Vědec z FSpS obdržel Chorvatskou státní cenu za vědu

Prof. Ph.D. Mario Kasović, působící na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity a na Fakultě kineziologie Záhřebské univerzity, obdržel Chorvatskou státní cenu za vědu v oblasti sociálních studií udělenou chorvatským parlamentem. Cena mu byla předána 14. prosince 2022 během slavnostního ceremoniálu v chorvatském parlamentu z rukou prof. Ph.D. Radovana Fuchse, chorvatského ministra vědy a školství, a prof. Ph.D. Željko Reinera, místopředsedy chorvatského parlamentu.

5. 1. 2023

Tuto cenu obdržel na základě mnoha odborných článků publikovaných v roce 2021, jež byly publikovány v časopisech Q1 a Q2, tedy v časopisech toho nejvyššího vědeckého hodnocení, a kterými výrazně přispěl k rozvoji oboru kineziologie. Jeho kontinuální vědecká práce je primárně zaměřena na výzkum v oblasti biomechaniky a na analýzu chůze dětí, seniorů, příslušníků armády a policie.

Profesor Kasović získal již mnoho cen a uznání za svou práci a byl také prohlášen nejproduktivnějším vědcem Fakulty kineziologie Záhřebské univerzity za roky 2020, 2021 a 2022. Dlouhodobě pracuje na vědeckých projektech, jejichž výsledky byly úspěšně implementovány do nového kurzu Gerontokineziologie. Na Fakultě sportovních studií také rozvíjí výzkumnou oblast věnovanou zatížení školních tašek u dětí. Kromě výše uvedené vědecké činnosti působí na fakultě i jako vyučující a školitel Ph.D. studentů.