VÝUKA LEZENÍ NA ZŠ A SŠ – UMĚLÉ HOROLEZECKÉ STĚNY
Boulderingové lezecké hry
Představujeme několik osvědčených lezeckých aktivit, které mohou být podány jak herně, tak jako cvičení. Řada aktivit může být realizována na žebřinách. Z hlediska bezpečnosti musí být stanovena předem následující pravidla:
- lezeme bez řetízků a prstýnků,
- dlouhé vlasy sepneme sponkou,
- vhodným oblečením jsou bavlněné triko a volné kalhoty pod kolena, které nebudou bránit pohybu v kyčlích,
- při lezení na bouldrovací stěně nebo na žebřinách je nezbytné použít žíněnky nebo matrace,
- jasně vymezíme výškovou hranici, která nesmí být překročena (dle věku účastníků),
- při lezení převislých profilů instruktor nebo poučená osoba dává záchranu.
Výběr her je pouze dílčí. Další insipraci je možné nalézt v tištěných publikacích (Baláš, Strejcová & Vomáčko, 2008; Beroujon, Gachet & Metera, 2001; Melskens, 2003; Smith, 2009) .
Barevné stupy
Popis: Na stěně máme připraveny stupy o různých barvách. Úkolem lezce traverzovat z počátečního do cílového chytu za použití pouze jedné barvy stupů pro nohy. Rukama lze držet kterýkoli chyt. Cvičením vedeme lezce k soustředění pozornosti na práci nohou.
Varianty: a) na barevné stupy stačí našlapovat pouze levou nebo pravou nohou; b) pro levou nohu je určena jiná barva než pro pravou.
Korek
Popis: Na vybrané stupy položíme korkovou zátku. Úkolem lezce je přelézt z počátečního do cílového chytu za využití stupů s korkovými zátkami a neshodit je.
Varianty: korkové zátky lze nahradit čímkoli jiným (stavebnice lego, ...).
Tiché našlapování
Popis: Úkolem lezce je při lezení zastavit pohyb nohy těsně před našlápnutím na stup, počkat 2-3 sekundy a pak bez doprovodných pohybů přesně zatížit stup. Lezečka by se neměla dotknout stěny, pouze stupu. Snažíme se o co nejpřesnější plynulý pohyb a našlápnutí na palcovou část lezečky.
Varianty: měníme rychlost pohybu nohou.
Obruč
Popis: Kolmo ve svislém směru k zemi a ke stěně drží instruktor obruč. Lezec se snaží prolézt středem obruče bez dotyku.
Varianty: a) držíme dvě a více obručí za sebou; b) obruč držíme v horizontálním směru.
Natažené paže
Popis: Při traverzování z počátečního do cílového chytu má lezec za úkol nepokrčovat paže. Pohyb do stran je vykonáván především usilovnějším zapojením trupu a soustředěnou prací dolních končetin.
Varianty: na horní končetiny navlékneme umělohmotnou trubku.
Chytni míč
Popis: Úkolem lezce na stěně je chytat míč od spoluhráče, který stojí na zemi. Lezec traverzuje po všech chytech, nebo jen po barevné cestě. Lze počítat, kolikrát si dvojice přihraje.
Varianty: dvojice si hází mezi sebou, oba jsou na stěně.
Nebezpečná zóna
Popis: Na stěně je lanem nebo křídou vymezen zakázaný prostor. Lezec se musí při lezení z počátečního do cílového chytu tomuto prostoru vyvarovat.
Varianty: a) lanem vymezíme zónu pro ruce a nohy; b) lezec se může pohybovat pouze v označených zónách.
Skupinová výměna
Popis: Skupina lezců na stěně má za úkol seřadit se podle zadaného znaku (velikost, jméno, věk, …). Lezci se mohou jen oblézat. Nelezou nad sebou a nesmí se rovněž dotknout země.
Najdi poklad
Popis: Skupina se snaží nalézt drahokamy ukryté na chytech. Drahokamy mohou představovat barevné papírky, stavebnicové dílky. Lezec se snaží nalézt co nejvíce drahokamů. Instruktor schovává první kolo. Dále schovává nejúspěšnější hledač.
Varianty: Dvě skupiny soupeří proti sobě. V družstvu „ukrývačů“ každý hráč schovává jeden drahokam. Rozhoduje čas nalezení všech vzácných kamenů.
Najdi svůj chyt
Popis: Lezec se šátkem na očích je naváděn partnerem po celé stěně. Partner verbálně napovídá a dává záchranu.
Varianty: lezec hledá svůj vlastní postup bez nápovědy partnera.