Cvičení v hluboké vodě se zpočátku používalo jako rehabilitace pro sportovce po úrazech a pro udržení jejich fyzické kondice. V současnosti je cvičení v hluboké vodě určeno široké veřejnosti - všem věkovým i výkonnostním kategoriím.
Jedná se o tzv. bezdotykové cvičení, tedy zcela bez nárazů, čímž se šetří klouby i páteř.
Ke cvičení se používají nadlehčovací pásy, které se upínají v pase a pomáhají zachovat rovnováhu a správnou polohu těla s hlavou nad hladinou. Jeho základní funkcí je tělo udržet ve vertikální poloze. Používá se jako nadlehčovací pomůcka pro cvičení v hluboké vodě, ale lze jej využít i k posilování jednotlivých částí těla v mělké vodě.
V hluboké vodě je nutné udržovat bezpečné, vyvážené postavení těla tak, že uši, ramena, boky a kotníky jsou v jedné rovině při neutrálním postavení pánve a zapojení břišního a zádového svalstva. Zvládnutí tohoto základního postavení je nutným předpokladem před započetím cvičení v hluboké vodě. Cvičencům proto neustále připomínáme správné držení těla.
Při cvičení používáme osmičkový podpůrný pohyb rukou tzv. sculling k udržení rovnováhy a správné polohy těla.
V hluboké vodě je nutné naučit cvičence bezpečnou vertikalizaci z lehu na zádech a na břiše zpět do vzpřímeného postavení. Dbáme na schopnost zaujmout vzpřímené držení těla z jakékoliv polohy těla. Některým cvičencům nemusí pozice v lehu vyhovovat, a proto je třeba pozvolné a postupné zařazování jednotlivých cviků v horizontální poloze.
Při cvičení je třeba se vyvarovat prohýbání v bederní části páteře. Aktivně stahovat břišní svaly, zachovávat vertikální postavení a při běhu zvedat kolena výše než při běhu na zemi, ale ne výše než boky.