INOVACE ZIMNÍCH VÝCVIKOVÝCH KURZŮ
Charakteristika
Psychomotorika zahrnuje poznatkovou, emocionální, symbolickou a tělesnou interakci do celkové způsobilosti jedince být a jednat v psychosociálním kontextu. V evropských zemích zastávají psychomotorikové roli v několika oblastech: zdravotnictví, prevence, re-edukace, rehabilitace, výchova, vzdělávání a výzkum, a to v různých věkových kategoriích u různorodých skupin populace. V českém prostředí se oproti v Evropě rozšířenému terapeutickému pojetí psychomotoriky nejčastěji setkáváme s jejím pedagogickým pojetím, tedy psychomotorikou, jakožto výchovnou formou pohybem, jejíž cílem je formování a přetváření člověka v realitě světa.
Psychomotorické aktivity a hry rozvíjí psychickou, fyzickou i společenskou stránku člověka. Jedním z cílů psychomotoriky je budování kladného vztahu k pohybovým aktivitám a překonávání bariér (sociálních, dovednostních atd.). Psychomotorika využívá k realizaci svých cílů prostředků z rytmické a taneční gymnastiky, pantomimy, jógy, akrobacie, ale i z různých her a cvičení...
V užším slova smyslu znamená psychomotorika napojení a prolínání psychiky, tedy duševních pochodů a motoriky, tedy tělesných procesů a pohybů.
Psychomotorika jako pojem není zakotvena v systému věd jako součást jedné disciplíny. Nejčastěji se můžeme setkat s psychomotorikou v oblasti kinantropologie, psychologie zdraví, duševní hygieny a dalších. Všechny uvedené disciplíny se intenzivně zabývají otázkou zdravého životního stylu, jehož nedílnou součástí je pohyb!
Psychomotorické hry napomáhají rozvoji psychické koordinace, prostorové orientace, jemné motoriky, pozornosti a paměti. Jsou zaměřeny na prožitek a radost z pohybu, a jsou proto vhodné pro všechny věkové kategorie i pro jedince s oslabením. Nejedná se tedy pouze o cvičení a hry za účelem zlepšení obratnosti, posílení fyzické zdatnosti nebo aktivní odpočinek, ale jde o aktivity, které napomáhají také rozvoji psychických funkcí.
Psychomotorické aktivity a cvičení můžeme modifikovat v nejrůznějších podmínkách, tedy i na sněhu, jako součást zimních výcvikových kurzů.