člen týmu je tzv. kotva. Pro kotvu platí zvláštní pravidla:
- lano může vést kolem jeho těla diagonálně přes záda
- zbytek lana směřuje vzad za jeho tělo
- může držet lano pod úrovní ochranného pásu
Pro sportovní zápas v TOW je zásadní použití lana, odpovídajícího pravidlům TWIF:
- bez nerovností, uzlů a smyček
- obvod 10 – 12,5 cm
- délka min. 33,5 m
Pro třídy out-door a in-door se liší značky umístěné na laně, které označují vzdálenost pro přetažení:
- Out-door 5 (ve třech různých barvách)
- 1 x (1) střed
- 2 x (2) 4 m od středu
- 2 x (3) 5 m od středu
- In-door 3 (ve dvou různých barvách)
- 1 x (1) střed
- 2 x (2) 2,5 m od středu
Pravidla stanovují také povrch, na kterém se může soutěž v TOW vykonávat:
- Out-door
- Rovný, travnatý
- Vyznačena středová čára
- In-door
- S dostatečným třením
- Doporučeno 36 m délka a 100 – 120 cm šířka
- Vyznačena středová čára dvě boční čáry na každé straně 4 m od středové čáry
Mezi fauly (nepovolené jednání) v TOW patří:
- sedání
- lehání
- nesprávný úchop
- podepírání lana (jinou částí těla)
- sedání na nohu (patu)
- prokluzování lana
- veslování opakované sedání, zatímco se nohy pohybují vzad
- nesprávná pozice kotvy
- trenér mluvící na tým během tažení
- inaktivita – družstvo nevyvíjí aktivitu, která by mohla vést k vítězství, prodlužuje zápas
- In-door
- o dělání důlků do podlahy
- o vybočení z místa určeného pro přetahování
Vítězství v přetahování lanem je dosaženo:
- Obecně
- Přetažením o vzdálenost vyznačenou značkami
- Diskvalifikací druhého týmu
- Out-door
- Přetažením o vzdálenost vyznačenou značkami přes středovou čáru
- In-door
- Přetažením střední značky přes boční čáru
9.2 Armwrestling
Armwrestling je mezinárodně rozšíření individuální úpolový sport. V Česku se nazývá také armsport, přetlačování rukou nebo páka. Méně častý název je kanadský zápas. Při armwrestlingu dva zápasníci používají paži (oba stejnou) k přetlaku. Vzájemně se uchopí za ruku a loket umístí na zápasovém stole. Druhou rukou se uchopí za madlo na stole. Cíle zápasu je přetlačit předloktí druhého tak, aby bylo dosaženo doteku soupeřovy ruky na vymezeném prostoru stolu (fixátoru).
Původ
Tento sport má u nás i jinde ve světě, hlavně v Americe bohaté lidové tradice. Historie přetláčení rukou sahá do iniciačních obřadů, kde bylo údajně považováno za zkoušku síly a fyzické převahy. V Egyptě byly nalezeny malby symbolizující přetláčení a jejich vznik se odhaduje na 2000 let př.n.l. Díky amatérskému přetláčení rukou rozvíjeného v Severní Americe se z této oblíbené aktivity stala soutěžní disciplína s přesnými pravidly. Moderní úpolový sport v přetláčení rukou má své základy ve hře původního obyvatelstva Severní Ameriky. Proto byla páka nazývána také „indiánský zápas“. Touto hrou se dříve bavili jak američtí hraničáři v 19. století, tak děti ve 20. století. Kromě toho, že páka se stala populární mezi studenty středních a vysokých škol, byl to také typický „hospodský sport“. První oficiální soutěž zorganizoval novinář Bill Soberanes v roce 1952 ve městě Pentaluma v Kalifornii. Během následujících deseti let se soutěžilo stále ve větším měřítku a v roce 1962 Bill Soberanes a Dave Devoto pojmenovali soutěž na World Wristwrestling Championship. Největšího nárůst popularity zažil tento sport v roce 1968 díky komiksu Peanuts. Jeho autor, Charles Schulz, vytvořil komiksový seriál o tom, jak pejsek Snoopy vyrazil do Pentaluma, aby zde vyhrál právě World Wristwrestling Championship. Snoopy byl nakonec ze soutěže diskvalifikován, protože pravidla nařizovala, aby soutěžící svým palcem zamknul úchop se soupeřem. Snoopy je ale pes, a palec má zakrnělý. Šampionátu v páce se dostalo takové publicity, že byl vysílán také na ABC Wide World of Sports. K popularitě sportu přispěl později také film Over the Top, ve kterém hlavní roli armwrestlera stvárnil Sylvester Stallone.
Současný rozvoj armwrestlingu
Po dynamickém rozvoji armwrestlingu v šedesátých letech 20. století na americkém kontinentu se tento sport začal šířit také do dalších zemí a světadílů. V roce 1977 byla proto založena World Armwrestling Federation (WAF), jejímiž zakládajícími členy byly USA, Kanada, Brazílie a Indie. V současnosti WAF sdružuje více než 70 zemí a řídí celosvětový rozvoj armwrestlingu. V roce 1994 byla založena Česká asociace přetláčení rukou (ČAPR) a v roce 2001 vznikla také evropská asociace armwrestlingu s názvem European Armwrestling Federation (EAF).
Pravidla
Zápas v armwrestlingu probíhá tak, že dva lidé proti sobě soupeří na soutěžním stole, jehož části a rozměr jsou dány pravidly. U stolu se při většině soutěží stojí, při některých závodech se sedí, obdobně jako u tzv. hospodské páky, kterou zná většina laiků. Páka je všeobecně považována za přetlakový sport, nicméně v současné soutěžní podobě se stále častěji mluví o přetahu. V některých situacích totiž zápasník nejen tlačí proti soupeřově paži, ale současně i táhne k sobě, na svoji soutěžní stranu.
V rámci fair play si armwrestleři po příchodu k soutěžnímu stolu podají nesoutěžní ruku. Poté se touto rukou uchopí za madlo, které je součástí zápasnického stolu. Soutěžní paži položí loktem na podložky umístěné na stole (touch pad) a vzájemně provedou úchop za palce s následným vzájemným sevřením dlaní, první článek palce, resp. kloub palce, musí být viditelný. Cílem zápasu je přetlačit soupeře na svoji soutěžní stranu a docílit tak doteku hřbetem protivníkovy ruky na fixátoru (součást stolu). Tím je dosaženo vítězství. Startuje se na povel rozhodčího ready – go!.
Na začátku zápasu nesmí být zápěstí ohnuto nebo vytočeno. Toto provede soutěžící až na druhý povel (go!) a nasadí techniku. Zápas probíhá za přítomnosti dvou rozhodčích. Na pokyn rozhodčího ready – go! je zápas odstartován. Porušení soutěžních pravidel je trestáno tzv. faulem, jehož lze docílit např. předčasným startem, smeknutím loktu z podložky, puštěním se nesoutěžní rukou madla stolu, nebo nadzvednutím loktu z podložky. Za dva fauly závodník zápas kontumačně prohrává. Obvykle se soutěží systémem double elimination, který značí, že soutěž pro dotyčného končí až po druhé porážce.
Věkové kategorie (platné pro muže i ženy):
- Junioři U18 a nově U21
- Senioři
- Masters od 40 let
- Grandmasters od 50 let
- Disabled – zvláštní kategorie, tělesně a mentálně postižení
Váhové kategorie:
- V závislosti na soutěži, levá a pravá ruka
- ME a MS
- Boys Left Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg
- Boys Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg
- Girls Left Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, 70+ kg
- Girls Right Hand: 45, 50, 55, 60, 65, 70, 70+ kg
- Men Left Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg
- Men Right Hand: 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg
- Women Left Hand:50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.
- Women Right Hand: 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg
- Men Disabled Left Hand: 60, 75kg, 90kg, 90+ kg
- Men Disabled Right Hand: 60, 75kg, 90kg, 90+ kg
- Women Disabled Left Hand: 60, 60+ kg
- Women Disabled Right Hand: 60, 60+ kg
- Men Masters (>40 years old) Left Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg
- Men Masters (>40 years old) Right Hand: 70, 80, 90, 100, 100+ kg
- Ladies Masters (>40 years old) Left Hand: 60, 70, 80, 80+ kg
- Ladies Masters (>40 years old) Right Hand: 60, 70, 80, 80+ kg
- Men Grand Masters (>50 years old) Left Hand: 75, 90, 90+ kg
- Men Grand Masters (>50 years old) Right Hand: 75, 90, 90+ kg
Specifikace zařízení:
Stůl
Pro závod vsedě: 28" od podlahy na vrchní desku stolu.
Pro závod ve stoje: 40" od podlahy na vrchní desku stolu.
Všechny další specifikace jsou pro soutěže vsedě i ve stoje stejné.
Horní deska stolu:
- Šířka 36" a hloubka 26„
Podložka pod loket (touch pad):
- Délka 14" ךířka 4". Je vyrobena z kvalitního elastického pásu
Podložky pod loket:
- se umístí na vzdálenost 2" od příslušného okraje stolu. U pravorukých stolů se tyto podložky překrývají o polovinu doprava od středu stolu, u levorukých stolů pak o polovinu doleva od středu.
- Čtvercová podložka má rozměry 7"×7„: Její tloušťka je 2" a je vyrobena z kvalitního pěnového materiálu s horní vrstvou z vinylu nebo koženky.
Madla:
- Umísťují se uprostřed každé strany stolu ve vzdálenosti 13" od jeho rohu a ve vzdálenosti 1" od jeho okraje. Madlo samotné má průměr 1" a výšku 6„
- Ve všech turnajích WAF se používá čára spojující pozice madel. Tato čára může být buď namalovaná, vypolstrovaná nebo realizovaná pomocí pásky, a určuje tak střed horní plochy stolu.
Sedadla
- Sedadlo musí mít čtvercovou plochu 18"×18" a musí být umístěno ve výšce 18" nad podlahou. Sedadlo i stůl musí být pevně připevněné k plošině nebo k podlaze.
Soutěžní úbor
- U každého závodníka musí být podle oděvu zřejmé, z které země pochází
- Do soutěže může závodník nastoupit v tričku s krátkým rukávem nebo bez rukávů
- ve sportovních trenýrkách (nikoliv v džínách)
- v botách
Rozhodčí
- Rozhodčí, který zápas zahajuje, je považován za hlavního rozhodčího příslušného utkání.
- Pomocný rozhodčí sleduje chyby v postavení loktů (elbow fouls) na začátku utkání tak, aby byl zaručen regulérní začátek zápasu.
- Po zahájení zápasu sleduje každý z rozhodčích svou stranu stolu, aby zaznamenali fauly nebo nedovolený způsob přetlačení (pin).
Varování
- Uděluje se za lehčí prohřešky a neposlechnutí rozhodčího
- Dvě varování = 1 faul
- Při dvou faulech soutěžící svůj zápas prohrává
Faul
- Zvednutí lokte z podložky
- Sklouznutí lokte z podložky
- Utíkání – úmyslné vysmeknutí
- Dotláčení jinou částí těla
- Shazování soupeřova lokte
- Nepovolené pohyby v úchopu rozhodčího
- Nesportovní chování
- Nebezpečná poloha – ramena při tlačení předbíhají paži, v této poloze hrozí zranění rozhodčí pak udělí faul, nebo napomenutí
Úvaz
- Úvaz se používá, když zápas končí vyklouznutím (slip out), které však není hodnoceno jako faul.
- K vyklouznutí dochází, když oba soutěžící ztratí vzájemný kontakt. Než kompetentní činovníci vyhlásí faul, musí mít jistotu o okolnostech, které tomuto vyklouznutí předcházely. Jestliže nebudou mít jistotu vtom, kdo toto vyklouznutí způsobil, nebo jestliže to způsobili oba soutěžící, pak faul vyhlášen nebude a použijí se úvazy.
Technika
- je povoleno zalamovat zápěstí a využívat svoji hmotnost v rámci pravidel
- je povoleno zapírat se nohama (jedna však musí být vždy na zemi a žádná noha nesmí překážet soupeři)
- Rozlišujeme 2 základní techniky zalomení zápěstí
- Top roll (vrch)
- Hook (spodek)