Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne?

Základy pohybu po kurtu

Pokud nechceme hrát badminton pouze z místa, ale také si u něj trochu zaběhat, je potřeba zmínit se, jak se po kurtu máme pohybovat. Badmintonový pohyb je zcela specifický, závodní hráči se v něm musí neustále zdokonalovat, aby pohyb byl co nejekonomičtější a aby u něj nevydali zbytečně moc energie. Pro naše potřeby bude stačit, když se seznámíme s několika základními pravidly. Pokud chceme badminton nadále rozvíjet, je potřeba náš pohyb po kurtu zdokonalovat.

 

Základní postavení

Než si vysvětlíme, jak se na kurtu pohybovat, řekneme si, jaké je základní postavení na kurtu, ze kterého vychází všechny pohyby. Nohy jsou vedle sebe, kolena mírně pokrčená a váhu máme v přední části chodidel. Raketu držíme forhendovým držením a výplet máme zhruba v úrovni ramen. Pokud hrajeme na celém dvouhrovém kurtu, toto postavení zaujímáme na středové čáře za přední podávací čarou („téčko“). Pokud hrajeme na polovině kurtu, jsme uprostřed mezi středovou a postranní čárou.

 

Pohyb do přední části kurtu

Na začátek nám bude stačit, když si pohyb do přední části kurtu zjednodušíme. Ze základního postavení se k síti přemístíme během. K zahrání úderu jsme připraveni v okamžiku, kdy uděláme výpad (pravák na pravou DK, levák na levou DK). Nejprve bychom se v této poloze měli zastavit a pak teprve odehrát míček. Je potřeba si u sítě nechat dostatek místa na odehrání, nenabíháme úplně k síti. Obvykle druhá noha zůstává v blízkosti čáry pro podání.

Důležité je vždy udělat výpad na pravou nohu (leváci na levou). Špička boty výpadové nohy směřuje tam, kam raketa. Při nedodržení tohoto základního pravidla může snadno dojít k distorzi hlezenního kloubu. Po odehrání úderu se během pozpátku vrátíme do základního postavení.

Pohyb do přední části kurtu

 

Pohyb do zadní části kurtu

Pohyb do zadní části kurtu opět zahajujeme ze základního postavení. Do zadní části kurtu se přemístíme během pozpátku. Před odehráním míčku je potřeba dostat se do pozice, kdy je levá noha vepředu a pravá vzadu (u leváka naopak). V okamžiku odehrání míčku pravou nohou uděláme krok vpřed (levák levou). Je důležité při odehrání posunout se vpřed a ne vzad mimo kurt (častá chyba začátečníků). Po překročení se opět během vracíme do základního postavení.

Pohyb do přední části kurtu

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 449966 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne? by Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D., Mgr. Zora Svobodová, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/raketovesporty/.
Investice do vzdělávání