6. Příklad výzkumu v oblasti teorie sebeobrany
Teorie sebeobrany se vyvíjí v závislosti na změnách v realitě. Strategie a taktika sebeobrany, stejně jako samotný sebeobranný systém musí tyto změny identifikovat a reflektovat. Za tímto účelem je třeba provádět systematický výzkum, který získává a vyhodnocuje relevantní data. Na tomto místě uvádíme příklad výzkumu v oblasti sebeobrany zaměřeného na policejní práci v zemích Evropské unie.
Policejní složky čelí v EU vážným výzvám. Integrace v EU zvýšila nutnost spolupráce napříč jednotlivými policejními silami. Technologie vytvořily nové možnosti pro páchání kriminality, ale také nové možnosti pro její odhalování. Změny ve veřejném mínění a politická očekávání přinesly větší výzvy. Odpovědi na tyto výzvy a využití příležitostí, vyžadují velké kulturní změny a někdy také strukturální reorganizaci v policejních silách. Změny jsou vážné a je nutné je v každé zemi implementovat jinak. Těmito a dalšími otázkami se zabývá skupina vědců z různých vědných oborů v projektu COMPOSITE (Comparative Police Study in the EU). Řízení změn v policejních organizacích dosud nebylo řešeno v interdisciplinární srovnávací studii v celoevropském měřítku.
Na základě studie o policejních silách v 10 Evropských zemích zlepší projekt COMPOSITE plánování a provádění iniciativ ke změnám v oblasti policie, dále ukáže, jak mohou být tyto iniciativy být lépe sladěny v kulturním a společenském kontextu v jednotlivých zemích a vysvětlit, jak mohou zmírnit negativní účinky procesu. Dalším cílem je podpořit policejní organizace v jednotlivých zemích a také jejich způsobilosti v Evropském kontextu.
V České republice se realizuje výzkumný záměr cílené studie Community policing and conflict (self) management, který se zabývá behaviorální změnou u policie. Důležitá charakteristika obecní policie je její blízký vztah k občanům a práce podle principů community policing. Stejně tak Policie České republiky dlouhodobými programy směřuje k prolomení ledu mezi ní a občany.
Tyto změny jsou dlouhodobé a navazují na proces demokratizace v České republice po roce 1989. Demokratizace se týká i policejních organizací. V roce 1991 byla v České republice zákonem zřízena Obecní policie. Diverzifikace policejních organizací v České republice byla krokem k převzetí odpovědnosti za některé bezpečnostní otázky obcemi. Obecní policie je orgánem obce, který zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plní další úkoly stanovené zákonem. V cílené studii se tým projektu COMPOSITE zabývá dlouhodobou změnou u policie (zejména obecní):
· Obecní policie by měla být orientována na občana
· Rozdíly vztahu k občanům u obecních policií a Policie České republiky
· Permanentní změna od represe k prevenci
- Řešení konfliktních situací
Z pohledu kinantropologie představuje sebeobrana aplikační úroveň úpolů. Jedná se o utilitární využití úpolů pro účely osobní a profesní sebeobrany, jejímž primárním cílem je chránit život a zdraví občanů prostřednictvím rozvoje pohybových schopností a dovedností, taktického myšlení, psychické odolnosti aj. Sekundárním cílem tréninku sebeobrany je všestranný rozvoj fyzický, sociální a duševní, obdobně jako u sportovních aktivit. Výzkum v oblasti sebeobrany má zásadní význam pro naplňování těchto cílů. Oblast techniky a taktiky sebeobrany nebyla v minulosti dostatečně prozkoumána, mnoho aspektů si vyžaduje další hlubší zkoumání. Kiantropologie, jako multidisciplinární věda, nabízí ideální podmínky pro zkoumání tak mnohorozměrného problému jako je oblast řešení konfliktů - sebeobrany.
V teorii sebeobrany chápeme konflikt jako situaci, u které dochází ke kolizi cílů alespoň dvou subjektů. Řešení konfliktu může být disputativní, tedy prostřednictvím komunikace, anebo sebeobranné, tedy s použitím jistého stupně násilí. U bezpečnostních složek je takovéto řešení ošetřeno legislativně v ustanovení o použití donucovacích prostředků (Zákon o policii České republiky a Zákon o obecní policii). Použití donucovacích prostředků je závislé nejenom na stupni rozvoje motorických dovedností strážníků a policistů, ale také na dalších vnějších a vnitřních faktorech.
Teorie sebeobrany vychází z cyklu konfliktu, který se skládá ze tří fází. Vznik konfliktu v prekonfliktní fázi, řešení konfliktu, a postkonfliktní fáze je také teoretickým východiskem pro výzkum cílené studie. Získání a vyhodnocení výzkumných dat je stěžejní pro rozvoj teorie sebeobrany a také aplikace kinantropologie v oblasti speciální edukace bezpečnostních složek.
Cíl a metodika výzkumu
Cílem studie je analýza a evaluace konfliktních situací a okolností útoků u policie.
Výzkum cílené studie Community policing and conflict (self) management je navržen ve třech úrovních:
A. Vztah mezi policií a veřejností na institucionální úrovni
B. Vztah mezi policií a veřejností na individuální úrovni
C. Schopnost strážníků a policistů pracovat podle principů community policing
První dvě úrovně jsou kvalitativním výzkumem. Třetí úroveň je kvantitativním výzkumem.
V první úrovni se studie zabývá vztahem mezi policií a veřejností na institucionální úrovni. Základní výzkumnou otázkou je, jak blízko je policie k občanům, jako instituce? V této části výzkumu jsou použity kvalitativní výzkumné nástroje, jako je studium dokumentů a jejich analýza. Zabýváme se tím, jak policejní organizace komunikuje, jaká je u policie organizační kultura a jakým způsobem používá sociální média. Tato část je silně propojena s předcházejícím výzkumem projektu COMPOSITE.
Ve druhé úrovni se hledá vztah mezi policií a veřejností na individuální úrovni. Vybraná policejní organizace dlouhodobě pracuje na projektech, které mají přiblížit policii k občanům. Analyzujeme tyto projekty, hledáme jejich společné znaky a také centrální myšlenku těchto projektů. Tato část je také kvalitativním výzkumem.
Poslední, třetí úroveň cílené studie projektu COMPOSITE v České republice je kvantitativním výzkumem. Prostřednictvím dotazování vybrané skupiny strážníků a policistů se zkoumá schopnost strážníků a policistů pracovat podle principů community policing Tato část výzkumu je pro nás i pro rozvoj teorie sebeobrany nejdůležitější. Pracujeme s výzkumným nástrojem speciálně vyvinutým pro tento účel. Výzkumný nástroj Solution of Conflict Situations and Circumstances of Assaults Questionnaire (SoCon) se skládá ze dvou čátí. V první části zjišťuje důvody vzniku konfliktů mezi občany a strážníky a způsoby jejich řešení. Druhá část se zabývá zjišťováním schopnosti strážníků pracovat s principy community policing.
Význam získaných dat pro rozvoj teorie sebeobrany je zřejmý. Analýza dat má ale přesah i do praktických aspektů policejní práce. Uvádíme příklad anotace rozboru výzkumu studentské seminární práce:
Cílovou skupinou jsou příslušníci Policie České republiky – obvodní oddělení XY ve věku od 25 do 35 let s průměrnou délkou praxe na dané pozici od 1 do 20 let a v bezpečnostních složkách od 4,5 do 20 let. Cílovou skupinu tvoří 2 policistky, zbytek policisté. Na základě analýzy dat bylo zjištěno, že nejčastěji příslušníci obvodního oddělení policie čelí verbálním útokům (6x týdně, 5x měsíčně), ojediněle útoku fyzickému (3x nikdy, 8x ročně) a to v podobě strkání či tahání. Díky velké četnosti verbální konfrontace všichni dotázaní uvedli, že s verbálními útoky nemají při zákroku problém a jejich řešení zvládají.
Bylo zjištěno, že se během zákroků téměř nevyskytuje fyzické napadení policisty (ojediněle řeší napadení 3 osoby). Z toho důvodu nemají dotázaní policisté praxi v zákroku proti fyzicky útočícímu pachateli na jejich osobu ani proti pachateli ozbrojenému a hrozícímu použitím zbraně. Příslušníci také v dotaznících uvedli, že největší obavy mají právě ze zákroku proti ozbrojené osobě (2x) a ze zákroku proti fyzicky útočí přesile osob (3x), (za standardní zákrok je považován zákrok dvoučlenné hlídky proti jedné osobě, tudíž zákrok proti dvěma osobám je brán jako zákrok proti přesile). Kurz bude proto na základě zjištěných skutečností zaměřen na provedení služebního zákroku proti ozbrojené osobě a proti více osobám.