10. Vybrané sebeobranné systémy a osobnosti

V této kapitole přinášíme některé základní informace o vybraných sebeobranných systémech a osobnostech. Na tvorbě této kapitoly se pod vedením svých učitelů podíleli také studenti navazujícího magisteského oboru Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek.

Teoretické studium sebeobranných systémů má své limity, které jsou dány především tím, že jednotlivé systémy komunikují pouze pozitivní informace a také tím, že mnohé systémy nezveřejňují o sobě samých mnoho informací.

Při studiu sebeobranných systémů si uvědomujeme také to, že se některé systémy rychle vyvíjejí a informace mají krátkou životnost. Všechny informace, uvedené v této kapitole je potřeba u studia ověřovat z jiných, novějších a aktuálnějších zdrojů.

10.1.MUSADO „Cesta válečníka“

Zakladatel: Herbert Grudzenski

Země původu: Německo

Charakteristika systému

Musado, v překladu „Cesta válečníka“, vychází převážně ze starých korejských bojových umění. Jeho počátky se datují od roku 1968. Za zakladatele Musada je považován Herbert Grudzenski pocházející z Německa, který po mnohaletém tréninku u učitele Kang-Byung obdržel titul sulsa, tedy mistr a učitel. Získaný titul opravňoval k založení vlastní školy a posléze Musada. Musado je systém, který byl upraven pro Evropany, ale zahrnuje asijské etické prvky. Později došlo k vytvoření specifického tréninkového programu s názvem Military Combat System (MCS). Hlavním sídlem Musado je Dortmund.

Základní dělení:

· Tradiční musado (určené pro civilní osoby)

· MCS Military combat system (určené pro výcvik armády a policie)

Tradiční musado

Tradiční musado je zaměřené pro civilní osoby a zájemce o výcvik musada v tradičním stylu. Tento tradiční styl musado vychází z konce 19. století, kdy buddhistický mniši chápali bojové umění jako „cestu“ k sebezdokonalování, duševnímu růstu, budování tělesné kondice a v neposlední řadě k osvícení.

Tradičním pojetí Musada pojednává o třech prastarých MU SUL stylů:

· koong jong mu sul - bojové umění královských a šlechtických rodin

· bulkyo mu sul - bojové umění buddhistických mnichů

· sado mu sul - bojové umění rodinných klanů

Dále se dělí na čtyři samostatné výukové programy:

  • Wae Gong- vnější síla – tento program zahrnuje techniky pro boj bez zbraně „boj prázdné ruky proti prázdné ruce“ a boj se zbraní „boj ozbrojené ruky proti ozbrojené ruce“
  • Nae Gong – vnitřní síla – jedná se o program zaměřený na techniky koncentrace, správného dýchání a rozvoj vnitřní energie
  • Shin Gong- mentální síla – tento program se zabývá rozšířením teoretických vědomostí, pochopením duševních hodnot a jednotlivými technikami meditace a rozvoje myšlenkový pochodů
  • Moo Gi Gong – síla zbraně – tato část programu je převážně zaměřena na rozvoj technik se zbraní

MCS Military combat systém

Jedná se o moderní profesní sebeobranný systém určený pro bezpečnostní složky. Systém MCS využívá armáda České republiky. Tento systém umožňuje aplikovat naučené sebeobranné techniky v plné výstroji, což je velice důležité pro zmiňované bezpečnostní složky. Samotný výcvik je přiblížen co nejvíce realitě a upraven dle potřeb útvarů.

Výcvik Musado MCS je rozdělen do čtyř částí:

· Basic hand to hand combat - základní výcvik sebeobrany a boje zblízka. Obsahuje údery, kryty, kopy, postoje, porazy, přehozy, podmety, škrcení, páčení, bojové pády a vlastní techniky sebeobrany.

· Basic stick fighting for combat – základní obranné techniky proti útoku tyčí a jednotlivé techniky samotného boje s tyčí

· Knife self-defence for combat – obranné techniky proti útočníkovi s nožem a bojové techniky s nožem

· Knife fighting and advanced combat skill – pokročilá část zaměřená na speciální techniky s nožem (boj nože proti noži, likvidace strážného, poutání pachatele, špinavé triky apod.)

Po každém ukončení jednotlivých výcvikových programů dochází k přezkoušení. Musado MCS má stanoveno šest technických stupňů, které jsou demonstrovány pásky. V případě zvládnutí čtvrté části výcviku je cvičenec oprávněn nosit pás černé bary, tedy první Dan a stává se instruktorem mezinárodní organizace World Musado Association.

V České republice je oficiálně musado cvičeno od roku 1989. V roce 1993 bylo Musado zavedeno, jako hlavní bojový systém do Armády ČR. Dále v roce 2001 vznikla speciální škola zaměřená na musado a to Musado academy. Tato akademie je školicím střediskem systému musado.

10.2.Krav maga „Boj zblízka“

Zakladatel: Imi Lichtenfeld (Sde-Or)

Země původu: Izrael

Charakteristika systému

Krav maga „boj zblízka“ se začíná vyvíjet ve 2. druhé světové válce v Izraeli. Důležitou osobou, která má největší podíl vzniku sebeobranného systému Krav Maga je Imi Lichtenfeld (Sde-Or). Imi Lichtenfeld (Sde-Or) byl odpovědný za kondiční přípravu a boj zblízka ve všech složkách IDF Israeli Defense Forces. Byl pověřen vytvořením jednoduchého a efektivního systému. Po ukončení své vojenské kariéry se dále věnoval výcviku a vytvořený systém transformoval pro civilní sektor. Mezi další důležitou osobu, která dále rozvíjela systém Krav Maga je dlouholetý asistent Imiho a současný předseda KMG Krav Maga Global Eyalem Yanilovem.

V letech 1978 byla založena instituce IKMA Israeli Krav Maga Association, vytvořená za účelem propagace systému Krav Maga. Jelikož Krav Maga se stala populární nejenom na lokální úrovni, ale také v zahraničí, tak bylo nutné vytvořit mezinárodní instituci a to se podařilo v roce 1996, kdy došlo k vytvoření IKMF International Krav Maga Federation. V roce 2010 vznikly další nové organizace a to:

· „Staronová“ IKMF – International Krav Maga federation. Jedním z čelných představitelů je Amnon Darsa

  • Krav Maga Gabi Noah International.

Krav Maga obsahuje soustavu technik, které jsou přímo určeny pro boj zblízka v Izraelských obranných silách (IDF), Izraelské národní policie a dalších Izraelských bezpečnostních složkách. Krav Maga je celosvětově uznávaný systém, který převzaly elitní jednotky z celého světa. Například FBI, CIA, DEA, dále policejní zásahová jednotka SWAT, jednotky ze Švédska, Dánska a Francie. Ovšem tento systém nejvíce získal svou atraktivitu v civilním sektoru, jelikož je prezentován, jako dynamický a jednoduchý systém, vhodný pro muže i ženy.

Systém Krav Maga je rozdělen do tří směrů:

1- Armáda s cílem zabít a jít zneškodni dalšího nepřítele.

2- Policie s cílem zpacifikovat a spoutat.

3- Civilní sektor s cílem ubránit se a utéct.

Výcvik systému Krav Maga:

Samotný výcvik klade důraz na logický přístup, snadně zapamatovatelné technické postupy, které vychází z přirozeného pohybu těla. Na základě tohoto přístupu dochází k rychlému osvojení technik a zvyšování výkonnosti v krátké tobě. Filozofií systému Krav Maga je naučit kohokoliv, tedy není důležitý věk, pohlaví či fyzické schopnosti, se ubránit různým druhům útoku. Proto v samotném tréninku dochází k učení efektivních technik, budování zdravé agresivity a bojového ducha, povědomí o okolí, vyjednávání a vyhýbání se konfliktních situací.

Základní pravidla systému:

· nezranit se. V případě zranění hledat způsob, jak paralyzovat útočníka i za změněných podmínek.

· zachovávat zdrženlivost, nevychloubat se znalostí sebeobranných technik a vyhýbat se konfliktům.

· reagovat správně. Využít ve střetu všechny své schopnosti a znalosti, a být schopen pracovat se vším, co se nachází na místě konfliktu.

Systém technických stupňů:

Technické stupně jsou strukturovány do pěti úrovní:

  • Practitioner (P1-P5)
  • Graduate (G1-G5)

Také existují mistrovské úrovně a to:

  • Master 3
  • Expert 8

Tyto úrovně byly zatím uděleny jako nejvyšší. K získání těchto úrovní je nutné splnit specifické požadavky, ovšem neexistuje konkrétní curriculum, které by je stanovilo. Každý získaný stupeň je vyznačován výšivkou na kalhotkách.

Krav Maga v ČR

V České republice se systémem Krav Maga neoficiálně setkáváme v roce 2003. Po dalších pěti letech první instruktoři úspěšně absolvovali instruktorský kurz a došlo k otevření oficiální pobočky v ČR. V dnešní době je Krav Maga nejrozšířenějším sebeobranným systémem v ČR. Konají se pravidelné semináře se zahraniční účastí. Občanské sdružení Krav Maga zajišťuje rozvoj a výuku systému v ČR. Členové Občanského sdružení Krav Maga spolupracují na profesionální úrovni s mnoha soukromými i neziskovými organizacemi.

10.3. S. P. E. A. R Spontaneous Protection Enabling Accelerated Response

Zakladatel: Tony Blauer

Země původu: USA

Charakteristika systému

SPEAR „spontánní ochrana umožňující rychlou odpověď“. Zakladatelem systému SPEAR je Tony Blauer. Tony Baluer byl učitelem sebeobrany, který změnil přístup v sebeobraně, jelikož si uvědomil nelogický přístup při výuce. Zabýval se, jakým způsobem ovlivňuje fyzický projev v sebeobranné situaci strach a stres. Získané poznatky vedly k rozvoji systému „Cerebral Self-defence: Mental Edge“ a v roce 1982 k vytvoření metodiky „Panic Attac System“. V této studii bylo klíčové, poznání a pochopení, k jakým procesům dochází v průběhu sebeobranné situaci. V roce 1987 jeho výsledky a zkušenosti vedly k tomu, že instinktivní pohyby jsou vždy rychlejší než naučené reakce, a to mělo za následek vzniku názvu SPEAR.

Systém SPEAR je vůbec první sebeobranný systém, který je založen na reakcích (reflexech). Samotný systém se inspiroval získanými poznatky lidského chování v situacích, kdy člověk čelí strachu a násilí. Jednotlivé reflexní reakce jsou transformovány na účinné obranné opatření a bojovou taktiku, tedy na SPEAR. Jelikož se jedná o využívání reflexních reakcí, tak tento systém nevyžaduje složité motorické dovednosti. Smysl celého systému je, že rychlá vrozená reakce, umožní díky své přirozenosti, se rychleji dostat do pozice, ze které je člověk schopen získat psychickou kontrolu nad sebou a fyzickou kontrolu nad útočníkem.

Výcvik systému SPEAR

Při výcviku systému SPEAR nedochází drilování určité složité techniky, ale spíše dbá na výcvik spontánních reakcí každého člověka. V případě, že je člověk schopen pracovat se svými spontánními reakcemi, tak je aplikuje v cvičném boji či modelové situaci. Tony Baluer klade velký důraz na výcvikovou metodu Force-on-Force (Síla proti síle). K tomu byl vyvinut a zhotoven speciální ochranný oblek High Gear Simulation Suit. Jedná se o patentovaný oblek o váze 7,5 kg, který umožňuje maximální mobilitu. To zajišťuje volný pohybu v plném kontaktu. Není třeba používat různé aparáty, bloky a lapy, ale veškerý výcvik je aplikován na cvičeném protivníkovi v obleku. Oblek High Gear je možné aplikovat v jakékoliv metodě výcviku (cvičný boj, trénink ve dvojicích, modelové situace, verbální sebeobrana,…). Díky své lehkosti je možné realizovat celkový systémový přístup Tonyho Blauera. Tento systém je určen pro nejširší veřejnost, ale i pro speciální ozbrojené složky. Je vhodný pro muže, ženy a děti.

SPEAR systém vyvinul další nový program výcviku. Jedná se o program PDR (Personal Defense Readiness), můžeme ho přeložit jako „pohotová osobní sebeobrana“. PDR patří mezi nejkomplexnější programy pro řízení konfliktů. Tvůrcem programu PDR je Tony Blauer. Nejedná se pouze o fyzické cvičení, ale v tomto programu se zaměřuje na zvládání stresových situací a ovládání strachu. Program je založen na troj-dimenzionální úrovni, kterou tvoří složky emocionální, psychická a fyzická.

Struktura kurzů

Samotný kurz je vhodný pro muže, ženy a děti. Podle účastníků je kurz připraven na systém osobní nebo profesní sebeobrany. Kurzy funguje v dvou typech a to:

  • Customer
  • Hosting

U typu customer si klient určí zaměření kurzu, tedy ve kterých problematikách se chce vzdělávat. Typ Hosting je, že klient požádá o uspořádání kurzu a společnost sama navrhne, podle zjištěných informací, z čeho by se měl kurz skládat a na co by měl být podrobněji zaměřen. Dále je možné navštívit předem tematicky zhotovené kurzy, jako například: boj na zemi, boj se zbraní, boj v uzavřeném prostoru.

Kurzy jsou rozděleny na dvě části, část teoretickou a část praktickou. Teoretická část probíhá formou powerpointových prezentací s rozsáhlým doprovodným výkladem. Praktická část je většinou zaměřena na výcvik jednotlivých specifických cvičení prováděných ve dvojicích či na nácvik modelových situací

Systém SPEAR nemá zavedené technické stupně. Cvičení je vždy rozděleno na instruktory a cvičence. V případě, že by měl někdo zájem se stát instruktorem systému SPEAR, musí projít dlouhodobým přijímacím procesem. Samotný proces má několik fází.

  • Přihláška
  • Výběrové řízení
  • Příprava
  • Školení
  • Certifikace

Kurz pro instruktory je dva krát do roka v USA. Jak již bylo zmíněno, cvičenci nemají výkonnostní stupně, ale mohou se dále vzdělávat ve čtyřech fázích programu. Každá fáze představuje náročnější úroveň rozvoje dovedností, vzdělávání a chování. Systém SPEAR také nabízí více jak 70 videí, audio nahrávek a návodů, které umožňují studovat sebeobranu v domácím prostředí.

10.4. T.C.S. Knife Concept, S.D.S. Selfdefense - Peter Weckauf

Zakladatel: Peter Weckauf

Země původu: Rakousko

Charakteristika systému

T. C. S. Knife Concept je bojový systém, který je založen na propracované koncepci boje s nožem a principech sebeobrany. Zakladatelem T. C. S. Knife Concept je Peter Weckauf z Rakouska a tento systém začíná učit v roce 2004. V systému je využívána jako primární zbraň nůž a jeho následná aplikace pro sebeobranu. Zájemci se učí, jak se nejlépe ubránit jednotlivým útokům nožem.

T. C. S. Knife Concept je určen speciálně pro nositele zbraní. Proto se při cvičení dbá na správném použití nože. Samotný výcvik je zaměřen na rozpoznávání útoku, poté přechází k obraně a dokončení obranné techniky.

Systém T. C. S. Knife Concept, je velice populární v německy mluvících zemích, ale i v České republice, kde se Peter Weckauf stal osobností v oblasti sebeobrany. Jeho neustálý vývoj a využívání moderních tréninkových metod zvyšuje zájem o:

· obranu proti útoku pomocí nože

· odvracením hrozby nožem

  • boj nožem proti noži

· školení v různých typech nožů

· taktické využití nože a sportovní soutěžení.

Peter Weckauf prezentuje přístup, ve kterém tvrdí, že výuka je o vnitřním pocitu a podělení se o vědomosti s ostatními.

Samotný T. C. S. Knife Concept je rozdělen do 12 úrovní a to:

· 1 – 3 level s názvem Basic

· 4 – 6 level s názvem Advanced

· 7 – 9 level s názvem Expert

· 10 – 12 level s názvem Master

Pro instruktory systému T. C. S. Knife Concept jsou taktéž stanoveny jednotlivé technické stupně a to:

· Instruktor Stufe 1 (fáze 1) umožňuje učit 1. až 2. level

· Instruktor Stufe 2 (fáze 2) umožňuje učit 1. až 3. level

· Instruktor Stufe 3 (fáze 3) umožňuje učit 1. až 5. level

· Instruktor Stufe 4 (fáze 4) umožňuje učit 1. až 7. level

Full Instruktor umožňuje učit 1. až 9. level (dominuje ve všech technikách a ovládá koncepci T. C. S. Knife)

Master Instruktor umožňuje učit 1. až 9. level (tato úrovně se uděluje)

Výcvik probíhá v tréninkovém centru ve Vídni S. A. M. I., 2x týdně, ale i například v České republice konkrétně v Brně. Peter Weckauf provádí víkendové a pěti denní semináře pro zahraniční studenty.

10.5. S.D.S. Selfdefense - Peter Weckauf

Tento systém kombinuje Panantukan, Jeet Kune Do, Krav Magu a zbraně vycházející z Escrima a Kali. S. D. S. koncept je systémem, který se zabývá obranou pomocí pomůcek. Patří mezi moderní formy obrany a je navržen pro reálný svět sebeobrany.

Mezi časté využívané zbraně patří:

  • kubotan
  • jawara
  • krátká hůl

A mnoho dalších pomůcek, které je možné připnout ke klíčům.

Systém patří mezi sofistikované a pragmatické sebeobranné koncepty. Je navržen, aby se případná oběť mohla co nejlépe vyhnout útočníkovi a v případě konfliktu zneškodnit, konfrontovat a neutralizovat útočníka. S. D. S. – Concept pracuje s technikami, které při aplikaci získávají kontrolu nad útočníkem. Od roku 2004 systém vytvořil kurz pro instruktory. Peter Weckauf je autorem dvou odborných knih a jednoho výukové DVD.

Výcvik probíhá v tréninkovém centru ve Vídni S. A. M. I., také probíhají víkendové a pěti denní semináře pro zahraniční studenty a lektory.

10.6. SAISHOKIDO

Zakladatel: Grand Master Danny Hazan

Země původu: Izrael

Charakteristika systému

Saishokido „cesta z prvního stromu - cesta bez limitu“, tento systém byl vytvořeno v Izraeli v roce 1990. Zakladatelem je Grand Master Danny Hazan, veterán speciálních obranných sil Izraele a nositel vysokých technických stupňů v sedmi bojových uměních. Systém Saishokido je vytvořen kombinací několika bojových umění. V Izraeli patří mezi oblíbené systémy, a to díky své všestranné fyzické a technické přípravě. V dnešní době akademie v Izraeli má přes 1200 členů.

Ve světě byl tento systém prezentován na mezinárodním semináři bojových umění v Holandsku v roce 1999. V roce 2000 se v České republice uskutečnil první seminář Saishokido.

V České republice se v současnosti cvičí Saishokido v těchto klubech:

· SK Kesl ryu Shotokan and Saishokido,

  • Jukl karate team
  • TJ Emě Mělník

· SK Spartak Hradec Králové.

Struktura systému

Systém Saishokido je určen pro každého bez ohledu na věk, pohlaví či zkušenosti, respektive pro ty, kteří se chtějí naučit řešit běžné sebeobranné situace. Saishokido nevychází z žádné teorie. Dbá pouze na technickou, taktickou a psychologickou přípravu. V počátku klade velký důraz na techniku, což je nezbytné pro další fáze. Za silnou stránku se považuje příprava sebeobranných reakcí, které zneškodní téměř každý útok. Dále při výcviku je zdůrazňováno budování úcty, respektu, sebekontrole a jemnosti.

Trénink Saishokido

Samotný trénink se řídí třemi slovy a to Again! Faster! Stroger! (znovu, rychleji a silněji). Tréninky jsou značně fyzicky náročné, a proto je často do výcviku vkládána kondiční příprava. Systém využívá samostatný paralelní nácvik jednotlivých bojových umění, která se pak propojují dohromady.

Struktura tréninku:

  • nácvik

· drilování v jednoduchých podmínkách

· drilování v ztížených podmínkách

· dovednost aplikována v regulovaném boji

V případě tréninku s dětmi je volen ze začátku volnější a herní přístup, který je zaměřen na správné provedení techniky.

Metodika výcviku je převzata zejména z armády a z tradičních bojových umění. Do nácviku jsou zakomponovány ochranné pomůcky (chrániče zubů, chrániče rukou, ochranná přilba, chrániče holení, chrániče genitálií). V tréninku jsou využity lapy, odražeče, makety zbraní. Místo výcviku není určeno, je možné trénovat kdekoliv.

Výukově materiály nejsou prozatím k dispozici. Existují pouze dvě DVD a kniha, která je v hebrejštině.

Technické stupně:

Systém obsahuje technické stupně, které jsou převzaty z klasických bojových umění. Technický stupeň má název Kyu.

  • Žlutý pás – 5.
  • Oranžový pás – 4.
  • Zelený pás – 3.
  • Modrý pás – 2.

· Hnědý pás se stříbrným pruhem – 1.

· Černý pás se zlatým pruhem – 1. Dan – 5. Dan

· Červeno – bílý pás se zlatým pruhem – 6 – 8. Dan

· Červený pás se zlatým pruhem – 9. – 10. Dan.

Jestliže cvičenec chce získat vyšší technický stupeň, tak se přihlíží na aktuální úroveň adepta a jeho přístup k tréninku. Adept je posuzován a hodnocen po celou dobu studia. Vrcholem studia je náročná zkouška, jejíž rozsah stanovuje GM Danny Hazanem. Oficiální zkušební řád neexistuje. Samotná zkouška obsahuje technické dovednosti z jednotlivých bojových systému a následná aplikace do sebeobrany. Každý vyšší technický stupeň má za následek zvýšení náročnosti při zkoušce. Zkouška trvá několik hodin. Adept na černý pás se zlatým pruhem provádí zkoušku 3 dny, kde prokazuje svou technickou a fyzickou připravenost, ale i odhodlání a bojového ducha.

Instruktorem systému Saishokido musí být osoba zletilá, která splňuje osobnostní a technické požadavky. Instruktor je přímo vybrán GM Danny Hazan. Bez udělení licence není možné tento systém oficiálně vyučovat.

10.7. Jeff Cooper

Zakladatel: Jeff Cooper

Země původu: USA

Charakteristika systému

John Dean Cooper známý jako Jeff Cooper byl plukovníkem u námořního sboru Spojených států amerických. Je účastníkem bojů na Pearl Harbor a taktéž bojoval ve II. světové válce, v Korei a jihovýchodní Asii.

Jeffem Cooper je zakladatelem takzvané „Moderní techniky střelby“. Tento novodobý způsob střelby se zabýval praktickou střelbou. Tím je myšleno, že se jedná především o používání střelných zbraní v rolích, pro které jsou primárně určeny a to pro:

  • osobní ochranu
  • lov
  • rekreační střelbu

V roce 1976 Jeff Cooper založil „Americký střelecký institut“ API. Dále vyučoval technické zásady používání zbraní ve svém tréninkovém centru v Gunsite training centrum. Začátek výuky byl zaměřen na brokovnici, kulovnici, a to převážně pro vojenský personál, policisty, a také pro civilisty vymáhající právo. Ve svém tréninkovém centru školil, jak jednotlivce, tak i skupiny z celého světa. Stal se předsedou Mezinárodní konfederace tréninku střelby International Practice Shooting Confederation.

Moderní technika střelby

Cooperova známá „Moderní technika střelby“ definuje pragmatické používání pistole pro osobní ochranu. Apeluje na obouruční střelbu v postoji, který nazýval Weaver. Tento převratný metodický prvek nahradil převládající střelbu jednou rukou. Moderní pojetí střelby mělo několik základní tezí, které Jeff Cooper prosazoval a to:

· používání zbraní velkých ráží (nejlépe poloautomatické)

· postoj při střelbě, takzvaný Weaver

  • používání pojistky

Jeff Copper navrhnul několik podmínek, na základě kterých má být zbraň a její nositel v určité pohotovosti. Tyto podmínky rozdělil do pěti skupin a označil je čísly 4 až 0.

· 4 – komora prázdná, zbraň bez zásobníku, kohout nenatažen

· 3 – komora prázdná, plný zásobník ve zbrani, kohout nenatažen

· 2 – náboj v komoře, plný zásobník ve zbrani, kohout nenatažen

· 1 – náboj v komoře, plný zásobník ve zbrani, kohout natažen, zapnutá pojistka

· 0 - náboj v komoře, plný zásobník ve zbrani, kohout natažen, vypnutá pojistka

Dále Jeff Cooper sestavil čtyři základní pravidla bezpečné střelby, a to:

· Všechny zbraně jsou stále nabité. Přestože nemusí být, chováme se s nimi tak, jako by byly.

· Nikdy nezakrývat ničím ústí hlavně.

· Držet prst mimo spoušť, dokud není namířeno na cíl.

· Bezpečně identifikovat cíl a vědět co je za ním.

Barevné kódy

Jeff Cooper byl zastánce tvrzení, že nejdůležitějším prostředkem jak přežití případnou smrtící konfrontaci nebyla zbraň ani bojové dovednosti, ale především „bojové myšlení“. Svou teorii rozpracoval ve své knize „Principy osobní obrany“. V kapitole s názvem vědomí, kde rozlišuje jednotlivé stavy pohotovosti, přidělil barevné kódy.

Tyto barevné kódy poukazují na stav mysli, která je závislá na stupni ohrožení. Samotná mysl by měla být připravena k přesunutí z jednotlivé úrovně do druhé v závislosti na okolí. Přesunutí z jedné úrovně do druhé nám umožňuje zvládnutí případné situace. Jeff Cooper netvrdil, že vymyslel novodobí a převratný způsob, ovšem jako první tuto problematiku začal směřovat na duševní stav jedince, který by měl napomáhat při boji.

Samotné rozdělení barevných kódů

  1. Barva BÍLÁ. Pokud budete napadeni v bílém stavu, může vás zachránit jediná věc – neschopnost a nešikovnost útočníka. Jestliže dojde v bílém stavu ke konfrontaci s něčím opravdu zlým, vaše reakce bude silně úleková (viz poplachová reakce).
    obrázek
  2. Barva ŽLUTÁ. Není přítomné žádné konkrétní nebezpečí, ale váš stav mysli je asi jako: „dnes je ten den, kdy by se mi mohlo přihodit, že se budu muset bránit”. Jednoduše řečeno, jste si vědomi toho, že svět potenciálně nepřátelské místo a vy jste připraveni bránit se, pokud by to bylo potřeba. Používáte své oči a uši, a uvědomujete si, že „dnes možná budu muset bojovat“. V tomto stavu nemusíte být ozbrojeni. Ale pokud jste ozbrojeni, měli byste být ve žlutém stavu. Kdykoliv jste v neznámém prostředí nebo mezi lidmi, které neznáte, měli byste být ve žlutém stavu. V tomto stavu můžete být velmi dlouho. Resp. po tak dlouhou dobu, dokud jste schopni vnímat své okolí, včetně prostoru za vámi. Ve žlutém stavu zpracováváte informace ze svého okolí v uvolněném, nicméně ostražitém stavu. Podobně jako radar kontrolující celých 360 stupňů.
    obrázek
  3. Barva ORANŽOVÁ. Něco není zcela v pořádku a upoutalo to vaší pozornost. Váš radar zaměřil konkrétní nebezpečí. Primárně přesouváte svou pozornost, abyste zjistili, zda vám hrozí nebezpečí, ale přitom nepřestáváte sledovat celých 360 stupňů. Váš stav mysli se mění na: „možná s NÍM budu muset bojovat“ a soustřeďujete se na konkrétní cíl, který způsobil zvýšení vašeho stavu ostražitosti. V tomto stavu nastavujete mentální spoušť: „jestli udělá XY, musím ho zastavit“. Zůstávat v oranžovém stavu může být trochu stresující, ale můžete v něm vydržet tak dlouhou dobu, jak potřebujete. Jestliže se prokáže, že nebezpečí nebylo skutečné, přesunete se zpět do žlutého stavu.
    obrázek
  4. Barva ČERVENÁ. Červený stav je boj. Vaše mentální spoušť, kterou jste si vytvořili v oranžovém stavu, je stisknuta v okamžiku, kdy dojde k XY a vy přecházíte do boje.
    obrázek
  5. Barva RUDÁ. V tomto stupni se člověk nalézá, je-li svou bdělostí ve stupni bílém a zároveň je-li ohrožen na životě. V tomto okamžiku zpravidla zpanikaří a šance k účinnému jednání má velmi sníženy.

10.8. ISR MATRIX – Intercept-Stabilize-Resolve

Zakladatel: Luis Gutierrez

Země původu: USA

Charakteristika systému

Vznik systému se datuje od roku 1996 a jejími zakladateli jsou Paul Sharp a Luis Gutierrez. Paul Sharp vychází při tvorbě systému ze svých dlouholetých zkušeností, které získal jako policista pořádkové jednotky, člen taktického teamu a instruktor služební přípravy u policie. Ovšem za dominantní osobu celého systému je považován Luis Gutierez, který už po získání černého pásu v brazilském Jiu-jitsu, začal svou trenérskou kariéru. Ve své minulosti se věnoval jak civilní, tak profesní ochraně. V současnosti působí mimo ISR MATRIX ve dvou organizacích a to Straight Blast Gym International a One dragon martial arts.

ISR MATRIX je dynamický sebeobranný systém, který slouží k osobní ochraně. Klade celkový důraz na průběh a vyřešení sebeobranné situace. Vychází z dlouhodobých zkušeností v oblasti osobní ochrany a filozofickým základem je bezpečně a účinně zakročit. Tím dostat celou situaci pod kontrolu a poté ji vyřešit. Snaží se, aby byly zachovány tyto zásady:

· zajištění funkčnosti

  • adaptability

· spolehlivost akce pod stresem

ISR je zkratka tří slov, které charakterizují sebeobranný systém.

„I“ Intercept, lze přeložit jako odrazit nebo zachytit. ISR tímto charakterizuje úvodní část konfliktu, tedy samotnou přípravu na konflikt.

„S“ Stabilize v českém jazyce stabilizovat, charakterizuje samotný fyzický konflikt mezi obráncem a útočníkem.

„R“ Resolve v překladu vyřešit je část, kde dochází vyřešení samotného konfliktu.

Struktura kurzů

Systematika cvičení ISR MATRIX je rozdělena do tří směrů a to:

1- LAW ENFORCEMENT (LE) tento směr se zabývá výcvikem pro vymáhání pravá, tedy výcvik je zaměřen pro policejní složky. Policisté se učí, jakým způsobem je možné využívat fyzický a taktický fond v průběhu plnění služebních povinností, tak aby došlo k účelnému služebnímu zákroku. Při výcviku je kladen důraz na způsob, povahu a intenzitu odporu, který má za následek zmaření služebního zákroku.

2- PHYSICAL MANAGEMENT (PM) tento směr je zaměřen pro civilní osoby, které se pohybují v rizikových lokalitách, kde jim hrozí nebezpeční ze strany jiných osob. Tím máme na mysli profese, které jsou v plném kontaktu s fyzickou konfrontací (ZZS, CBS, vyhazovači „doorman“). Při výcviku se instruktoři snaží přizpůsobit na specifické potřeby civilních osob.

3- ARMED FORCES (AF) je zaměřen na vojenský a polovojenský personál, pracující individuálně či skupinově. Je to směr vhodný například pro protiteroristické teamy. Při výcviku se zaměřuje na techniku a taktiku použití střelných zbraní, přežití v městském prostředí v teamové spolupráci. Snaží se brát v úvahu různá nebezpečí, které se objevují při výkonu profese profesionálních vojáků. Některé zásady jsou využívány ve speciální jednotce SWAT.

ISR MATRIX využívá techniky z různých bojových umění a úpolových sportů. Jsou v něm obsaženy například:

  • údery z boxu

· taktické zásady z Jeet Kune Do

  • různé druhy držení

· zásady boje na zemi z brazilského Jiu-jitsu

  • hody z džúdó
  • porazy ze Zápasu

Metodika cvičení

Samotné cvičení nedbá na choreografické pohyby, jako u bojových umění, ale snaží se naučené techniky přizpůsobit, tak aby byly aplikovatelné pod psychickým tlakem v reálné sebeobranné situaci. Systém ISR MATRIX zařazuje do svého výcviku často dril, kde se snaží po zvládnutí cvičení zvyšovat rychlost a odpor útočníka. Neustále mění cvičící partnery, tak aby se u cvičenců rozvíjela flexibilita používaných technik.

Technické spektrum není nějak široké, tak jako u jiných sebeobranných systémů, jelikož je nutné, aby došlo k automatizaci obranných technik v konfliktních situacích, kde působí různé stresory, které snižují rozhodovací schopnost.

Jako důležité a charakteristické technické prvky v systému ISR MATRIX jsou:

  • The Helmet
  • The Dive

· The Underhook & Pike

  • The Harness

The helmet. Tento technicky obranný a zároveň útoční prvek je alfou a omegou celého systému. Aplikace Helmet je nutná při situacích vyhodnocených jako rizikové, jelikož může velmi rychle umožnit vstup do zóny zásahu útočníka.

U tohoto principu ruce chrání hlavu před údery, lokty zároveň mohou být použity k zásahu útočníka do obličejové části. Ve stejný okamžik je provedena, jak obran, tak i útok. To je velice výhodné, jelikož v krátkém časovém momentu dochází k eliminaci útoku. The helmet je v systému ISR MATRIX zařazena jako primární interoceptor.

The Dive, ponor. Tato technika spočívá o nastavení pevných paží (jako u rozrážení vody u skoků do vody) vstříc útočníkovi na horní polovinu těla. Je dobré tuto techniku aplikovat na obličejovou část kvůli blokaci zrakových vjemů.

The Underhook & Pike ve volném překladu znamená podháknutí a bodnutí. Jedna paže kontroluje paži útočníka za rameno tzv. underhook a druhá paže tlačí pike na krk útočníka. Je možné místo tlaku použít i údery. Paže opřena o krk útočníka směřuje v plné síle do útočníka, tedy od obránce, zatímco druhá paže, která uzamyká útočníkovu paži, působí silou v opačném směru. To má za následek k protikladnému působení sil, a tím je zvýšena kontrola nad útočníkem. Tento technický prvek umožňuje různé aplikace dalších technik nebo pouhé svedení na zem.

The Harness, spoutání. Tento technický prvek spočívá v kontrole útočníka pomocí tahu rukou a využití boků k narušení útočníkova těžiště. Směr tahu je dozadu a dolů. V průběhu tahu obránce využívá svou pánev a tlačí ji pod těžiště útočníka, tedy v opačném směru než působí ruce a to má za následek narušení stability.

ISR MATRIX patří mezi populární sebeobranné systémy. Ovšem získávaní informací o tomto systému je možné pouze prostřednictvím webových stránek, kde jsou vloženy články popisující jednotlivé semináře a kurzy. Dále je možné objednat výukové DVD. Zájemci o tento sebeobranný systém mohou navštívit kurzy, který jsou realizovány na Floridě, v Austrálii a Kanadě.

10.9. HAND TO HAND H2H

Zakladatel: Tremaine Kent

Země původu: United Kingdom

Charakteristika systému

Systém H2H. V překladu se můžeme setkat s názvem „Moderní sebeobrana jednoho proti jednomu“, ovšem jedná se o výraz označován boj muže proti muži. Sebeobranný systém H2H je systém, který byl vytvořen členy britských elitních speciálních sil a za zakladatele je považován Tremaine Kent.

Tremaine Kent byl instruktor cca deseti různých bojových systémů. Během své praxe došel k názoru, že neexistuje celistvý systém pro všechny kritické situace, s kterými se může obránce setkat. Své poznatky konzultoval se svými studenty a začal budovat nový sebeobranný systém. Tremaine Kent se věnoval systémovému přístupu s názvem RAID.

RAID v překladu znamená narušitel. Vychází z přístroje používaný pyrotechniky, který má schopnost zneškodnit bombu rychlím proudem vody, tak aby se nestihly iniciovat elektrické obvody a nedošlo k výbuchu. Tuto schopnost systému se snažil přirovnat k lidskému organismu. Mozek řídi veškerý pohyb, stejně jako elektrické obvody bombu. V případě narušení myšlenkového pochodu, tak dochází k znehodnocení účelnosti pohybu a obránce se stává pouhou bezbrannou obětí. S tímto vědeckým přístupem rozšířil oblast prevence v sebeobraně.

Samotný systém H2H je učen pro každého, tedy pro všechny, kteří chtějí rozvíjet svoji osobní bezpečnost a sebeobranné metody. Existuje dvojí typ absolvování kurzu a to:

· jednorázový čtyřdenní intenzivní kurz

· trénink 1x týdně po dobu deseti měsíců

Systém nemá stanoveny žádné technické stupně ve smyslu udělování pásků. Účastník je možný získat celkem tři kvalifikace.

Veškeré kurzy a semináře se konají ve speciálně upravených prostorech na akademii v Norfolku.

Kurzy jsou rozděleny do základních tří kategorií:

· Sebeobrana pro muže a ženy

· Sebeobrana bezpečnostních jednotek

· Firemní řízení konfliktů

Sebeobrana pro muže a ženy

V této kategorii systém učí efektivní a jednoduché prvky osobní bezpečnosti, které jsou pak účastníci schopni aplikovat.

Tato kategorie je zaměřena na následující skupiny

  • Muže
  • Ženy
  • Sebeobranné třídy
  • Sebeobranné kurzy

Sebeobrana bezpečnostních jednotek

Kurz je zaměřen na aktivní členy bezpečnostních jednotek, kteří jsou v častém násilném střetu. Na základě těchto faktů se kurzy zaměřují na pracovníky v oblasti:

  • Tělesná stráž
  • Vyhazovač
  • Statická stráž
  • Bezpečnostní ochrana

Firemní řízení konfliktů

Kurz řízení konfliktů pro firmy je určen pro organizace, kde je nutná ochrana před násilím na pracovišti. Kurzy jsou pro společnosti cenově efektivnější než případné poškození majetku či ztrátě života. Zaměřuje se:

  • Péči o zaměstnance
  • Řízení konfliktů

· Tréninkové kurzy pro společnosti

Hlavní cílem H2H je seznámit účastníka s obrannými postupy, které mohou aplikovat v reálném životě. Proto jsou do výcviku zahrnuty reálné scénáře. K tomu složí speciálně vytvořená učebna. Tato učebna má za cíl zapojit všechny smysly a tím vytvořit maximální pocit reálnosti.

Dochází stimulaci zraku za pomocí projekce, prostorové ozvučení obstarává stimulaci sluchu. Celé prostředí situace dotváří instruktoři, kteří plní své scénáře. Každá situace je zaznamenávána, což zaručuje nejlepší zpětnou vazbu. Střední fáze výcviku je okamžik, kdy dochází k fyziologickým procesům souvisejícím se strachem. S touto fází je dost pracováno. Cílem tohoto typu cvičení je, aby cvičenec jednal účelně v instinktivních jednání. Vše je řízeno z takzvaného „velína“, který má kontakt se stimuly a instruktory. Výcvik neklade důraz na složitou fyzickou obranu, ba naopak takovému způsobu se snaží vyhnout.

Teoretická východiska

Systém H2H řeší 5 systematik, takzvané moduly s označením 5D, které popisují jednotlivé postupy v konfliktní situaci od začátku až do konce. Řídí se několika hesly a výroky a to například:

  • Život není simulace

· Prevence je lepší než léčba.

· 75% tvoří psychologická obrana a pouhých 15% fyzická obrana

Koncepce H2H

Tvoří povědomí o hrozbách a učení se efektivní obrany, která je založena na přirozený instinkt. Systém se snaží naučit propojení přirozené koncepce s přirozenými instinkty. Ze začátku je vše probíráno pomalu, až po zakódování důležitých zásad je cvičenec vystaven co možná nejreálnějším situacím.

H2H vychází ze zmiňovaných pěti principů, takzvaných 5D:

· DETERRENCE (zastrašování)

  • DETECTION (odhalení)
  • DEFUSE (zneškodnění)
  • DEFEND (obrana)

· DESENSITIZE (znecitlivění)

První dva principy se nachází v racionálním poli myšlení. Ostatní zbylé tři jsou provázeny emocemi ovlivněným myšlením.

Jednotlivé fáze cvičení se dělí podle barevného spektra:

· 1 fáze, barva zelená, nehrozí nebezpečí

· 2 fáze, barva žlutá, odhalení

· 3 fáze, barva oranžová, zneškodnění

· 4 fáze, barva červená, obrana

· 5 fáze, barva zelená, nehrozí nebezpečí

DETTERENCE = zastrašování

Fáze nekonfliktní, myšlení rozumové, zelený kód. Řešení otázky proč se někdo stává obětí a jiný ne. Vše záleží na prezentaci člověka, tedy jak člověk působí na okolí.

RAID považuje zastrašování jako klíč k aktivní formě prekonfliktního tréninku. V této části tréninku cvičenec získává odborné znalosti, které budují sebedůvěru a to má za následek lepšího působení na okolí (stabilní postoj, přímý pohled).

Tento modul je zaměřen na osobní ochranu a jednotlivé zavedení bezpečnostních postupů do denního života.

Seznamuje se s:

· barevnými kódy podvědomí

  • vlastním sebevědomím
  • psychologickým vlivem strachu

· fyziologickým vlivem strachu.

První stupeň je základním kamenem pro další postupy.

DETECTION = odhalení

Reaktivní emocionální taktické pojetí, konfliktní fáze, myšlení rozumové, žlutý kód. Mnoho lidí si po napadení nepamatuje, co předcházelo násilnému kontaktu a co k němu vedlo. Tato část má za úkol, aby se cvičenec dozvěděl o různých typech útoků, útočníků a jak rozpoznat, kdy jsme se stali předmětem útoku. Jednou metodou, jak se naučit mapování jednotlivých spouštěčů je, že se cvičenec vcítí do role útočníka. Získané pocity jsou doplněny odbornými znalostmi a tím je cvičenec schopen identifikovat a rozpoznat potencionální násilné situace a podniknout preventivní opatření.

DEFUSE = zneškodnění

Reaktivní emocionální taktické pojetí konfliktní fáze, nad myšlením přebírají kontrolu emoce, oranžový kód. Při vyhrocených situací se objevuje problém s komunikací, což má za následek ztížení situace. Tato fáze je zaměřena na řízení samotného konfliktu a na jeho deeskalaci. Snaží se naučit cvičence, aby dokázali rozpoznat situaci, kdy přebírá kontrolu nad jednáním fyziologická stresová reakce projevující se například zrychleným dechem, tlukotem srdce a suchem v ústech.

DEFEND = obrana

Reaktivní emocionální taktické pojetí, konfliktní fáze, nad myšlením drží kontrolu emoce, červený kód. Je to poslední fáze, která reaguje na útok, jelikož veškeré možnosti, jak předejít útoku byly vyčerpány. Proto se zaměřujeme na taktiku vyrovnávacích procesů, což umožňuje se reflexivně vypořádat s fyzickým napadením. Dále tento modul cvičence seznamuje s právními aspekty, které může využít nejenom na ulici, ale také při soudu.

Samotné fyzické prvky tvoří tři bojové dovednosti:

1- Pochopení, čím a jak je naše tělo se schopno bránit.

2- Použití přiměřené síly.

3- Obrana proti improvizovaným zbraním.

DESENSITIZE = znecitlivění

Aktivní emocionální strategické pojetí, postkonfliktní fáze, myšlení se stále pohybuje na bázi emocí, zelený kód. Tato fáze se objevu až po konfrontaci a nazýváme ji posttraumatickou. V tomto modulu dochází k osvojení postupů přicházejících po konfliktu. Jedná se o návrat myšlení zpět do racionality a získání plné kontroly. Což je důležité při řešení například situací, které vyžadují lékařské ošetření.

Instruktoři

V případě získání instruktorské licence je nutné splnit několik náležitostí. Jelikož se jedná o velice rozpracovaný systém, tak adept na instruktorskou licenci musí splnit několik kroků.

1. krok – účast na běžných kurzech

Kde adept projevuje evidentní zájem o cvičení. Dále cvičí pod vedením kvalifikovaných instruktorů. V průběhu cvičení může kdykoliv adept požádat výměnu roli, jedná se o takzvané učení nanečisto

2. krok – absolvování pohovoru

Adept absolvuje pohovor, kde zodpovídá podrobně otázky týkající se obrany a jeho osobních důvodů, proč se chce stát instruktorem. Po pohovoru je mu prostřednictvím E-mailu sdělena informace, zda byl přijat či nikoliv.

3. krok – účast na intenzivním šestnáctidenním kurzu instruktorů

V případě splnění kroku dva je adept pozván na šestnáctidenní kurz, kde se učí podrobně teorii, původ systému a zdokonaluje své učitelské schopnosti.

4. krok – podpis dohody o uživateli licence

Po schválení udělení licence podepisuje absolvent smlouvu o držení licence.

10.10. DEFENDU - William Ewart Fairbairn

Zakladatel: William Ewart Fairbairn

Země původu: United Kingdom

Charakteristika systému

Sebeobranný systém DEFENDU se objevuje v roce 1920 a jeho zakladatelem je WILLIAM EWART FAIRBAIRN. William Ewart Fairbairn se věnoval mnoha bojovým uměním a bojových sportům. Patří mezi první „ne-Číňany“ kteří studovali Kung fu. Systém DEFENDU vychází z bojových umění a úpolových sportů jako například džúdó, džúdžucu, zápas, savate a box. Samotný systém je založený na jednoduchosti a efektivitě. Charakteristickým znakem jsou údery dlaní. Některé prvky systému jsou přebírány a využívá je například Lee Morrison z Velké Británie ve svém sebeobranném systému Urban Combatives nebo také zápasníci MMA. Další osoba, která se podílela na vzniku systému DEFENDU je Eric Anthony Sykes. Spolu s Williamem prováděli výcvik speciálních jednotek. V současnosti mezi největší představitele systému je Bill Wolve. Wolve celý systém zmodernizoval a tím se dostal například do kanadské armády.

DEFENDU je součástí výuky amerických policejních jednotek, a také je využíván v US Marines Corps. William Ewart Fairbirn prováděl výcvik spojeneckých vojsk a speciálních jednotek v Anglii, Americe, Kanadě (policie RCMP), Skotsku. Brigáda SOE byla jako první, která prošla komplexním výcvik systému DEFENDU. Systém DEFENDU vychází ze zmiňovaných úpolových sportů, ale převažující část tvoří Jiu-jitsu. Ovšem při sestavení systému došlo k několika modifikacím a to například:

  • postoje
  • pohybu
  • načasování

Samotné techniky byly upraveny, tak aby byly aplikovatelné v krátké vzdálenosti. Veškeré své technické postupy byly analyzovány a pak zakomponovány do systému.

Struktura výcviku

Sebeobranný systém DEFENDU je vytvořen především pro policejní nebo jiné ozbrojené složky. Klade důraz na efektivní osobní obranu a zajišťování protivníka. Techniky jsou upraveny, tak aby při akci nezavazela výstroj a výzbroj. Samotný systém je považován za velice drsný, jelikož využívá dosti direktivní přístup. Praktický výcvik není zaměřen jen na fyzickou přípravu, ale za důležitou část výcviku se považuje samotná psychologická příprava. DEFENDU vytvořilo takzvaný BRICK systém to znamená:

  • reálný boj
  • následná reakce
  • instinkt
  • kontrola nebo zabití

Další taktickým principem, který DEFENDU využívá je „mezera v realitě“. Je chápana jako maximální zapojení obráncových sebeobranných dovedností k obraně, které využijí mezeru v pohybech, jednání a samotném myšlení útočníka.

Metodika systému DEFENDU

Je založena na pravidelnosti cvičení a drilování technik. Cvičení jsou prezentována jako jednoduchá s vysokou účinností a využitím přirozených reakcí člověka. Při dodržení zásad výcviku může správná technika způsobit vážná až smrtelná zranění. Jelikož je systém hlavně určen pro bezpečnostní složky, konkrétně speciální jednotky, tak se neřeší právní dopad použité techniky. Při tréninku se využívají různé didaktické pomůcky pro zefektivnění výcviku a to (lapy, odražeče, úderové aparáty, chrániče holení…). Také jsou často využívány různé tréninkové zbraně. Výcvik je prováděn v tělocvičně a v reálných podmínkách.

Při získání instruktorské licence systému DEFENDU, musí adept zvládnout čtrnáctidenní kurz pro instruktory pod vedením Billa Wolvea. Instruktorské úrovně jsou rozděleny do čtyř kategorií a obsahují teorii, praktická cvičení a video prezentace. V případě úspěšného absolvování instruktorského kurzu získává absolvent certifikát.

Čtyři instruktorské úrovně :

1. Hard target (level I.)

· přímé, jasné techniky reálného boje a likvidace protivníka

2. Combat tech (level II.)

· rozvoj trénink zaměřený na psychologii a na výcvik taktiky použití bojových technik

3. Advance combat tech (level III.)

· zaměření na moderní tréninkové postupy a metody výcviku bojových technik

4. S. T. A. R. - Special Tactic and Response (level IV.)

· program pro další rozvoj instruktorů

10.11. Crazy Monkey Defense - Rodney King

Zakladatel: Rodney King

Země původu: JAR

Charakteristika systému

Jde o sebeobranný systém vycházející převážně z boxerských technik, kombinovaný s klasickými sebeobrannými technikami a technikami používanými v dnešní MMA. Tento systém je vyznačován uplatněním jak v sebeobranném, tak i sportovním boji. Zakladatelem je Rodney King z Jihoafrické republiky držitel 2. danu v brazilském Jiu-jitsu.

Od počátku roku 2000 se systém začal rychle rozšiřovat do celého světa. V České republice tento sebeobranný systém není moc rozšířený. I přesto máme oficiální zástupce pro ČR a to občanské družení RBSD Olomouc. Mezi další bojové kluby, kde se můžeme setkat se systémem Crazy Monkey Defense je Fighclub v Brně.

Teoretické východisko

Systém Crazy Monkey Defense je prezentován jako hravý a velmi funkční. Důraz je kladen na velký rozsah technického spektra, díky tomu může cvičenec tvořit a improvizovat. Samotná příprava má název CMD program, který je rozdělen do tří kapitol.

  • CM1
  • CM2
  • CM3

CMD program zahrnuje převáženě cvičení ve dvojicích, které jsou prováděna v postoji, tak aby cvičenec získal zkušenosti pro „stand up fight“. Pro rozšíření portfolia systému Crazy Monke Defense, došlo k vytvoření nového směru a to CM3.

CM3 zahrnuje takzvaný „monkey jits grapling“, je určen pro boj v kontaktní vzdálenosti, jak v postoji, tak na zemi. V tomto programu se cvičí bez úderů a kopů, jedná se tedy o techniky úchopů, držení, hodů, pák a škrcení. Model převážně vychází z brazilského a klasického Jiu-jitsu.

In the beginning of the Second World War, the Allies were in need of every advantage to get their soldiers and force a winning edge and this advantage they found in Fairbairn's Defendu system.

Struktura cvičení

Cvičení jsou určena pro každého a tréninky jsou vždy upravené dle možností a požadavků cvičenců. Využívá se drilování a výměny sparingů. Veškerá naučená technika je vyzkoušená v cvičných zápasech. Rodney King upřednostňuje individuální přístup, ve kterém klade velký důraz na osvojení technik a dovedností. Tento přístup rozdělil do tří částí a to:

· naučení techniky je první krok

· aplikace techniky ve správnou chvíli je krok druhý

· sledování celkové strategie je krok třetí

V průběhu tréninku rozvíjí takzvaný „Mental Couching“ trénování mysli. To znamená uvědomování si, že vše má smysl a všechny postupy má cenu dodržovat.

Metodika

Cvičení jsou důkladně vysvětlovány a pak procvičovány v drilech. Cvičenec v průběhu cvičení střídá různé sparingy. Samotný trénink je prováděn v tělocvičnách s využitím různých tréninkových pomůcek (lapy, bloky, úderové aparáty.)

10.12. Bruce K. Siddle

Zakladatel: Bruce K. Siddle

Země původu: USA

Charakteristika systému

Je považován za mezinárodního uznávaného odborníka, který řešil využití tréninku v boji proti stresu. Jeho dosavadní studie dokazují, jak stres a zvyšující se srdeční frekvence ovlivňuje výkon policistů, vojáků, profesionálních bojovníků a v neposlední řadě obránců při sebeobranné situaci.

Stal se průkopníkem, který zhotovil a aplikoval trénink pro odbourávání stresu při zvýšení bojových schopností. Jeho studie zkoumaly vliv sympatického nervového systému na vnímání, kognitivní zpracování informací a výkon lidského těla, které zahrnují veškeré aspekty použití síly a technických dovedností.

Jeho přístup a zájem o zmíněnou problematiku mu umožnil, aby se stal poradcem prestižních organizací a to například:

· U.S. department of States

· U.S. department of Navy´s Redcell

· U.S. department of Army´s Delta Force

· U.S. department of State´s Mobile Security Unit

· U.S. department of Defense

· U.S. Bureau of Alcohol, Tabacco and Firearms

· U. S. Secret Service Counter Assault Team and Firearms Training Unit

· Federal Bureau of Investigation's Hostage Rescue Unit

Dále byl od roku 1986 účastníkem několika speciálních vojenských operací. Své kvality uplatnil také ve světě a to, kdy se stal školícím poradcem vlády Hong Kong nebo královské ochranky Royal Protection Group. Všechny jeho získané zkušenosti a kontakty ho vedly k založení PPCT (Pressure Point Control Tactics).

PPCT je organizace fungující od roku 1980, která je založena výhradně na školení instruktorů bezpečnostních složek z celého světa. A to například:

  • policie
  • vojenské akademie

· civilních bezpečnostních subjektů

Samotné kurzy jsou zaměřeny na dvě základní úrovně a to:

· Nízká úroveň, zaměřená na pracování prstů na stanovené tlakové body.

· Vysoká úroveň, je založena na používání obranných protiúderů a aplikace obušků.

Organizace PPCT pořádá týdenní kurzy, které jsou fyzicky a psychicky náročné. Jak již bylo zde zmíněno, je určen už pro instruktory, kteří mají zkušenosti a jsou už seznámeni s taktickými zásady sebeobrany.

Bruce K. Siddle je autorem několika publikací jako například:

· SHARPENING THE WARRIOR´S EDGE The psychology and science of treining.

· Sharpening the warrior´s edge

Další publikace byly rozvíjeny několika psychology. První zmíněná kniha SHARPENING THE WARRIOR´S EDGE je výsledkem osmileté studie, ve které zkoumal vlivy psychiky, stresu, zvýšení srdeční frekvence na motoriku a rychlost reakce. Druhá publikace popisuje racionální vysvětlení rozdílu cvičení v učebnách, tělocvičnách nebo ve výcvikových prostorech mezi vznikem kolizní situace v realitě. Jelikož kolizní situace v realitě má za následek vyšší zvýšení srdeční frekvence a ovlivnění motorických a smyslových schopností. Proto tato publikace se zabývá hlavním bodem a to srdeční frekvencí.

Cílem Bruce K. Siddle bylo posílit bojeschopnost dnešních bezpečnostních složek. Proto hlavním zaměřením bylo řešení vztahu mezi stresem a stupňující srdeční frekvencí. Tento vztah tvoří jakýsi bojový paradox a to znamená vysokou hrozbu automatického zapojení sympatického nervového systému. Aktivující zmíněný systém, automaticky zvýší srdeční frekvenci, což ovlivňuje výkon lidského těla, vnímání okolí a rychlost.

Příklady změn ve vztahu zvýšené srdeční frekvence:

· Při 115 tepech za minutu dochází zhoršení zručnosti a přesnosti v jednotlivých dovednostech.

· Při 145 tepech za minutu dochází k zhoršení kvality motorických dovedností a samotný vizuální systém se začne zužovat.

· Při 175 tepech za minutu může dojít ke ztrátě sluchového vnímání, periferního vidění a důkladného/hloubkového vnímání.

Všechny tyto změny vedou k selhání kognitivních schopností a to má za následek zvýšení reakční doby a hypervigilaci, tedy zamrznutí na místě. Nebo také může docházet ke konání iracionálních činů.

Ze zjištěných údajů je doporučeno, aby členové bezpečnostních složek, kteří se často dostávají do náročných stresových situací, prováděli fyzické dovednosti s minimálním úsilím. To znamená vytvořit takovou úroveň výkonnosti, kdy kognitivní zpracování pak způsobí, že při další podobné situaci nezažíváme strach a úzkost.

10.13. URBAN COMBATIVES - Lee MORRISON

Zakladatel: Lee Morrison

Země původu: United Kingdom

Charakteristika systému

Sebeobranný systém Urban Combatives je kombinací bojových umění a úpolových sportů. Zakladatelem tohoto systému je Lee Morrison. Lee Morrison prošel několika různými úpolovými sporty a bojovými uměními. Systém vychází ze zkušeností vyhazovače a osobní ochrany.

Urban Combatives je inspirován sebeobranným systémem defendu. Další systém, respektive osobnost, která ho inspirovala pro tvorbu nového sebeobranného systému, byla Geoff Thompson. Tedy samotný systém je vytvořen na základě zkušeností a inspirací jiných systémů. Lee Morrison se řídí specifickou filozofií a to mottem, že „30 vteřin na ulici Vám dá více, než tři roky v dojo.“

Tento systém je v posledních letech rozšířen do celého světa, cvičí se v Anglii, Dánsku, Norsku, Finsku, Irsku, Německu, Francii, Rusku, USA a České republice.

Teoretická východiska

Systém Urban Combatives nerozlišuje technickou úroveň studentů. Každý je brán individuálně a v průběhu cvičení je kladen důraz na to, aby všichni cvičili ve svém maximu. Systém tréninku je nastavený tak, aby cvičenec cvičil na svých stávajících limitech. Cvičencům je vštěpována myšlenka, aby se nesnažili přemýšlet, co by mohl udělat obránci potenciální útočník, ale co mu může způsobit obránce. Tedy jde o jakési mentální zaměření. Další aspekt, který cvičení zahrnuje je taktika v rovině předvídání v okamžiku agrese.

Mezi hlavní principy patří:

  • pozornost

· kontrola osobního prostoru

  • být preventivní

· pokračovat v útoku jestliže je to nutné

· bezpečně opustit místo přepadení

V případě eskalace konfliktu je doporučováno zaútočit jako první, takzvaný „preventivní útok“. Jestliže dojde k obrannému útoku, tak je nutné neustále tlačit do útočníka a vybrat cíl zásahu.

Lee Morrison se snaží ve svých studentech probudit impuls „zvířete“ a zároveň je učí toto chování vypínat. Tím chce, aby útočník věděl, že není dobrý nápad k napadení.

Pro takový to obranný styl je nutná kvalitní fyzická zdatnost, proto se v tomto systému intenzivně věnuje rozvoji kondice a mentálního stavu cvičenců. Samotný systém obsahuje malé množství technik, které jsou aplikovatelné i při hrubé motorice těla. Pracuje se s vstřebáváním bolesti a obraně proti více útočníkům.

Technická příprava

Kvalitní a cílevědomí trénink je důležitý pro rozvoj a zefektivnění obrany. Lee Morrison stanovil několik předpokladů k úspěšnému zvládnutí cvičení.

· Techniky musí „spolupracovat“ s přirozeným instinktem lidského těla. To znamená, že je nutné pracovat s úlekovými reakcemi a na ně aplikovat další sebeobranné techniky

· Využití hrubé motoriky – při boji, díky zvýšení srdeční frekvence jsou pohyby prováděny těžkopádně, tedy se objevuje hrubá motorika. Díky těmto faktům jsou do výcviku zapojeny techniky vykonávající velké svalové skupiny a jsou proveditelné i při maximální fyzické i psychické zátěži.

· Nácviky technik by neměly zabrat dlouhou dobu – v případě, že nácvik techniky trvá delší dobu a cvičenec ji nezvládá, tak tato technika je nepoužitelná v sebeobraně.

Fyzická příprava (CombatCondition)

Fyzická kondice ovlivňuje naše schopnosti a dovednosti při sebeobranné situaci. Urban Combatives pracuje s krátkodobými a intenzivními tréninkovými metodami, tak jako samotný konflikt. Při tréninku fyzické zdatnosti si mohou cvičenci ověřit, jak dlouho a v jaké intenzitě je možné provést jejich kvalitní obranu. Lee Morrison dbá, aby cvičenci splňovali základní atributy bojovníků (síla, rychlost, vytrvalost, koordinace). Kondiční trénink pracuje s moderním vybavením, zvyšující kondiční schopnosti (expandéry, medicinbaly, kettebely).

Taktická příprava

Seznamuje studenty, jaká je struktura konfliktu, z jakých fází je samotný konflikt složen, a jak se mají chovat v různých momentech konfliktu. Proto jsou využívány různé modelové sistace, kde si mohou cvičenci osvojit jednotlivé taktické postupy.

10.14. Suarez International – Gabe Suarez

Zakladatel: Gabe Suarez

Země původu: USA

Charakteristika systému

Suarez International je sebeobranný systém založený v roce 2000 ve Spojených státech amerických, který se zabývá sebeobranou za použití střelných zbraní a nože. Zakladatelem je Gabe Suarez. Gabe Suarez prošel několika elitními policejními složkami včetně SWAT. Působil jako střelecký instruktor pod vedením Jeffa Coopera v Old Gunsite. Zde se rozvíjel a zdokonaloval. Je autorem několik knih a výukových DVD jako například:

  • Tactical Pistol
  • Tactical Shotgun
  • Tactical Rifle,
  • Combat Perspective
  • Tactical Advantage

Suarez Internaitonal je organizace, nabízející sebeobranné kurzy s různým zaměřením, ovšem jedná se většinou o sebeobranné kurzy s využitím střelné zbraně nebo nože, jako například:

· Force On Force Courses (kurz s pistolí v rámci osobní sebeobrany za různých podmínek)

· Knife Fighting Courses (boj s nožem)

· Pistol Courses (kurz s pistolí)

· Shotgun Courses (kurz s brokovnicí)

· Special Tactics Courses (speciální taktický kurz)

Suarez International vychází ze zkušeností Gabe Suareze, jelikož při své policejní praxi zažil nespočetné množství přestřelek a sebeobranných situací. Systém dále využívá základy různých bojových umění a sebeobranných systémů. Ve Spojených státech Amerických je tento systém značně rozšířen. Dostává se i do Evropy a v roce 2009 se uskutečnily kurzy v České i Slovenské republice. Dále Gabe Suareze realizoval kurzy v Itálii, Španělsku a na Kostarice.

Teoretická východiska

Suarez International vychází z praktických zkušeností zakladatele. Využívá jednoduchosti, rychlosti a připravenosti i v případě těžkých podmínek. Základem jsou principy převzaty jak z minulosti, tak i ze současných poznatků. Účastník se neučí pouhé střílení, ale jak pracovat a myslet v boji se zbraní. Během výcviku se klade důraz na taktickou a technickou připravenost. Účastník musí dokonale zvládat technickou práci se zbraní, kterou dává pak do pohybu a v konečné fázi aplikuje do modelových situací.

Metodika

Nejdříve dochází k ukázce všech pohybových a technických pasáží, poté je vše důkladně vysvětleno a v konečné fázi dochází k drilu. Do výcviku jsou zakomponovány různé pomůcky, jako například:

  • cvičené náboje
  • barevné náboje FX
  • ochranné obleky
  • gumové zbraně

Prostory pro realizaci kurzů jsou vždy navrženy a upraveny dle tématu kurzu, jedná se o střelnice případně tělocvičny.

Výcvik vedou zkušení instruktoři, kteří jsou prověřeni přímo Gabe Suarezem. Jestliže se chce někdo stát instruktorem je nutný osobní kontakt s Gabe Suarezem a následné důkladné prozkoušení.

Struktura kurzů

Suarez International nabízí cca 15 kurzů, které jsou děleny dle zaměření.

Basic Pistol

· Defensive Pistol Skills

· Point Shooting Gunfight Skills

Kurz je zaměřen na základní obranné a střelecké dovednosti. Dále na komplexní prezentaci moderních bojových technik za pomocí pistole. Je důležitý pro navázání dalších pokročilých kurzů. Výcvik je prováděn dva až tři dny.

Intermediate Pistol

· Close Range Gunfighting

· Point Shooting Progressions

Kurz je určen pro pokročilé jedince. Výcvik je prováděn na speciálně vytvořeném střeleckém „hřišti“. Je zaměřený na použití pistole v kontaktní vzdálenosti, s kterou se mohou setkat například v pouličním boji.

Advanced Pistol

· Advanced Close Range Gunfighting

  • Low Light Gunfighting

· Advanced Point Shooting Progressions

· 0 to 5 Feet Pistol Gunfighting

Kurz je zaměřen na zdokonalení střeleckých schopností, jak na krátkou, tak dlouhou vzdálenost. Střelecké dovednosti jsou prováděny v klasických pozicích a v pozicích od střední poloviny těla.

Basic Rifle

  • Fighting Rifle Skills

Kurz je zaměřen na základní dovednosti dlouhých zbraní. Je prvotním stupněm pro další dvě úrovně. Výcvik trvá 2 dny a je veden instruktory zaměřenými na dlouhé zbraně.

Intermediate Rifle

  • Long Gun Point Shooting
  • Rifle Gunfighting

· Kalashnikov Rifle Gunfighting

Pokročilý kurz dlouhých zbraní je zaměřený pro CQB Close Quarter Battle jde o taktiku, která je zaměřená pro policejní a jiné ozbrojené složky. Učí práci s různými dlouhými zbraněmi, jako například AK-47/74.

Advanced Rifle

· Advanced Rifle Gunfighting

· Advanced Kalashnikov Rifle Gunfighting

Jedná se o nejpokročilejší kurz na dlouhé zbraně. Kurz je určen pro zdatné jedince, jak po stránce technických dovedností, tak i fyzické. Účastník musí mít pro absolvování kurzu svoji zbraň. Dále je kurz rozšiřuje o znalosti práce s typem zbraně AK-47/74.

Kalashnikov Rifle Courses

· Kalashnikov Rifle Gunfighting

· Advanced Kalahshnikov Rifle Gunfighting

Kurz je zaměřený na technické dovednosti se zbraní AK-47/74. Účastník kurzu se učí používat zbraň na krátkou a dlouhou vzdálenost. Dále se účastníci seznamují se zbraní v CQB taktice.

Force on Force

· Force on Force Gunfighting

· Low Light Force on Force

· 0 to 5 Feet Pistol Gunfighting

· CQB-Fighting in Structures

Kurz je primárně zaměřený na použití zbraně v stylu CQB. Tedy účastníci pomocí simulovaných situací, které jsou zaměřeny na střelecké dovednosti v ulicích, se učí, jak se orientovat a dodržovat taktické zásady CQB. Kurz je prováděn za snížené viditelnosti a v nočních hodinách.

Shotgun Courses

  • Shotgun Gunfighting

Kurz je zamřený na práci s brokovnicí v stylu CQB. Cílem CQB je práce se zbraní na krátkou vzdálenost, co v nejrychlejším provedení.

High Risk Operator

  • Rural Patrolling 1
  • Rural Patrolling 2
  • Small Unit Tactics 1
  • Small Unit Tactics 2

Kurz účastníky seznamuje se strategickými postupy při boji v malých skupinách. Učí, jak vybrat vhodné maskování, zbraně a postupy při plnění úkolů. Dále kurz učí pracovat ve dvojici, to znamená jednotlivá krytí a taktické pohyby. Kurz je prováděn i v nočních hodinách.

Knife Fighting

  • Defensive Knife

Jedná se o dvoudenní kurz zaměřený na sebeobranu s nožem. Je určen jak pro začátečníky, tak i pokročilé. Účastníci kurzu se učí držení nože, úhly útoků, obrany a použití nože jako taktický prostředek.

Sniper Courses

  • M4 Sniper - DMR Course
  • Guerilla Sniper

Kurz zaměřený na střelecké dovednosti odstřelovacích zbraní na vzdálenost 300 metrů a více. Provádí se na speciálním „hřišti“, a je zaměřený na taktiku a práci s odstřelovacími zbraněmi. Délka kurzu tvá 3 dny a počet vystřílených nábojů během kurzu je 600.

Special Tactics

· Terrorist / Active Shooter Interdiction

Kurz učí taktické a bojové zásady pro eliminaci aktivních střelců. Výcvik je prováděn na speciálně upraveném cvičném „hřišti“. Aktivní střelci, jsou často využíváni teroristickými skupinami, kdy se snaží střílet po davu nevinných lidí.

Trauma Medicine

· Trauma Medicine for CCW

· Advanced Trauma Medicine

  • Trauma Combat Casualty

Kurz seznamuje účastníky s poskytování první pomoci při střelných a bodných zranění. Kurz je rozdělen do jednotlivých úrovní, které jsou určeny pro začátečníky, pro vojáky a policisty a neposlední řadě pro speciální jednotky, které se dostávají pod přímou palbu.

High Intensity Training Schools (HITS)

· Combat Pistol Marksmanship

· Combat Rifle Marksmanship

· Dynamics of Point Shooting

· Dynamics of the Kalashnikov

· Dynamics of the Shotgun

· Vehicle Gunfighting Fundamentals

Jedná se o vysoce intenzivní tréninkovou školu, která je rozdělena podle různých kategorií. Účastníci této školy nepotřebují žádné speciální pomůcky, vše je zahrnuto v rámci školy. Jsou určeny pro začátečníky, ale vyžaduje se základní úroveň sebeobranných dovedností.

Jednotlivé kurzy jsou zaměřeny na používání a práci se zbraní za dodržení všech technických a taktických zásad. Kurzy jsou jak pro veřejnost, tak i pro speciální bezpečnostní složky. Cílem všech kurzů je definování obecných předpokladů, tedy vše co by účastník kurzu měl vědět a zvládnout se zbraní v běžném životě. Obsah je závislý na samotném typu kurzu. Některé kurzy mají určitou posloupnost, tedy jsou hierarchicky sestaveny, jak to vidíme například u kurzů pro pistoli (Basic pistol, Intermediate pistol a Advanced pistol). Jiné kurzy na sebe výkonnostně a znalostně nenavazují. Po každém absolvování kurzu účastník dostává certifikát značící jeho úspěšné zvládnutí.

10.15. R. A. D. systems – Larry Nadeau

Zakladatel: Larry Nadeau

Země původu: USA

Charakteristika systému

R. A. D. Rape Aggression Defense Systems v překladu systém obrany proti znásilnění a agresi. Jedná se o systém založený v roce 1998, který je určen pouze pro ženy. Zakladatelem systému je Larry Nadeau.

R. A. D. je uznávanou organizací, která tvoří alianci instruktorů zaměřených na zvyšování obranných možností žen. Tato organizace patří mezi největší svého druhu a její program byl schválen Mezinárodní asociací bezpečnostních složek v univerzitních kampusech (IACLEA).

Díky tomu je R. A. D. vyučován na více než tisícovce vysokých škol a univerzitách v mnoha městech a na policejních odděleních v USA a Kanadě. Také je vyučován v centrech, které se starají o oběti znásilnění. V Evropě se můžeme s tímto systémem setkat pouze ve Velké Británii.

Teoretická východiska

Teoretickým východiskem fyzické obrany R. A. D. je uvědomování si rizik a následné budování strategií snižování rizik. Vyhýbání se zmiňovaných rizik R. A. D. ve svém tréninku věnuje 90% času.

Základní kurz je vytvořen jako defenzivní taktický program, který instruuje ženy v případě málo absolvovaných tréninků nebo žádných tréninků. Využívají se zde redukované defensivní techniky z různých bojových umění a sportů, které se lze snadno naučit. Dále do výcvikových programů jsou zavedeny i další jiné aspekty. Tím máme na mysli mentální přípravu, do které je zahrnuto nastavení pro přežití. Setkáváme se i s jednoduchými koncepty, jako například stálé udržování obezřetnosti pro případ vyhnutí se nebezpečným situacím.

V kurzech se využívají známé výukové modely jako Cooperova barevná škála připravenosti. Pro znázornění jednotlivých stavů obezřetnosti. V tréninkových simulacích se využívají různé pomůcky. Jednou takovou důležitou pomůckou pro systém R. A. D. je speciální tréninkový oblek. Instruktoři v ochranném obleku vytváří chaotické prvky reálné konfrontace. To umožňuje cvičencům otestovat své naučené dovednosti a popřípadě se dále rozvíjet.

Struktura kurzu

Základní fyzická obrana

Systém klade velký důraz na vzdělávání a uvědomování si možných rizik. Kurz zahrnuje teoretický základ, diskusi a jednotlivé techniky sebeobrany určené přímo pro ženy v jakémkoliv věku a schopností. Samotný kurz trvá 9 až 12 hodin. Pro dosažení certifikace na instruktora jsou potřebné 3 dny výcviku.

Pokročilá fyzická obrana

Vychází ze základního kurzu fyzické obrany a je rozšířen o sebeobranu proti střelným a bodným zbraním. Navazující kurz učí už složitější strategie, pracuje s více útočníky a vše je prováděno za ztížených podmínek. Kurz trvá 12 až 15 hodin. Pro dosažení certifikace na instruktora jsou třeba 2 dny výcviku za předpokladu absolvování základního instruktorského kurzu.

Možnosti obrany sprejem

Účastníci kurzu se učí realistické metody používání spreje k obraně. Dále na to navazuje možné selhání obranného prostředku. Kdy se učí založení nouzové strategie, která je nutná pro úspěšný útěk. R. A. D. realizoval přes 300 testů různých sprejových produktů, které byly zaznamenány. Kurz trvá nejméně 2 hodiny. Pro získání certifikace instruktora nejméně 1 den výcviku k základnímu kurzu.

Možnosti obrany pomocí Kubotanu

Kurz je určen pro instruktory, kteří chtějí, aby jejich svěřenci se naučili pracovat s úderovou zbraní. Jedná se o jeden z mála realistických a před soudem obhajitelných účinných programů s použitím zbraně, který je dostupný široké veřejnosti. Snaží se kombinovat vyzkoušené strategie fyzické obrany za použití Kubotanu ve spojení s fyzickými schopnostmi. Délka kurzu trvá nejméně 3 hodiny pro účastníky a 4 hodiny se simulací. Pro získání certifikace pro instruktora nejméně 1 den výcviku k základnímu kurzu.

Kurz pro instruktory

Kurz pro instruktory je zaměřený k vytvoření všestranného lektora pro problematiku ženské sebeobrany. Instruktor získává specifické znalosti a fyzické schopnosti, které vyznačují R. A. D., aby je mohl dále předávat. Kurz pro instruktory učí práci v obleku R. A. D. Agresor.

10.16. Dave Grossman (Killology Research Group, Warrior Science Group)

Zakladatel: Dave Grossman

Země původu: USA

Charakteristika systému

Killology překladu znamená nauka o zabíjení. Jedná se o novodobou teorii, která zachycuje a popisuje psychologické a fyziologické příčiny lidských válečných konfliktů. Zakladatelem systému je Dave Grossman, který po odchodu hledal příčiny agrese ve společosti. Své první postřehy zaznamenal ve své knize On killing: The psychological cost of learning to kill in war and society".

Killology je nový vědní systém vycházející z vojenských statistik. Nejedná se o cvičení, ale je prezentován pomocí přednášek. Dave Grossman při budování systému čerpal z poznatků z 2. Světové války. Dále z předchozí pracovní pozice, kdy byl profesorem psychologie na akademii West Point a profesorem armádní vědy u Rangers. Nabyté poznatky ho přiměly k tvoření nového vědního pohledu na tuto problematiku.

Tento vědní přístup šíří sám zakladatel v 50 státech Spojených států Amerických a v 10 zahraničních zemí. Česká republika nebyla doposud navštívena Davem Grossmanem.

Teoretická východiska

Dave Grossman se snaží rozšiřovat znalosti v oblasti lidských faktorů boje. Vytváří pohled zahrnující všechny aspekty a to psychologické, fyzické a výkonnostní. Systém se převážně zabývá psychologií a fyziologií člověka. Řeší komunikaci a neustálé zvyšování úrovně „bojovníků“. Problém prevence je řešen jen v soukromé sféře. V armádních složkách jde o stálé zvyšování v psychologické odolnosti. Důraz je kladen na umění se postavit po psychologické stránce konfliktu, popřípadě jinému problému. Následně se s konfliktem vyrovnat a snažit se nalézt nejvhodnější řešení. To umožňuje předcházení podobným situacím v budoucnu.

Metodika

Celý systém klade velký důraz na vzdělávání. Proto má vytvořené různé formy přednášek a vzdělávacích programů. Vše je závislé od toho, pro jakou cílovou skupinu je vzdělávací program vytvořen. Využívají se různé didaktické pomůcky, a to knihy, prezentace, interaktivní tabule a projekce jako taková. Samotný vzdělávací proces zajišťuje zakladatel systému. Systém nemá žádné instruktory a ani lektory zabývající se přednášením a rozvojem systému.

Struktura kurzů

Kurz je zaměřen na všechny skupiny, které se setkávají s reálnými boji a lidskou agresí. Nebo skupiny, které mají blízko k samotnému střetu, zde mohou patřit i děti ve školách a obyčejní lidé.

Systém postupuje podle několik principů a to:

· vštěpovat reflexy mechanického myšlení

· rozptýlit odpovědnost za zabíjení na celou skupinu a ne jenom jednotlivce

· přemísťovat odpovědnost za zabíjení na vyšší autority, tj. vedoucí, velitel a další vyšší místa

Kurzy obsahují různá témata, například:

· přestat učit naše děti zabíjet

  • násilí na pracovišti
  • neprůstřelná mysl

· bezpečné a zdravé školy

10.17. KAPAP

Zakladatel: Avi Nardia

Země původu: Izrael

Charakteristika systému

KAPAP, Krav Panim-El Panim v překladu „boj tváří v tvář“, vyvinutý v roce 1930. Patří mezi Izraelské bojové systémy, které využívá IDF, Izraelské obranné síly. Jde o kombinaci bojových systému jako například džúdó džúdžucu, zápas, box. Dále je tento systém rozšířen o techniky boje s nožem a tyčí, které vychází z filipínských bojových umění Kali, Arnis a Escrima. Systém je od roku 1950 kombinovaný s Krav magou. Díky této kombinaci je systém využívám ve speciální Izraelské jednotce PALMACH.

Na vývoji systému KAPAP se podílelo několik specialistů a to například:

Gershon Kopler – zavedl prvky judo a jiu-jitsu

Jehuda Marcus – po smrti Gershona Koplera navázal na jeho práci

Maishel Horowitz – obohatil systém o boj s krátkou tyčí

Har'el Menaše: přispěl k rozvoji systému boje s krátkou tyčí

Me'ir Rabinovic: rozšířil a zavedl prvky boje s nožem.

Jicchak Stibel: zavedení prvků boxu.

V roce 2000 došlo k rozhodnutí Chajima Peera a Avi Nardiu k obnově systému a názvu Kapap/Krav Panim El Panim a zřízení mezinárodní federaci Kapap v Izraeli. Avi Nardia v roce 2001 odcestoval do USA, kde zůstal a zřídil KAPAP Academy. Je výhradním zástupcem systému mimo území Izrael. Taktéž v tomto roce Avi Nardia navštívil dvakrát Českou republiku. První kurz v ČR byl zaměřen na seznámení KAPAP systému. Druhý kurz byl zaměřen výhradně na ozbrojené složky, který byl rozšířen o techniky bojové střelby.

Česká Asociace KAPAP byla založena za podpory International Kapap Association se sídlem v Izraeli.

KAPAP je prezentován jako jednoduchý systém s cílem neutralizovat útočníka. KAPAP obsahuje širou škálu technických prostředků a dovedností a to:

  • údery
  • kryty
  • hody

· techniky s nožem a tyčí

· práce se střelnou zbraní

  • manipulace s výbušninami
  • radiokomunikace

· přežití ve volné přírodě

Rekruti speciálních Izraelských sil se seznamují s moderním pojetím válčení a funkcí malých speciálních jednotek a teamů.

Teoretická východiska

Systém klade důraz na fyzickou, mentální a emoční složkou osobnosti člověka. Je zaměřen na to, jak se vyhnout případnému konfliktu, tedy zabývá se prekonfliktními situacemi a zvládání stresu v případě nátlaku či hrozby. Instruktoři prezentují spíše principy než samotné techniky, jelikož účastníci přicházejí na kurzy s dobrým technickým základem. Veškeré zásady a postupy vychází z bojových akcí Izraelské armády. Systém má stanovené teoretické a technické přístupy dle cílených skupin a to na:

· Armádní – totální eliminace protivníka.

· Bezpečnostní složky – odváděcí a blokovací techniky.

· Civilisté – okamžitý únik z místa konfliktu.

Metodika

Výcvik vždy splňuje metodickou posloupnost, tedy nejdříve dochází k vysvětlení tématu, ukázce a poté k samotnému cvičení s instruktorem. Kurzy využívají standardní tělocvičny nebo otevřeny prostor (parky a ulice). Pomocí didaktických pomůcek jak jsou (ochranné obleky, lapy, odrážeče, cvičné zbraně) se provádí drilování.

Nacvičování taktiky je předem přichystáno, jsou vybrány speciální prostory nebo dopravní prostředky, když to nácvik vyžaduje. V případě střelecké přípravy je výcvik provádět na střelnicích. Výcvik není zaměřen na kondiční přípravu, jelikož účastníci jsou většinou ze speciálních jednotek, kde se předpokládá kvalitní fyzická připravenost. Proto se spíše rozvíjí koordinace, dynamika, postřehy a jednotlivé technické zásady a principy.

Struktura kurzů

Kurzy nejčastěji využívají vojenské, policejní a jiné bezpečnostní složky. Mezi nejznámější jednotky, s kterými systém KAPAP spolupracuje, jsou:

  • U.S. Marshall Service
  • Námořnictvo U.S.
  • Námořní pěchota U.S.
  • Armáda U.S
  • SOCOM

· Královká kanadská jízdní policie (R.C.M.P)

  • Úřad šerifa v Orange County v Califirnii

· Department veřejné bezpečnosti v Texas

· Lancaster County SERT Team – PA

  • Italští Carabineri

· Soukromé bezpečnostní agentry

Zaměření kurzu se připravuje dle specifik a povahy skupiny, pro kterou je kurz zhotoven. Systém KAPAP nabízí pestrou škálu jednotlivých kurzů:

  • Instruktorské kurzy

· Sebeobrana proti ohrožování střelnou zbraní

  • Odhad chování útočníka
  • Znehybňující techniky

· Kurz ve vojenském stylu

  • Sebeobrana žen
  • Kritické situace

Kurz pro instruktory

Vzdělávací systém pro instruktory je rozdělen do 4 stupňů. Samotné instruktorské kurzy jsou v rozmezí 1 až 5 dnů. Při ukončení každého instruktorského kurzu absolvent získává certifikát.

10.18. FAST defense systém - Bill Kipp

Zakladatel: Bill Kipp

Země původu: USA

Charakteristika systému

FAST Fear Adrenaline Stress Training defense je systém postavený na výuce prostřednictvím scénářů a modelových situací, a jako hlavním znakem je zvládání konfliktních situací. FAST defense vznikl v letech 1989-1999 v USA a zakladatelem je považován Bill Kipp. Bill Kipp vychází ze své vojenské kariéry a ze spojení s Mattem Thomasem. Matt Thomas je tvůrcem moderních modelových situací. Vzájemná spolupráce měla za následek vznik sebeobranného systému FAST defense.

Bill Kipp je považován za znalce teoretické, ale i praktické oblasti adrenalinového tréninku a modelových situací. Zhotovil více jak 50 000 scénářů, sloužících k testování naučených technických dovedností proti ozbrojeným a neozbrojeným útočníkům v postoji i na zemi. Je autorem několik knih a instruktážních videí, které získaly pozitivní hodnocení od odborné veřejnosti. Ve svých modelových situacích využívá protiúderový oblek Predator Armour, který je charakteristický pro systém FAST defense.

Celkový přístup je zaměřen na psychickou stránku sebeobrany, ale jsou zahrnuty všechny fáze konfliktu, tedy prekonflik, konflikt a postkonflikt. Cílová skupina není specificky dána, tím se stává systém vhodným pro muže, ženy a děti. Taktéž ho mohou využít instruktoři i z jiných sebeobranných systémů.

FAST defense nabízí dvě varianty zaměření a to:

  • civilní pro dospělé a děti
  • služební pro armádu a policií

Cvičenci mohou vyzkoušet své reakce, schopnosti a naučené dovednosti v „reálné situaci“. Systém je rozšířen po všech státech USA. Dik Chance zajistil, že se systém může prezentovat i v Evropě.

Teoretická východiska

FAST defense má komplexní přístup k výuce sebeobrany. Nejde o pouhý nácvik obranných technik. Teoretický přistup Billa Kippa obsahuje tři charakteristické koncepty pro systém a to:

  • Awareness (povědomí o okolí)

Povědomí o okolí monitoruje vnější prostředí a odhaluje znaky, které odkrývají blížící se útok. Dochází k rozpoznání útočníkova chování, které upozorňuje na možný konflikt. V této části se pracuje s vnitřním stavem obránce. Zvládání stresu je důležité pro další nácviky. Na základě zvládání stresu, dokáže obránce efektivněji reagovat v konfliktní situaci.

  • Boundary petting (nastavení hranic)

Nastavení hranic patří mezi nejnáročnější části ASR, takzvaného Adrenaline Stress Response. V této části dochází k využití verbální obrany. Problém nastává s malou existencí seriózních tréninkových postupů. Další náročná fáze, která je vyznačována v části nastavení hranic je vyvolávání totálního ztuhnutí, což vede k ještě agresivnějším reakcím ze strany útočníka. Strategie systému FAST defense je založena na asertivních komunikačních schopnostech. V asertivních módech se obránce snaží o zvládání konfliktní situace, aby nedošlo k samotnému konfliktu.

  • Combat – Physical Defense (bojová – fyzická obrana)

Z jednotlivých postřehů, vycházejících z fyzické obrany bylo zmapováno použití maximálně pěti technik založené na hrubé motorice. Jelikož adrenalin eliminuje jemnou motoriku, prakticky na začátku konfliktu. Z těchto zjištění FAST defense vyučuje 5 základních technik, které jsou funkční i v případě, že jde i o malou osobu proti větší. Bill Kipp se snaží o využití náhlého nárůstu adrenalinu pro zvýšení úspěšnosti obrany.

Metodika

FAST Defense má vypracovaný systém scénářů a modelových situací, které využívá ve výuce. Jako hlavní bod výuky je naučení se rozpoznat blížící se konflikt. Dále je kladen důraz na kontrolu osobního prostoru a využití verbální komunikace pro deeskalaci konfliktu. Do další konfliktních scénářů jsou zakomponovány techniky obrany v nevýhodných pozicích a techniky fyzické obrany v plném nasazení. Všechny tyto nácviky využívají speciální úderový oblek Armour Predator Suit. Oblek splňuje požadavky, aby ustal jakýkoliv plný fyzický kontakt. Pro výuku nejsou stanoveny žádné speciální prostory. Systém dokáže pracovat s úplnými začátečníky, ale i se zkušenými instruktory. Při výcviku jsou používány chrániče zubů, suspenzor a další ochranné prostředky, dle potřeb cvičenců. Ochranný oblek je určen pouze pro instruktory.

Struktura kurzů

Jak bylo zmíněno, kurzy jsou realizovány ve dvou variantách (civilní a služební). Využívá se sebeobranných scénářů, kde se cvičenci učí zvládání konfliktních situací. Kurzy jsou vždy sestaveny dle schopností a úrovně cvičenců.

Tento systém nedisponuje žádnými úrovněmi výkonnosti a certifikáty. Jde pouze o zvládání stresových a konfliktních situací.

V České republice se systém pravidelně nevyučuje, ale první prezentace byla provedena pod vedením Dika Chance v Praze.

10.19. KAJUKENBO

Zakladatel: Adriano Emperado

Země původu: Havaii

Charakteristika systému

KAJUKENBO je novodobý sebeobranný systém kombinují různá bojových umění. Jeho počátky se datují od roku 1947 na území Havaje. Některé zdroje uvádí, že se jedná přímo hybridní sebeobranný systém, jelikož samotný název vnikl složením počátečních písmen bojových umění, z kterých byl systém vytvořen.

  • KA- KARATE
  • JU- DŽUDO
  • KEN- KENPO
  • BO- BOX (čínský)

KAJUKENBO nejvíce vychází ze systému KENPO, jehož zástupcem je Adriano Emperado, který patří mezi nejhlavnější zakladatele.

Na samotném vzniku systému se podíleli jednotliví mistři zmíněných bojových umění, kteří seskupili nejúčinnější techniky ze svých bojových směrů a vytvořili tak systém KAJUKENBO. Tato skupina mistrů byla známa jako Black Belt Company společnost černých pásků. Největší zásluhou vzniku systému má mistr Adriano Emperado, dále pak můžeme jmenovat Peter Young Yil Choo, Joe Holck, Frank Ordonez, a Clarence Chang.

Smyslem zakladatelů bylo vytvoření systému, který by byl jednoduchý a použitelný mimo tělocvičnu. Proto každý ze zakladatelů stanovil takové techniky, které splňovaly hlavní kritérium, tedy použitelnost na „ulici“.

Od roku 1958 dochází rostoucímu zájmu o systém a dostává se i mimo Havaj do různých světadílů. KAJUKENBO je považován za adaptibilní systém, jelikož se neustále přizpůsobuje novým trendům boje.

Teoretická východiska

Samotný systém neprezentuje vlastní teorii, kterou by se snažil šířit a přednášet. Uznává veškeré postupy, které vedou k zvládání konfliktní situace. Taktická a psychologická příprava na sebeobrannou situaci je vyznačována tvrdým a nekompromisním tréninkem, ve kterém jsou cvičenci vystaveni reálnému nebezpečí, reakcí na nebezpečí a zvládání konfliktní situace. I když se jedná o tvrdý tréninkový přístup, tak do tréninku jsou zakomponovány různé ochranné pomůcky a cvičící úderové prostředky. Silnou stránkou systému KAJUKENBO je, že se snaží posílit každého jedince individuálně.

KAJUKENBO i přesto, že nerozeznává princip cyklu konfliktu, tak vychází s tvrzení, že prevence je vyznačována neustálou připraveností za všech okolností a podmínek. Ovšem hlavní pojetí systému je, co nejúspěšnější zvládnutí sebeobranné situace.

Metodika

Tréninkové cíle jsou dosahovány tvrdým nekompromisním tréninkem, který cvičence formuje a připravuje na zvládání možných konfliktních situací. Často jednotlivé tréninkové postupy vychází z Kenpa. Kempo je takzvaným stavebním kamenem. V našich podmínkách můžeme systém přirovnat k sebeobrannému systému Krav Maga.

Mezi tréninkové pomůcky, které jsou používány při tréninku, patří: rukavice, lapy, ochranná přilba, chránič chrupu, chránič krku, předloktí, holení. Dále se pak využívá dřevěná hůl o délce 1 metr.

Samotný trénink je možné provádět v tělocvičně, tedy v dódžó anebo venku v parku. Při tréninku dochází k častému cvičení ve dvojici a cvičnému boji proti ozbrojenému útočníkovi. Samotnou tréninkovou kapitolou je vedení boje proti více útočníkům, zde cvičenci testují své včasné a přesné reakce a vedení protiútoku. Cvičenci v průběhu tréninku mají obvyklé oblečení, neomezující rozsah a používání technik. Jestliže jsou realizovány tréninky venku, tak jsou upraveny, aby jednotlivé prvky tréninku byly co nejrealističtější. Mezi časté nácviky tréninku na ulici bývá obrana proti početné převaze. KAJUKENBO, jak bylo zmíněno je náročný a tvrdý systém, proto dbá na důkladnou kondiční přípravu. Jsou často využívány cvičné boje ve dlouhých intervalech.

V České republice se prozatím o tomto systému dozvídáme pomocí článků a videí. Má to za následek pozdní vznik systému a menší popularita oproti jiným komerčnějším systémům. KAJUKENBO je ve fázi, kde svou popularitu teprve získává.

10.20. C. S. P. T. DEMI BARBITO

Zakladatel: Demi Barbito

Země původu: USA

Charakteristika systému

C.S.P.T.-The Center for Self Preservation Training v překladu Centrum pro trénink a výcvik sebezáchovy. Je organizace se sídlem Paso Robles ve státě Kalifornie v USA a jejím zakladatelem je Demii Barbito. Jedná se o komerční instituci nabízející služby veřejnosti, státním úředníkům a elitním policistům.

C. S. P. T. vzniká v roce 1999 a prezentuje systém vycházející z Jeet Kune Do, brazilského Jiu Jitsu a filipínských bojových umění.

Systém je zaměřen na předvídání možného nebezpeční a případnému řešení. Strategie systému je přizpůsobena tak, aby v případě fyzické konfrontace došlo k přežití obránce. Demi Barbito vychází z principu, že sebezáchova je směr a ne pouhý cíl. Jde o to být připraven na možné nebezpečí a popřípadě jeho vzniku, se mu naučit čelit.

C. S. P. T. systém je určen, jak pro širokou veřejnost (vhodný i pro osoby nemající žádnou sportovní zkušenost), tak i pro profesionální členy bezpečnostních složek, jako jsou například:

  • SWAT
  • protidrogové agentury
  • pracovníci ochrany osob
  • stráž vězeňské služby

Demi Barbito kooperuje s policejními složkami v celých Spojených státech. Systém C. S. P. T. navštěvují instruktoři pro americké ministerstvo bezpečnosti a námořní službu.

Teoretická východiska

C. S. P. T. je založeno na jednoduchosti, účelnosti a maximálním výkonu bez zbytečných a nepotřebných konfrontací. Neřeší principy konfliktu, ale vychází z tvrzení, že sebezáchova je uměním každého člověka.

Na technickou přípravu se neklade až takový důraz, jako na taktiku. Taktika je považována v tomto systému, jako nejhlavnější část výcviku. Samotné psychologické přípravě se věnuje základní kurz systému. Souhrnný rozvoj bojových možností, je zaměřen na eliminování útoku kdykoli a kdekoli. Vše je zaměřeno tak, aby účastník dokázal rozpoznávat možné riziko napadení. Účastníkům je zdůrazňováno, že jejich přežití začíná a končí s nimi. Z toho vyplývá, že je nutné se bránit účelně a efektivně.

Metodika

Cíle systému jsou dosahovány důkladným a intenzivním tréninkem v kombinaci s modelovými situacemi. Ve výcviku jsou využívány různé pomůcky pro zefektivnění výcviku, jako například: lapy, ochranné obleky, cvičné obušky, spreje a cvičná munice.

Ve výcvikovém středisku C. S. P. T. jsou vytvořeny podmínky pro výcvik, tak aby došlo co možná nejefektivnějšímu tréninku. Jsou k dispozici, jak cvičící prostory, tak i prostory pro rozvoj kondičních schopností.

V případě zájmu se stát instruktorem systému C. S. P. T., tak je nutné projí speciálním výcvikem pro instruktory. Výcvik zahrnuje praktická a teoretická cvičení. Po absolvování instruktorského kurzu je instruktorům zaručen další profesní růst pomocí nadstavbových školení, videomateriálů, knih a prezentací. Kondiční příprava je nedílnou součástí systému, není však nejdůležitější.

Struktura kurzů

C. S. P. T. ve svém středisku provádí pravidelné výcviky, ale také nabízí rychlé kurzy zaměřené na bojový rozvoj. Tento kurz je určen především pro osoby, které mají zájem o zdokonalení svých znalostí a dovedností profesionálním tréninkem. Nejsou používány žádné technické stupně a úrovně, pouze jde o výukové programy, které jsou ukončené certifikátem.

Přehled jednotlivých výukových programů:

· Counter assault taktika: program pro ženy a muže, kteří se chtějí naučit bránit a umět rozpoznávat hrozby útoku.

· Close quarter combat: program zaměřený na použití přirozených zbraní (své tělo), údery dlaní, loktem, kolenem, hlavou a kousání.

· Stick fighting: program zaměřený na dlouhou a krátkou vzdálenost, jednotlivé postoje a zápasení za použití nohou

· Knife fighting: práce a boj s nožem, jeho využití při obraně

· Counter fight: boj pomocí prázdných rukou a boj proti noži

· Improvised weapons: boj improvizovanými zbraněmi

· Killer instinct training: program zaměřen na psychologické aspekty boje a na verbální a neverbální komunikaci

· Simunition training: program zaměřený na modelové situace se zbraní a cvičnou značkovací municí

· Defensive handgun: program pro začátečníky zaměřený na základy obranné střelby se základy manipulace zbraně.

· Tactical handgun: navazující program obranné střelby v nevýhodných pozicích, s využitím krytu

· Defensive shotgun: program určen pro začátečníky a středně pokročilé uživatele brokovnice

· Tactical shotung: navazující program pro taktické použití a využití brokovnice

· The white light weapon: program zaměřen na využití bílého oslepujícího světla

· OC spray users course: program pro použití obranných sprejů

· OC spray instructors course: program instruktorů pro použití obranných sprejů

10.21. Blitz Defence

Zakladatel: Keith R. Kernspecht

Země původu: Německo

Charakteristika systému

Blitz Defence v překladu blesková obrana je dvanácti stupňový sebeobranný systém vytvořený v roce 1980. Zakladatelem systému je Keith R. Kernspecht z Německa. Keith R. Kernspecht vychází ze svých zkušeností, zkušeností zápasníků, karatistů, boxerů, speciálních jednotek a z velké části ze systému WingTsun, ze kterého vybral nejvhodnější a nejefektivnější techniky. Jedná se o systém kombinující komunikaci s jednoduchými technikami.

Vychází z tvrzení, že skutečný boj se odehrává dříve, než samotný zápas začne. A o vítězi je již rozhodnuto během pár kritických sekund ještě před prvním úderem.

Blitz Defence se vyučuje na školách WingTsun, které spadají pod Evropskou organizaci WingTsun EWTO. Systém byl prezentován ve více než 53 zemí a 2000 školách. V Německu, Rakousku a Švýcarsku je EWTO největší světovou profesionální organizací bojových umění. Celosvětově WingTsun zaštiťuje mezinárodní organizací IWTA International WingTsun Association

Do České republiky se systém Blitz Defence dostal v roce 1990 a je možné ho studovat v Praze, v Brně, ale také v Kladně, Přerově, Plzni a v Třinci.

Teoretická východiska

Blitz Defence nevychází z fyzických předností. Veškeré techniky jsou vybrány tak, aby byly zvládnutelné v krátkém čase běžným mužem a ženou. Tréninky jsou nastavené tak, aby připravovaly cvičence na možné situace, s kterými se může setkat v dnešní době.

Jak už bylo zmíněno, využívají se principy z WingTsun, které jsou základem pro cvičení a procvičování technik.

Při dodržení principů z WingTsun může cvičenec reagovat na jakýkoliv druh útoku, což zaručuje určitou převahu nad protivníkem. Mezi nejzákladnější principy patří:

  • Je-li cesta volná, udeř! jde o reakci nepřátelského překročení bezpečné vzdálenosti. Druh a způsob nepřátelského útoku nehraje žádnou zvláštní roli
  • Není-li cesta volná, zůstaň nalepený! když doje k tomu, že útočník zabrání přímému úderu obránci WT, dojde k takzvanému „nalepení“ obránce WT na útočníkovu bradu.
  • Tlačí-li protivník, podvol se! nechání útočníkové energii uniknout do prázdna.
  • Pokud soupeř ustupuje, následuj ho! v případě stálého tlaku vpřed je nutné automaticky jako voda proniknout do každé otevírající se skuliny.

Ostatní principy jsou silové, kde zaleží na uvolnění se od své síly, od síly útočníka a následné využití síly útočníka proti němu. Všechny tyto principy jsou převzaty z WingTsun.

V Blitz defence je cílem konfliktům předcházet, snažit se zklidňovat situaci a stále komunikovat s útočníkem. Tyto kroky slouží k přípravě na vhodnou pozici pro případnou obranu.

Mezi hlavní princip systému je v nastavování těla do vhodného postoje, tedy zaujmutí polohy paží. Sice toto nastavení vypadá, že jde na první pohled o trochu amatérskou „předbojovou“ pozici s pokrčenýma nohama, ovšem tato pozice je součástí taktiky a má za úkol oklamat a rozptýlit pozornost útočníka. Při samotném fyzickém konfliktu dojde k využití polohy a aplikaci WingTsun technik, které slouží k zastavení boje rozumným a humánním způsobem, s použitím přiměřené síly.

Při takovém způsobu řešení se klade velký důraz na načasování momentu překvapení a přiměřené „vybuzení“(rozhněvání). Obránce si tak může být jistý, že jednal způsobem, který je v souladu se zákonem.

Metodika

Základními metodami jsou procvičovací techniky v postoji. Jedná se o cvičení sestav a procvičování úderů a kopů do různých úderových aparátů (pytle, lapy, bloky a dřevěný panák). Dále se procvičují základní principy Wing Tsun ve dvojicích. Mezi základní cvičící metody patří:

· Chi-sao ("lepící ruce") procvičuje se princip „nalepení a podvolení

· Lat-sao (řízený boj) procvičování všech principů Wing Tsun

Studenti se učí kromě procvičování technik správné načasování a zklidňování konfliktních situací vizuálního i verbálního charakteru. Cvičení jsou prováděny od základů, tedy jsou vhodné pro začátečníky a není vyžadována vstupní úroveň. Cvičenci se seznamují se základními principy, technikami a taktikou.

Běžný výcvik není podporován tištěnými nebo videomateriály. Vše je v roli instruktora, který předvádí a důkladně vysvětluje danou problematiku. Cvičení probíhá v tělocvičnách, některé tělocvičny jsou přímo hrazeny organizací EWTO. V České republice jsou tréninky prováděny v pronajatých tělocvičnách. Hlavní instruktoři pro ČR se věnují vzdělávání studentů a propagaci na plný úvazek. Tvoří a organizují semináře, různá školení pro studenty a instruktory

V zahraničí se můžeme setkat s řadou knih a článků v časopisech o systému Blitz defence a samotném autorovi. Několik knih napsal i samotný zakladatel prof. Keith R. Kernspecht .

10.22. FISFO

Zakladatel: Charles Joussot

Země původu: Francie

Charakteristika systému

FISFO Federal International System Force de l'Ordre vycházející z bojového umění Pencak silat kombinující se stylem Persaudaraan Setia Hati Terate, v překladu věčné srdce. Zakladatel stylu PSHT, z kterého vychází FISFO, je považován Ki Ageng Soerodiwirjo z Indonésii. Mezi nejvýznamnější osobu PSHT stylu byl Cornelis Nicolaas Turpijn, student Ki Ageng Soerodiwirja. Byl to zkušený voják a člen jednotky smrti Guerillové války, kde své bojové znalosti a dovednosti důkladně prověřil. Po odjezdu do Holandska se stál největším propagátorem systém PSHT v Evropě, mající více jak 26 škol. C. N. Turpijn byl učitelem Charlese Joussota přímého zakladatele systému FISFO. Charles Joussot oficiálně založil FISFO v roce 2000, ale od roku 1989 byl používán ve výcviku bezpečnostních složek ve Francii. Nyní jeprezidentem organizace FISFO a uznávaným odborníkem profesionálního výcviku sebeobrany.

Jde o metodu využívající pestrou škálu technik aplikovaných s přesností na daný útok. Systém je založen na hlavním principu a to dokázat předejít nebo pomocí vhodné komunikace vyhnout konfliktu. Mezi hlavní atributy systému FISFO patří nenápadný a bojově neprezentující střeh, předvídavost a především důrazné řešení vzniklé kolizní situace. Vše je používáno v souladu se zákony.

Systém FISFO byl populární u speciální jednotky RAID, BAC (proti gangové oddělení a GSPR (ochrana prezidenta Jacquesa Chiraca).

Pro Českou republiku se stal nejznámější šiřitelem systému FISFO Stanislav Gazdík. Stanislav Gazdík byl členem nejelitnější jednotky Commandos Parachutistes (GCP) v 2 REP Cizinecké legie a přímým žákem Charlese Joussota. Díky jemu je systém rozšířen v České republice, Slovensku, Španělsku, Portugalsku, USA, Hong Kongu. Pravidelné tréninky jsou konány v Praze a Brně. Každý měsíc se konají semináře, jak pro veřejnost, tak i ozbrojené složky.

FISFO se stalo organizací, která se snaží své zkušenosti a dovednosti předávat ozbrojeným a bezpečnostním složkám, tedy policii, armádě, soukromým bezpečnostním agenturám a také veřejnosti.

Hlavním cílem FISFO je seznámit účastníky s moderními metodami boje, které mohou využit kdykoli a kdekoli. Jednotlivé výcvikové moduly jsou vždy přizpůsobeny potřebám a požadavkům klienta.

Systém FISFO v posledních letech je modifikován a zacílen tak, aby došlo k dalšímu rozšíření a rozvoje výuky.

Certifikace a získané diplomy pro asistenty, instruktory a profesory jsou uznávané jako profesionálníodborné vzdělání po celé Evropě. Udělované jsou federací FSD/FASP Fédérationde Self-Defense/Fédération Adaptée aux Secteurs Professionnels v překladu Federacesebeobrany/Federace odborného vzdělávání profesionálního odvětví.

Tato federace je registrována Ministerstvím práce Francie pod číslem 11921373792, uložena na INPI Institut National De la Propriété Industrielle a zapsaná na Pařížské prefektuře pod číslem 28024084.

Struktura výcviku FISFO

Samotný systém FISFO je určen pro osoby starší 18 let. Výcviky jsou od sebe odlišeny, dle zaměření cílové skupiny. V případě státního sektoru je forma výcviku prováděna pomocí seminářů. Tréninky pro veřejný sektor jsou prováděny v Praze, Brně a jsou zaměřeny k připravení na sebeobranné situace, které mohou nastat v každodenním životě. FISFO své studenty učí se ubránit proti zákeřným technikám zločinců, agresivních osoby, osoby pod vlivem alkoholu či psychotropnícha omamných látek. Proto výcviky jsou navrženy, aby byly co nejvíce přiblíženy realitě a co nejlépe připravily cvičence na možnou sebeobranu situaci.

Mezi hlavní znaky systému FISFO paří:

· rychlé zvládání funkčních a praktických technik

· využití moderních metod komunikace a samotné psychologické přípravy na všechny fáze konfliktu

· aplikaci moderních metod používání technik, zbraní a improvizovaných zbraní

· znalost anatomie a motoriky lidského těla

· použití metod k co nejrychlejší eliminací útočníka v souladu se zákonem

Používané zbraně systému FISFO

Veškeré zbraně v systému FISFO jsou používány, tak aby došlo k lepší a účinnější obraně, a také k dosažení kontroly nad útočníkem. Používání zbraní a pomůcek vyžaduje určitou technickou úroveň, kterou účastníci získají na jednotlivých kurzech či seminářích. Mezi časté používané zbraně a pomůcky patří:

  • zásahová deka
  • teleskopický obušek
  • plastový boxer
  • nůž
  • pouta
  • střelná zbraň

S pojmem zásahová deka, se nesetkáváme v žádném systému. Jde o pomůcku zaměřenou na zabezpečení a zpacifikování nebezpečné osoby. Je vytvořena z pevného a lehkého materiálů, kde po každé straně jsou vytvořeny dva úchopy. Uprostřed zásahové deky jsou otvory pro dýchání. Tento prostředek je určen spíše bezpečnostním složkám. Další často využívána pomůcka v systému FISFO je teleskopický obušek. Jde o kovový úderový prostředek v různých délkách. Samotný nácvik je prováděn tréninkovými obušky z plastu.

10.23. Geoff Thompson

Zakladatel: Geoff Thompson

Země původu: United Kingdom

Charakteristika systému

Geoff Thompson pocházející z Anglie, je předním spisovatelem a instruktorem sebeobrany v Anglii. Je autorem několik knih, které jsou zaměřeny na sebeobranu, bojová umění a kontrolu strachu. Také napsal autobiografické dílo s názvem Watch my back.

Stal se držitelem certifikátu ABA Boxing Instructor a dosáhl vysoké technické stupně a to 1. danu v džúdó a 7. danu v šótokan karate. Získal ocenění v americkém časopise, jako instruktor sebeobrany číslo 1.

Geoff Thompson se věnoval mnoha bojovým umění a sportům, jako například Karate, Aikidu, Kung-Fu a Boxu. Jelikož pracoval jako vyhazovač, tak své naučené dovednosti často využíval. Ovšem po několika letech zjistil, že to co se naučil, bylo zcela neadekvátní používat při práci vyhazovače. Uvědomil si, že techniky, které jsou používány v takzvaném full kontaktu nejsou vhodné pro sebeobranu, a proto začal, vytvářel vlastní systematiku sebeobrany.

Geoff Thompson ve svém systému vytvořil takzvaný „The fence“ v překladu plot nebo také bariéra. Jde o prvek, který je intenzivně zařazován do výcviku a velice dobře využitelný v reálné sebeobraně.

The fence vychází v ponechání paží před útočníkem v takové pozici, která umožňuje obránci vykonat kvalitní obranu. Zároveň tento styl obrany není provokativní a spíše má za cíl uklidnění kolizní situace.

Cílem jeho přístupu není pouhé učení různých technik, ale rozšířit povědomí o taktických zásadách konfliktu ve všech fázích. To umožní předcházet, ubránit se konfliktu a v neposlední řadě vyrovnat se s konfliktní situací.

Geoff Thompson je autorem cca 34 knih, které byly publikované v 15 jazycích. Dále pěti oceněných filmů a několik stovek článků. Thompsonova zmiňovaná autobiografická kniha Watch my back, byla dokonce adaptována na filmové zpracování v názvu Clubbed. Vytvořil několik DVD pojednávajících o bojovém umění a sebeobraně. A o jeho nový systémový přistup v sebeobraně byl takový zájem, že se objevil i na televizní obrazovce na Channel 4 v dokumentárním cyklu Pasažéři.

Mezi jeho filmy patří:

  • Bouncer
  • Brown Paper Bag – vítěz BAFTA
  • Romans – vítěz několika cen

· The Changing Coventry Kid – film pojednává o Thompsonově cestě od vyhazovače k učiteli a spisovateli

  • Clubbed – autobiografie

Mezi jeho známé knihy patří:

· The art of fighting without fighting

  • Weight Training
  • The sniper option
  • The fence
  • Animal Day
  • The escapes
  • Fighting from your back
  • Fighting from your knees

Geoff Thompson se zapříčinil o založení BCA British Combat Association. Organizace BCA byla založena v roce 1993 a je považována za multi -stylovou organizaci zabývající se sebeobranou. Je čelenem světové bojové asociace World Combat Association a řídí se tvrzením „od tradice k praktičnosti“.

I když Geoff Thompson vychází z různých bojových umění a úpolových sportů, které tvoří základní prvky jeho systému, tak vše upravil, aby jeho obranný systém fungoval co nejlépe v reálném boji, jelikož je převážně zaměřen na pouliční boj.

BCA má vedoucí roli v CQC, Close Quarter Combat, která je vedena experty na sebeobranu a to Geoffem Thompsonem a Peterem Consterdinem. Peter Consterdin je považován za mezinárodního experta osobní ochrany.

Organizace není zaměřena jen pro ty, kteří se chtějí naučit bezpečně bránit, ale i pro instruktory. Často dochází k tomu, že instruktoři si v dnešní době uvědomují nefunkčnost a nepoužitelnost některých technik. Proto organizace BCA pod vedením CQC nabízí certifikované vzdělávání instruktorů ve třech úrovních.

  • Instructor

Jedná se o soby, které se přidají do BCA a učící v klubech bojových umění a bojových sportů, nebo také o profesionální instruktory například u police a armádě.

  • Senior Instructor
  • Coach

Úrovně Senior Instruktor a Coach jsou už certifikované kurzy, které zastřešuje World Combat Asscociaton. Úspěšný absolvent obdrží certifikát zvaný CombatSenior Instructor Diploma a nebo Combat Coach Diploma.

Ve všech jeho kurzech je vyučován zmíněný technicky prvek The Fence (plot, bariéra). Jde o techniky kontroly vzdálenosti mezi obráncem a útočníkem, které jsou aplikované před samotným fyzickým konfliktem.

The Fence vypadá jako přirozený obranný prostředek, který je nenápadný a nevyvolává agresivní jednání. Je maskován jako doprovodný prostředek k řeči. Zároveň je využíván jako prostředek k odhadu správné vzdálenosti, a to tak, že se obránce dotkne útočníka přední rukou před samotným zahájením obranného útoku. To umožní vyměřit přesné vzdálenosti a aplikování zacíleného úderu.

Obranná bariéra the fence je vytvořena dle potřeb obránce a využívá se, dokud je vzdálenost mezi obráncem a útočníkem neškodná.

Druhy používaných bariér:

The pleading fence (prosba)

Obě paže jsou před útočníkem, dlaně směřují k útočníkovi a jsou několik centimetrů od útočníka. V žádném případě se nedotýkají útočníka.

Jedná se o submisivní typ bariéry, které bezpečně blokuje prostor mezi obráncem a útočníkem. Díky postavení prstů obránce jsou připraveny k rychlému útoku do oblasti očí. Při použití této bariéry je dobré používat komunikaci: „nepřibližujte se ke mně“.

Mnoho útočníků považuje takové to projevy za submisivní gesta, které značí slabosti, a proto je tento typ bariéry velice účinný.

The staggered fence (stupňovitá bariéra)

Tato bariéra je podobná jako předchozí, dlaně jsou otočeny směrem k útočníkovi, ale paže jsou vedle sebe ve stupňovitém uspořádání. To má za následek, že zadní paže je v ideálním postavení pro úder a přední paže pro útok například prsty do očí útočníka.

The exclamation fence (protest)

Obě dlaně jsou ve středním pásmu horní poloviny těla, jako by obránce pomocí nich mluvil. Přední paže udržuje od útočníka odstup a zadní je připravena k útoku.

10.24. Jim Wagner Reality-Based Personal Protection

Zakladatel: Jim Wagner

Země původu: USA

Charakteristika systému

Jim Wagner zakladatel konceptu Reality-Based Personal Protection zahájil trenérskou činnost v roce 1985. V roce 1991 otevírá svou školu sebeobrany, ze které je později tvořen systém Reality Based Personal Protection. Vychází z vojenských zkušeností a mnoha bojových umění a sportů, jako například Tae kwon Do, Karate, Judo, Kendo, Kick box, Řecko římský zápas a evropský šerm, které sám absolvoval.

V ozbrojených složkách Jim Wagner začíná svou kariéru v roce 1988, kdy pracoval jako dozorce ve věznici. Zde získal mnoho zkušeností, které pak zakomponoval do svého systému. V roce 1990 nastoupil jako řadový policista a později se vypracoval až na člena zásahové jednotky SWAT. V průběhu služby u jednotky SWAT byl instruktorem pro společnost HSS International.

Společnost HSS International je organizace, která je zaměřená na výcvik ozbrojených složek po celém světě. Disponuje týmem odborníků, který provádí školení prestižních elitních jednotek, jako například GSG 9 z Německa, GATE z Brazílie, GOE z Argentiny. Do tohoto týmu patřil i Jim Wagner.

Po 11. září 2001 Jim Wagner nastoupil jako Fedral Air Marshal (ozbrojený doprovod v letadlech). Jedná se o poslední nasazení u ozbrojených složek.

Po ukončení kariéry v ozbrojených složkách zakládá v roce 2003 vlastní firmu Jim Wagner – Reality-Based Personal Protection, která je zaměřená na různé ozbrojené složky a veřejnost.

Jim Wagner je autorem několika knih a výukových DVD. Dále napsal desítky článků do odborných časopisů. V České republice je systém velice dobře rozšířen.

Reality-Based Personal Protection

Jde o soubor dovedností zvyšující osobní úroveň vlastní ochrany. Zabývá se nejenom konfliktní situací, ale co má obránce dělat před a po konfliktní situaci. Základní filozofií je učení jednoduchých pohybů pro sebeobranu, které jsou aplikovatelné i při stresových situací. Rozdílem od klasického přístupu je, že kurzy jsou zaměřeny na efektivním provedení v praxi. Při Reality Based Trainingu jsou cvičenci po celou dobu cvičení důkladně sledováni a je jim sdělováno, jak se mají chovat v kritických částech sebeobranné situace.

Systém vychází z teoretického základu O. O. D. A., struktury cyklu konfliktu a žebříku použité síly.

Teorie O.O.D.A.

  • Observe – pozorovat
  • Orient - orientovat se
  • Decide - rozhodnout se
  • Act – konat

Cyklus konfliktu

Prekonflikt

· Vzdělání – znalostní doména (příprava pro konflikt)

· Iniciace – podnět, který je příčinou konfliktu

  • Eskalace – zvyšování nebezpečí

Konflikt

· Konfrontace - použití síly (tzv. žebřík použití síly)

Postkonflikt

· Stabilizace – únik/zadržení útočníka/první pomoc/kontakt s policií

· Normalizace – hospitalizace, kontemplace, trestní řízení

· Evaluace – poučení se ze zkušeností, pokrok v tréninku

obrázek

Obr. 20: Cyklus konfliktu

obrázek

OObr. 21: Žebřík použité síly


10.25. Keysi Fighting Method

Zakladatel: Justo Dieguez Serrano

Země původu: Šapnělsko

Charakteristika systému

Sebeobranný systém KFM Keysi Fighting Method pocházející ze Španělska byl založen v roce 1957. Za zakladatele je považován, Justo Dieguez Serrano. Justo Dieguez Serrano pracoval v dolech, kde získal mnoho zkušeností v oblasti boje, který byl atypický. A to tak, že byl prováděn ve velmi stísněných prostorech, a tak techniky samotného boje musely být upraveny na kontaktní vzdálenost. Po šesti letech práce v dolech Justo Dieguez Serrano vstupuje do armády, kde se dostává do speciálních jednotek španělské armády. Po odchodu z armády se začíná věnovat bojovým uměním, sportům a různým sebeobranným systémům. Ovšem v žádném stylu nenachází uspokojení a proto se rozhodl vytvořit vlastní sebeobranný styl a to KFM Keysi Fighting Metod.

Justo Dieguez Serrano se setkává v Anglii s Andy Norman. Andy Norman má podílející část na vzniku KFM. Měli společný pohled, jak by mohl vypadat jejich bojový systém, a proto se rozhodli k tvorbě a propagaci systému KFM.

KFM Keysi Fighting Metod vytvořilo základní polohu pro boj v kontaktní vzdálenosti a to „PENSADOR“, v překladu myslitel. Tato poloha je vyznačována tvorbou specifického krytu a následné aplikaci útočné techniky. Jelikož je systém vytvořený z boje ve stísněných prostorech, tak jako časté úderové prostředky jsou loky a kladivové údery. Tento způsob boje je velice dynamický a důrazný. Vyžaduje dobrý pohybový základ dolních končetin a sílu horních končetin. Aplikace je možná ve všech směrech a polohách. Úderové kombinace jsou zaměřeny na citlivá místa a to obličejovou část, solar plexus a ledviny. Samotné jednotlivé technické přístupy byly dokonce aplikovány i do MMA. V MMA je poloha PENSADOR využívána hlavně v boji na zemi.

V dnešní době existují kromě Španělska kluby KFM v Anglii, Austrálii, Německu, Irsku, Itálii. Čeští zájemci pravidelně dojíždí na semináře a soukromé hodiny.

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-09-18 23:51:43