5. Vybrané chvaty, obrany a kombinace v zápasu
Přehozy přes záda
přehoz přes záda záběrem paže a šíje – útočník je v pravém postoji a zabírá levou rukou pravou paži a pravou rukou soupeřovu šíji z levé strany. Prudce trhne soupeřem za paži a šíji k sobě a začíná s obratem na pravé špičce a současně otáčí hlavu a trup vlevo. Po dokončení obratu přinoží levou nohu k pravé na šíři chodidla, vysune pánev vpravo a nakloní se dopředu vlevo na mírně pokrčených nohách. Narovnáním pokrčených nohou, trhnutím za paži a šíji soupeře na sebe dolů odtrhává soupeře od žíněnky a společně s ním padá. Po dopadu si sedá na pravé stehno, levou nohu odsune dozadu a opírá se do žíněnky.
přehoz přes záda záběrem paže a trupu – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník zabere levou rukou pravou paži soupeře a pravou rukou trup pod levým podpažím. Zatáhne levou rukou pravou paži soupeře k sobě nahoru a současně otáčí hlavu a ramena vlevo. Otáčí se k soupeři zády a vysunuje pánev za pravé stehno soupeře. Při dokončování obratu útočník nepřestává táhnout pravou paži na sebe. Trhnutím za pravou paži a trup soupeře dopředu dolů se současným předklonem hlavy a trupu dopředu vlevo odtrhává soupeře od žíněnky a padá s ním na žíněnku. Po dokončení přehozu útočník neuvolní záběr, přechází do výsedu na pravém stehně, levou nohou se opírá vzadu do žíněnky a tlačí soupeře zády k žíněnce.
přehoz přes záda záběrem paže – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník posune svou pravou nohu k pravé noze soupeře, zabere levou rukou pravou paži na úrovni lokte a pravou rukou jeho pravou paži zdola. Jakmile útočník zabere, začíná s obratem zády k soupeři. Útočník usměrňuje levou rukou pravou paži soupeře do loketního ohybu své pravé paže. Pevně ji sevře mezi svým pravým předloktím a nadloktím. Útočník má v postavení zády k soupeři pokrčená kolena, váha těla je rozložena rovnoměrně na obou nohách. Současně s prudkým obratem hlavy vlevo, trhnutím za pravou paži soupeře na sebe dolů a narovnáním nohou podrazí soupeře pánví zdola nahoru. Rychlým předklonem dopředu vlevo přehazuje soupeře přes záda, lehne si na břicho, levou rukou zabírá šíji shora a tlačí soupeře k žíněnce.
Přehozy přes ramena
přehoz přes ramena záběrem paže a nohy - výsedem – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník zabere levou rukou pravou paži soupeře. Po mírném vychýlení soupeře vpřed se musí rychle dostat hlavou pod soupeřovu zabranou paži, současně vykročí levou nohou dopředu a zabírá pravou nohu soupeře. Útočník přechází do výsedu na levém stehně, pevně přitahuje levou rukou pravou paži soupeře na šíji a pravou rukou nadráží pravou nohu, čímž soupeře přehazuje přes ramena. Po dokončení přehozu útočník neuvolní záběr paže, přechází do výsedu na pravém stehně, pravou rukou zabírá soupeřovu šíji, levou nohou se opírá vzadu do žíněnky a tlačí soupeře zády k žíněnce.
přehoz přes ramena záběrem paže a nohy - v kleku na jedné noze – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník zabere levou rukou pravou paži soupeře a provádí výpad vpřed, hlavou pod soupeřovu zabranou paži. Ve výpadu musí útočník zachovat vertikální polohu svého těla. Zabírá soupeřovu pravou nohu a soustavně přitahuje jeho pravou paži tak aby jeho trup stáhl na svá ramena. Kleká si za pravou nohu soupeře, čímž ho vychyluje z rovnováhy, pravou rukou nadráží pravou nohu, předklání se a tím soupeře přehazuje přes ramena. Po dokončení přehozu útočník neuvolní záběr paže, přechází do výsedu na pravém stehně, pravou rukou zabírá soupeřovu šíji, levou nohou se opírá vzadu do žíněnky a tlačí soupeře zády k žíněnce.
přehoz přes ramena záběrem šíje a nohy – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník zabere levou rukou pravé zápěstí a pravou rukou soupeřovu šíji shora a provádí podběh přes pravou paži pod hrudník soupeře. Jakmile se dostane pod těžiště, zabírá levou nohu a stahuje zabranou šíji tak, aby při pohybu vpřed došlo k odtržení soupeře od žíněnky a přehození přes ramena do nebezpečné pozice.
přehoz přes ramena záběrem paže za zápěstí a šíji shora – útočník zabere levou rukou soupeřovo zápěstí a pravou rukou šíji shora tak, že drží i soupeřovu bradu. Potom musí útočník dostat hlavu pod soupeřovu pravou paži, provádí výkrok pravou nohou k soupeři, zvedá hlavu, sedá si, přičemž tlačí soupeřovu hlavu žíněnce, tím ho přehazuje přes ramena. Otáčí se vpravo, přechází do polohy na břiše a tlačí ho k žíněnce.
Zvraty
křižní přehoz záběrem přes paži a trupu Šnajdr – oba zápasníci jsou v pravém postoji a zabírají levou rukou pravou paži nad loktem a pravou rukou trup pod levým podpažím. V okamžiku, kdy jeden ze zápasníků zatlačí do soupeře, nastává vhodný moment pro tento chvat. Napadený pevně sevře paži a trup a vytahuje soupeře rukama na sebe. Současně přisouvá levou nohu vně pravého chodidla soupeře. Jakmile se levá noha dotkne žíněnky trhnutím rukama a hlavou do levé strany, zahajuje útočník obrat, vyvádí soupeře z rovnováhy a ten dopadá zády k žíněnce.
křižní přehoz záběrem přes paži a trup – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník vykročí na natažených nohách k soupeři, uchopí ho za trup s paží a spojí ruce pevně v oblasti bederní páteře. Levou nohu přisune na úroveň pravé nohy soupeře. Dostává se do postavení, kdy je hrudníkem a pánví pod úrovní hrudníku a pánve soupeře a hlavu má na té straně, kde má zabranou paži. Silně přitáhne soupeře k sobě a odklání se dozadu, pažemi ho táhne k hrudníku. Natažením nohou, pohybem břicha dopředu nahoru, trhnutím pažemi k sobě, pohybem hlavy dozadu a záklonem útočník odtrhává soupeře od žíněnky ve směru nahoru dozadu. V další fázi útočník provádí obrat hrudníkem k žíněnce a to otočením hlavy, trhnutím paží a odrazem nohy od žíněnky do strany, kde má zabranou paži. Útočník přehazuje soupeře do mostu a snaží se ho dotlačit na lopatky.
zadní zvrat záběrem trupu z parteru – soupeř leží na žíněnce, opírá se pažemi do podložky, zvedá hlavu a hrudník a otáčí se trupem proti útočníkovi, který klečí po jeho boku. Útočník se pevně přitlačí pravým stehnem k pravému boku, a zabírá oběma rukama jeho trup. Trhnutím ho nadzvedává a natahuje na sebe směrem k hrudníku, nohama a pánví se dostává co nejvíce pod něho. Potom provádí vlastní hod. Lehce ohýbá nohy v kolenou, prohýbá se, zaklání hlavu a provede prudké trhnutí pažemi za sebe.
Porazy
poraz záběrem nohy – shodný postoj – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník provádí výkrok vpřed se snížením postoje na pravé koleno, tělem co nejtěsněji nalehává na soupeřovu pravou nohu. Současně pravou paží zabírá pravé stehno zevnitř, do něj setrvačností mírně zevnitř tělem naráží a levou rukou blokuje pravou patu zvenku. Tímto soupeři zabrání úkroku stranou (vzad) a ten padá.
poraz záběrem nohy – neshodný postoj – oba zápasníci jsou v neshodném postoji. Útočník provádí výkrok vpřed se snížením postoje na pravé koleno, tělem a hlavou nalehává co nejtěsněji na soupeřovu pravou nohu. Současně pravou paží zabírá pravé stehno zevnitř, do něj setrvačností mírně zevnitř tělem naráží a levou rukou blokuje pravou patu zvenku. Tímto soupeři zabrání úkroku stranou (vzad) a ten padá.
Strhy
strh za paži 2 3 – Útočník uchopí levou rukou pravé zápěstí soupeře a provede trhnutí vpravo-dolů-k sobě. Současně zabírá pravou rukou pravou paži soupeře nad loktem zevnitř a trhne ve stejném směru. V okamžiku trhnutí se opře nohama do žíněnky a s mírným záklonem soustředí veškerou sílu a váhu do zabrané paže. Jakmile ho otočí k sobě pravým bokem, uvolňuje pravé zápěstí soupeře a přechází na záběr trupu, přitom se útočník musí snížit tak, aby bylo jeho těžiště pod těžištěm soupeře. Pravá noha ukračuje vzad, levá se otáčí špičkou dovnitř, což umožňuje stržení soupeře po spirále tahem pravé ruky ve směru od sebe-vpravo-dolů a levou paží k sobě-vpravo-dolů. Soupeř dopadá na žíněnku a útočník se dostává za něj.
strh podběhem pod paží se záběrem šíje 2 – útočník zabere pravou rukou soupeřovu šíji, levou rukou jeho pravou paži zdola na úrovni lokte. Provede prudké trhnutí za šíji k sobě-vpravo-dolů a levou rukou nadhodí jeho pravý loket ve směru nahoru-vpravo. Současně se sníží, odráží se levou nohou od žíněnky a předklonem hlavy podběhne pod pravou paží soupeře. Otáčí se na pravé noze, levou rukou zabírá trup soupeře, levá noha vykročí těsně za vnitřní kotník soupeřovy pravé nohy. Soupeř je otočen pravým bokem k útočníkovi, který dál pokračuje v tahu pravou rukou za šíji soupeře, ukračuje pravou nohou dozadu a snižuje své těžiště, jako by se chtěl na soupeře pověsit. Soupeř dopadá na žíněnku a útočník se dostává za něj.
strh se záběrem paže s vrutem (točená záruč) – útočník vykročí levou nohou vně pravé nohy soupeře, uchopí ho levou rukou za pravou paži shora, zatáhne za ni k sobě a lehce se odklání dozadu. Současně vykročí pravou nohou dopředu vlevo, přičemž uchopí pravou rukou soupeřovo pravé předloktí. Zabírá oběma rukama pravou paži soupeře, přitahuje ji na svou šíji, pověsí se na ni a otáčí se vlevo. S levou rotací padá dopředu a táhne soupeře s sebou. Po dokončení přehozu (strhu) útočník neuvolní záběr paže a tlačí soupeře zády k žíněnce.
Hody
hod předklonem záběrem obou nohou 2 – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník se sníží, provede hluboký výkrok pod soupeřovou pravou paží, přinožuje a současně zabírá obě nohy, narovnává se a tím soupeře, který spočívá na pravém rameni, zvedá. Pravou rukou útočník zabere soupeře v pase a levou zevnitř pravé nohy. Potom předklonem pokládá soupeře na lopatky.
hod předklonem záběrem paže a nohy – oba zápasníci jsou v pravém postoji. Útočník se sníží, provede hluboký výkrok pod soupeřovou pravou paží, přinožuje a současně zabírá levou paži a pravé stehno soupeře zvenku. Přitahuje pravou rukou soupeře na své pravé rameno, narovnává se a tím soupeře zvedá. Prudkým trhnutím za levou paži soupeře otáčí a předklonem pokládá soupeře na lopatky.
Chvaty v parteru
podbřišní chvat – soupeř je v pokleku nebo leží na břiše, útočník klečí mezi jeho nohama. Útočník zabírá oběma rukama trup a spojí ruce záběrem, pevně ho sevře a přitáhne k sobě. Pokud bude útočník provádět chvat do pravé strany, pokládá pravé koleno těsně vedle pravého boku soupeře, přitahuje pažemi jeho tělo do svého klína. Obě nohy jsou již ze strany na chodidlech a společně s hlavou a pravým ramenem působí silou do soupeřovy pravé paže, čímž je vychylován. Útočník se dostává pod jeho těžiště, pokládá hlavu, prohýbá se a zaklání se v krční páteři. Trhnutím paží vlevo nahoru a zvednutím pánve přehazuje soupeře přes sebe.
převrat spojeným záběrem přes šíji a v podkolení – v základním postavení j útočník z boku soupeře. Útočník spojuje ruce přes šíji a stehno pod tělem soupeře. Po spojení soupeře pevně sevře a provádí převrat vpřed přes soupeřovu hlavu.
Kombinace a protichvaty
poraz výsedem se záběrem paže – používá se jako protichvat i v kombinaci s jinými technikami. Útočník rychle vykročí pravou nohou daleko dopředu a s pevným záběrem pravé paže přechází do výsedu na pravé stehno. Tím vychyluje soupeře vzad a ten dopadá na lopatky.
obrana na přítrh – protichvat na přítrh. Útočník provádí přítrh, zabírá levou rukou pravé zápěstí, které přitahuje k sobě doprava, pravou rukou zabírá tutéž ruku v nadloktí a trhnutím se snaží o vychýlení soupeře nebo zisk poziční výhody pro svoji techniku. Obránce sníží těžiště a rychle se točí čelem stále proti útočníkovi. V okamžiku kdy je opět v postoji čelem k soupeři provádí stejnou techniku s využitím energie získané při obraně. Tím působí větší silou a strhává soupeře dolů k zemi.
obrana na poraz – provádí se většinou jako protichvat na poraz záběrem nohy. V momentě, kdy útočník zabírá nohu, chytá obránce pravé útočníkovo stehno zevnitř /do kříže/, otáčí se k němu a výsedem přehazuje soupeře na lopatky. Důležité je využití dopředné energie útočníka.
obrana podběhem – v okamžiku, kdy se soupeř otáčí zády, se obránce pokrčí v kolenou a současně nadrazí útočníkův loket. Tím se dostává z nebezpečí a získává poziční výhodu.
zvrat se zakročením záběrem trupu z boku – v okamžiku, kdy dělá útočník obrat zády k soupeři, soupeř zakročí pravou nohou do strany obratu. Pevně se k němu přitáhne a uchopí ho za trup ze strany. Aniž přeruší pohyb, odklání se dozadu, natažením nohou odtrhává soupeře od žíněnky a současně se zaklání.
přetočení po přehozu přes záda - útočník provádí přehoz přes záda a soupeř díky svému vychýlení nemůže reagovat v postoji. Během fáze hodu provede obránce záběr trupu, přitiskne se k útočníkovi tak, aby nebyl po dopadu na žíněnku příliš daleko od těžiště soupeře. Následně využívá soupeřovi energie, trhnutím paží a přizvednutím pánve do směru pohybu soupeře přetáčí přes sebe.
obrana podramení pákou – v okamžiku, kdy útočník zahajuje výpad, obránce odsouvá pravou nohu dozadu na špičku, rychle zabírá útočníka levou rukou za pravé nadloktí shora, pravou rukou za trup pod levým podpažím. Přenesením váhy do soupeře a trhnutím paží provádí zvrat do levé strany.
obrana na poraz - provádí se jako protichvat na poraz záběrem nohy. V momentě, kdy útočník atakuje pravou nohu, zabírá obránce pravou paží šíji shora a pravé útočníkovo stehno zvenku, otáčí se k němu, skočí levou nohou za soupeře, sedá si na pravou stranu, čímž působí značnou vahou a tlačí soupeřovu hlavu k zemi. Ten ztrácí rovnováhu, padá na lopatky. Obránce záběr nepouští, přes pravé rameno se dostává na soupeře a snaží se jej položit na lopatky.
obrana na poraz /kladivo/ – provádí se jako protichvat na poraz záběrem nohy. V momentě, kdy útočník atakuje pravou nohu, zabírá obránce levé stehno soupeře shora, současně se k němu vytáčí, přisedává si a pažemi ho přitahuje nahoru k hrudníku. Poté obránce zahájí obrat tak, aby kontroloval protivníka na lopatkách.
obrana na poraz – provádí se jako protichvat na poraz záběrem nohy. Obránce reaguje pohybem pánve vpřed a zastavuje útočníkův poraz na pravou nohu. Okamžitě využívá statickou pozici útočníka, zabírá pravou rukou levou paži shora (levé podpaží zdola), natahuje levou nohu vně soupeřova pravého kolene, čímž ho zablokuje a vysedává na levé stehno se současným prudkým otočením těla vlevo a tím soupeře přetáčí do nebezpečné pozice.
přechod výsedem po soupeřově bodované akci 2 – v okamžiku, kdy se útočník dostává za soupeře v pokleku, ten se vysunuje celým tělem dopředu. Tento pohyb snižuje účinnost záběru, vytahuje soupeře dopředu a současně si vytváří prostor pro pohyb nohama v dalším průběhu akce. Obě nohy vysunuje zpod sebe dopředu (vpravo), přičemž těžiště spočívá zpočátku na levé ruce, později se opírá pravým ramenem o rameno (lopatky) soupeře, čímž jej tlačí k žíněnce. Pravou rukou se může ve volném stylu přitahovat pravé stehno soupeře zevnitř. Pokračuje v obratu do pravé strany a dostává se za soupeře.
obrana na kladivo – tento protichvat lze provést ve volném stylu vždy, stojí-li soupeř po boku obránce v parteru. Soupeř zablokuje bližší nohou a vzdálenější rukou nohy útočníka. Důležité je, aby obránce nalehl na soupeře celým tělem a při tom zůstával mimo nebezpečnou pozici /na boku/.
ROZDĚLENÍ CHVATŮ Z POSTOJE A Z PARTERU
Chvaty z postoje
Strhy |
trhnutím |
- za paži, šíji, trup |
- s doplňujícím záběrem za nohy |
||
oběhnutím |
- přes paži |
|
- kolem nohy |
||
podběhem |
- pod paží |
|
- pod paží se záběrem na nohu |
||
vrutem |
- pod paží |
|
- pod nohou |
||
přímé |
- za hlavu a paži |
|
- za ramena |
||
Přehozy |
přes záda |
- za paži a šíji |
- za paži a trup |
||
- za paži |
||
- za paže |
||
- s doplňující činností nohou |
||
přes ramena |
- za paži a trup |
|
- za paži, trup a nohy |
||
- za nohy |
||
stranou |
- za paži, šíji, trup |
|
- za paži, šíji, trup a nohy |
||
- s doplňující činností nohou |
||
Zvraty |
přední |
- přes hruď (mostem) |
- stranou (záklonem) |
||
- naložením na šíji |
||
- s doplňující činností, nohou |
||
zadní |
- záběrem trupu |
|
- záběrem trupu s paží, pažemi |
||
Porazy |
vzad |
- za paži, šíji, trup |
- za paži, šíji, trup a nohy |
||
- za nohy |
||
stranou |
- za paži, šíji, trup |
|
- za paži, šíji, trup a nohy |
||
- s doplňující činností nohou |
||
Hody |
vzad a předklonem |
- za paži, šíji, trup |
- za paži, šíji, trup a nohy |
||
- s doplňující činností nohou |
||
- za nohy |
||
Protichvaty |
- jiným chvatem z postoje |
|
- zalehnutím |
||
- zaskočením |
||
- přehybem |
Chvaty boje při žíněnce
Přetočení |
podtrhem |
podramenní pákou |
|
pákou na paži |
|
podbřišním záběrem |
|
za nohy |
|
Převraty |
vpřed |
vzad |
|
Zvedy |
na zadní zvrat |
na přetočení |
|
na převraty vzad |
|
Protichvaty spodního |
převaly |
přechody |
|
převraty vzad |
|
přešvihem paže |
|
porazy za nohy |
|
zvedy |
|
zalehnutí |