VÝUKA BRUSLENÍ HRAVĚ A BEZPEČNĚ
Vybraná poranění při bruslení
Poranění hlavy
Poranění hlavy, ke kterým dochází při pádech na hlavu či úderem do hlavy, nikdy nepodceňujte!
Vždy je nutné přivolat odbornou pomoc, byť by byl zraněný i jen krátce v bezvědomí, zvrací nebo má pocity na zvracení. Závažný je rovněž stav, kdy je zraněný zmatený (ztráta krátkodobé paměti – postižený si nepamatuje, jak k úrazu došlo, opakování stejných otázek, opakování stejných vět apod.).
Velmi vážná je situace také tehdy, kdy při poraněních hlavy dochází ke krvácení z nosu či ucha a zraněný se nachází v hlubokém bezvědomí (komatu).
Postup poskytování první pomoci:
- prioritou je zástava masivního krvácení
- kontrola stavu vědomí
Zraněný při vědomí:
Komunikujeme se zraněným, ptáme se, co jej bolí, a dovyšetříme jej. Zajistíme tepelný komfort, nepodáváme tekutiny. Postiženého uklidňujeme (nepodáváme léky proti bolesti) a snažíme se zajistit ticho (zraněného uklidňujeme, přiměřeně komunikujeme). Do příjezdu odborné pomoci zraněného neopouštíme! Při úrazech hlavy není možné vyloučit poranění páteře, proto se zraněným zbytečně nemanipulujeme!
Zraněný v bezvědomí:
Nereaguje–li postižený na oslovení a bolestivý podnět, je nutné uvolnit dýchací cesty. Leží-li zraněný na břiše, je nutné jej šetrně (nejlépe ve více zachráncích) otočit na záda. Uvolnění dýchacích cest provádíme záklonem hlavy a přizvednutím brady. Poté kontrolujeme, zda zraněný dostatečně dýchá!
Pokud zraněný kvalitně dýchá, za stálé kontroly dýchání jej ponecháme v poloze na zádech až do příjezdu odborné pomoci.
V případě, že zraněný zvrací, nebo v situaci, kdy jej musíme byť jen na krátkou dobu opustit, uložíme jej do Rautekovy zotavovací polohy. Také v této poloze kontrolujeme kvalitu dýchání!
Pokud zraněný nedýchá nebo dýchá lapavě (gasping), je nutné zahájit resuscitaci!
POZNÁMKA
Ochrannou přilbu sundáváme pouze v situaci, není–li možné zraněnému kvalitně uvolnit dýchací cesty a zkontrolovat dýchání. Vždy je potřeba toto provádět velmi šetrně, protože při poranění hlavy nelze vyloučit poranění páteře!
Krvácení
Při ošetřování krvácejících ran je nezbytné používat ochranné rukavice. Ty slouží jako prevence přenosu infekčních onemocnění.
Při bruslení nejčastěji dochází k řezným ranám nožem brusle. Tyto rány jsou hluboké a hodně krvácejí. Ztráta tkáně je u řezných ran minimální, jejich okraje jsou obvykle hladké a pravidelné, proto se většinou dobře hojí.
První pomoc při krvácení:
Masivní krvácení se v prvním okamžiku snažíme zastavit stlačením krvácející rány prsty (nejlépe v rukavicích). Postiženou končetinu ošetřujeme ve zvýšené poloze.
Na krvácející ránu přiložíme sterilní obvaz s dostatečnou krycí vrstvou. V případě, že se jedná o masivní krvácení, přiložíme na ránu tlakový obvaz. Pokud první vrstva tlakového obvazu prosakuje, přikládáme další vrstvu.
Při masivním krvácení ihned voláme ZZS na čísle 155.
Při masivním krvácení hrozí u postiženého hypovolemický šok, u kterého dochází ke snížení cirkulujícího objemu v cévním řečišti. Proto je vhodné u postiženého provést protišokovou polohu.
Do příjezdu ZZS zůstáváme s pacientem, kontrolujeme základní životní funkce, zajistíme tepelný komfort a postiženého uklidňujeme.
Postup první pomoci