Vliv menstruačního cyklu na výkon žen v boxu
Menstruační cyklus je nedílnou součástí života žen. Nese s sebou velké množství psychických i fyzických změn. Tyto změny jsou způsobeny vlivem hormonů, které různě působí v jeho jednotlivých fázích. Kromě jiného mají tyto změny vliv i na sportovní výkonnost.
Menstruační cyklus můžeme rozdělit do dvou fází. První je fáze folikulární, která začíná samotným menstruačním krvácením. Druhou je luteální fáze, která je od té předchozí oddělena ovulací. Téma menstruačního cyklu ve spojení se sportovním výkonem je trenéry i samotnými sportovci často přehlíženo, ačkoli je tato problematika pro zdraví žen i jejich výkony velice důležitá.
Ve své bakalářské práci jsem se zabývala vlivem menstruačního cyklu na výkon žen v boxu. Hlavním cílem práce bylo zjistit, jaký dopad mají jednotlivé fáze na sportovkyně a jejich výkon z hlediska fyzického, tak i psychického. Jelikož box patří ke sportům, jejichž účastníci musí splňovat určité váhové limity a často podstupují shazování hmotnosti, tak bylo dále zjišťováno, zda menstruační cyklus ovlivňuje tělesnou hmotnost.
Do výzkumu práce, který byl pojat kvalitativní výzkumnou metodou, bylo zapojeno 5 žen, které se boxu aktivně věnují. Jejich úkolem bylo denně, po dobu 2 měsíců, tedy dvou menstruačních cyklů, zapisovat do menstruačního kalendáře zkoumaná data (menstruaci, náladu, motivaci, tělesné potíže, psychické změny, hmotnost, výkon na tréninku).
Výzkumem bylo zjištěno, že menstruační cyklus má velký vliv nejen kvůli známým bolestem či nevolnosti koncem luteální fáze, ale také silně ovlivňuje náladu a motivaci, což se následně odráží v samotném výkonu. Jak už jsem nastínila, tak především druhá polovina luteální fáze má velmi negativní vliv. Byla zde sledována nevolnost, vysoká míra únavy, silné bolesti, stres, frustrace, nízká motivace až nechuť k tréninku. Naopak období ovulace, kdy se ženy cítí sebejisté, po fyzické stránce velice silné a motivace se pohybuje na vysokém stupni, působí pozitivně. Co se týče hmotnostních změn, byl průměrný rozdíl napříč celým cyklem 2,1 kg. Nejvyšší hmotnost byla zjištěna v období menstruačního krvácení a krátce před jeho začátkem, naopak nejníže se hmotnost pohybuje po ovulaci.
Součástí práce bylo také doporučení pro trénování boxerek v závislosti na jejich menstruačním cyklu.
Vedoucí bakalářské práce byla Mgr. Marta Gimunová, Ph. D.