Základy zdravé výživy
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
Doporučené denní dávky

Doporučené denní dávky se vyjadřují v množství makroživin a mikroživin. Doporučení denní dávky uvádíme pod zkratkou DDD, nebo dle anglického původu – Recommended daily intake RDI nebo Recommended Dietary Allowances RDA. Doporučené denní dávky jsou dále upraveny dle množství a potřeby – například nejvyšší denní dávky živin, nejnižší dávka živin.

V České republice jsou doporučené denní dávky převzaty od jiných středoevropských zemí – Německo, Rakousko, Švýcarsko. Tyto dávky jsou označovány DACH ( zkratka označuje první písmena státu, pro jejichž obyvatele jsou určeny – Německo D, Rakousko A, Svýcarsko CH) Referenční hodnoty se vztahují na množství živin, které je v dané chvíli v dob konzumace v potravině. Cílem těchto doporučení je nejen kvantifikovat množství živin, ale také uvést kvalitativní stránku, a to ve smyslu udržení a podpory zdraví. Uvedený příjem živin by měl zabránit vzniku specifických karenčních onemocnění, příznaků nedostatku živin, ale také zabránit vzniku neinfekčních chorob hromadného výskytu.

 

Ve standardních evropských nebo amerických doporučeních je vyjádřené množství živiny takové množství, které u vybrané populační skupiny uhradí potřebu této živiny.  Referenční hodnoty jsou zdrojem informací pro posuzovatele. Referenční hodnoty nemusí a ani také nemohou být dodrženy denně, nebo při příjmu jednotlivých potravin, ale spíše v týdenním průměru. Kvůli snížení absorpce některých živin se doporučuje přijímat tyto živiny v průběhu celého dne v menších dávkách, ne v několika málo jídlech o vysokém množství. Použití doporučených dávek se liší pro ženy a muže, věkové kategorie. Je třeba vždy přihlédnout k faktu, že jsou další vnější i vnitřní faktory, které vstřebávání živin ovlivňují. Například léky, kouření, metabolismus živin.

Doporučené dávky jsou chápány jako průměr pro danou věkovou skupinu a vztahují se na denní příjem. U skupiny energie, bílkoviny a množství vody na den je příjem doporučován jak na den, tak v přepočtu na kilogram tělesné hmotnosti. Tělesná hmotnost zde není chápána jako aktuální hmotnost ale jako optimální hmotnost odpovídající tělesné výšce. Tu lze vypočíst například dle Brocova vzorce.

Energetická hustota je definována jako obsah energie na jednotku hmotnosti potraviny. Energetická hustota závisí na obsahu vody v potravině. Strava s vysokým obsahem vody a nízkou energetickou hustotou dodává při stejném pocitu sytosti méně energie než strava s vysokým obsahem tuku.