© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Pohybové aktivity ve vodě
Mgr. Dita Hlavoňová, Ph.D.

Využití vodních pomůcek
  • Při cvičení ve vodním prostředí můžeme využívat vodní pomůcky, které slouží k nadlehčování, posilování a k rozvoji rovnováhy.

  • Nadlehčovací pomůcky využíváme k nadlehčení celého těla nebo jeho jednotlivých částí, což umožňuje cvičení v různé hloubce vody. Jejich použitím máme větší možnost využít horizontálních, vertikálních a podvěšených pozic při cvičení.

  • Posilovací pomůcky zvětšují odpor vody a tím zvyšují účinnost a náročnost cvičení.

  • Cvičební hodiny i tréninkové jednotky se využitím pomůcek stávají efektivnější, zábavnější a pestřejší.

Rozdělení cvičení podle hloubky vody


Podle hloubky vody dělíme cvičení na:

  • Cvičení v mělké vodě - hladina dosahuje od pasu po prsa. Je to vhodná hloubka vody pro začátečníky, neboť jsou schopni dobře kontrolovat průběh pohybů a cvičit v požadovaném tempu a rozsahu.

  • Cvičení v přechodové vodě - hladina dosahuje od hrudníku po ramena. Je to nejčastěji využívaná hloubka vody, kterou nalezneme téměř na každém bazéně. Ideální k využití všech aqua pomůcek, které slouží ke zvýšení intenzity a účinnosti cvičení.

  • Cvičení v hluboké vodě - hloubka vody je vyšší než výška cvičence. Cvičení se provádí bez dotyku dna, čímž nejsou vůbec zatěžovány klouby a páteř nárazy. Při cvičení je třeba vždy využívat nadlehčovací pomůcky aqua pásy nebo aqua nudle. Patří mezi nejintenzivnější druh cvičení ve vodě, protože jsou zde kladeny větší nároky na koordinaci, orientaci a schopnost udržet rovnováhu.


Hloubka vody při cvičení je důležitá hlavně pro slabé plavce.  Je třeba ji volit v závislosti na obsahu cvičení, ale i na výšce, schopnostech a předchozích zkušenostech cvičícího.