Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne?

Vybavení pro squash

Raketa

Squash je raketový sport, který se nehraje údery přes síť, ale do stěn kurtu. K tomu potřebujeme pálku – raketu. Ty se dříve vyráběly ze dřeva, nyní se používají lehčí materiály např. hliník, grafit, titan, fibreglass a další. Je dobré si raketu před zakoupením vyzkoušet a hledat, která vyhovuje právě vám - raketa každému „sedí“ v ruce jinak. Každému vyhovují jiné vlastnosti: raketa těžší nebo lehčí, pevnější nebo pružnější, vyvážená do středu nebo do hlavy. Pokud si jdete squash vyzkoušet poprvé, můžete si raketu i míček půjčit na místě, protože většina center za poplatek tuto službu nabízí. Když se rozhodnete pro nákup rakety, sledujte tyto parametry: váha rakety, cena, úroveň vaší hry.

Váha rakety: Rakety se vyrábějí v rozmezí hmotnosti od 110 g do zhruba 190 g. S lehkou raketou se lépe pohybuje, těžší umožní odehrát míček s větší silou. Rozhoduje také, zda kupujeme raketu pro muže či ženu. Nejlepší je zvolit váhu od 130 do 140g.

Vyvážení rakety: Existuje vyvážení do hlavy, na střed a do rukojeti rakety. S raketou vyváženou do hlavy zahrajeme razantnější údery, které ale budou méně přesné.

Velikost hlavy rakety: Velikost hlavy vybíráme podle úrovně hráčských dovedností, pro začátečníka bude snazší hrát s větší hlavou, protože na ni je i větší sweet spot, což je místo na výpletu, od kterého se míček nejlépe a nejpřesněji odrazí. K hlavě rakety také patří výplet, který bývá v současné době z umělých strun, jejichž pružnost má vliv na odraz míčku. Přesnost a sílu úderu také ovlivňuje tvrdost, se kterou máme raketu vypletenou – čím je výplet tvrdší, tím je úder přesnější, a naopak, čím je výplet měkčí, tím dáme větší ránu na úkor přesnosti.

Cena rakety: Cena je většinou první kritérium, které rozhoduje o nákupu rakety,a vypovídá o její kvalitě. Pokud budete hrát squash častěji (tzn. alespoň jednou v týdnu), nejste úplný začátečník, či budete pořizovat rakety pro výuku (a na půjčování více žákům), pak určitě nekupujte ty nejlevnější, ale ani ty nejdražší rakety na trhu.

 

Míček

Squashový míček je z měkké gumy a vyrábí se ve více druzích. Můžeme tedy použít míčky různé - od pomalých po rychlé. Nejpomalejší míček je dvoutečkový žlutý pro závodní a pokročilé hráče, následuje jednotečkový žlutý pro rekreační hráče, pro začátečníky jsou určeny míčky s jednou bílou, červenou a modrou tečkou. Vyrábí se také míček, který je v průměru větší a je jiné barvy než všechny jmenované – ten je nejrychlejší. Vždy, když pokročíte se svou herní technikou, zvolte o stupeň pomalejší míček, před tréninkem ho důkladně přímým odbitím o přední stěnu rozehřejte a vyměňte pokaždé, když praskne nebo kvalitně neodskakuje. V souhrnu - čím je hráč lepší, tím míček lépe zahřeje a ten pak víc skáče, takže mu dvojtečkový žlutý skáče stejně, jako když to neuměl a hrál s červeným - pomalým.

 

Ochranné brýle

Používat ochranné brýle je povinné pro hráče do 18 let, a to jak při zápasech, tak při tréninku. Pro výuku v rámci tělesné výchovy na základních nebo středních školách používejte brýle vždy a buďte důslední, aby žáci bez brýlí na kurt ani nevstupovali. Pro starší hráče je nošení brýlí doporučeno.

Ochranné brýle

 

Oblečení a obutí

Oblečení volíme podobné jako u tenisu, mělo by umožňovat volný pohyb v častých výpadech a švihových pohybech paží. Barvu je lepší zvolit světlou, aby s oblečením nesplýval černý míček. Na celoprosklených kurtech se používá míček bílé barvy, tam volíme oblečení naopak tmavé. Pro bezpečný a optimální pohyb při hře jsou nutné kvalitní a k sálovým sportům určené sportovní boty. Nevhodné jsou boty běžecké – jsou volné a při častých a rychlých změnách směru nám v nich bude noha volně klouzat, boty by měly mít odpovídající podrážku, aby nezanechávaly stopy na palubovce. Pro bezpečný pohyb jsou také nevhodné boty roztrhané, které již nedrží tvar. Vybíráme boty lehké, pevné, neklouzající, umožňující rychlé výpady a změny směru, Boty by neměly mít moc vysokou podrážku u paty, z důvodu možnosti zvrtnout si kotník, ale ani moc nízkou, abychom si neničili klouby. Dále je důležité, aby bota měla klenbu.

Špatná obuv
Správná obuv

 

 

Squashový kurt

Rozměry squashového kurtu: šířka 6,40 m x délka 9,75 m x výška tin boardu 0,48 m.

Squashové kurty jsou vyráběny z různých materiálů – zděné, panelové a skleněné. V současné době jsou nejčastější montované kurty, které jsou postavené z nosné konstrukce a dřevotřískových desek nebo laminátového papíru. Skleněný kurt umožňuje divákům sledovat hru ze všech stran, přičemž diváci hráče vidí, ale hráči diváky ne. Pokud hrajete na skleněných kurtech, pozná se, kdo má jak dobrou techniku a cit pro míč, je na nich těžší zahrát přesný úder dobře technicky a herně. Skleněný kurt zkrátka žádné nepřesnosti neodpustí.

Panelový kurt

 

Skleněný kurt

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 411492 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne? by Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D., Mgr. Zora Svobodová, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/raketovesporty/.
Investice do vzdělávání