INOVACE ZIMNÍCH VÝCVIKOVÝCH KURZŮ
Vybraná poranění při lyžování
Kapitoly:
Poranění hlavy
Poranění hlavy mohou mít ty nejtragičtější následky. Je nutné si uvědomit, že v některých případech závažným poraněním nezabrání ani přilba, která by při sjezdovém lyžování měla být základním ochranným prostředkem!
Sejmutí přilby
V případě úrazu hlavy je přilbu nutné sejmout pouze tehdy, je–li zraněný v bezvědomí a není možné uvolnit dýchací cesty a zjistit stav dýchání. Uvolnění dýchacích cest se provádí záklonem hlavy, technikou „zakloň hlavu, zvedni bradu“. Řada přileb, které jsou používány při některých sportech, nedovoluje šetrný a dostatečný záklon hlavy. Přilbu je proto nutné co nejdříve sejmout. Sejmutí přilby by mělo být provedeno ve dvou zachráncích – první drží hlavu ve středním postavení, druhý rozepíná řemínky pod bradou, postupně přebírá držení hlavy oběma rukama od spodu přes čelist a uši, první zachránce pak opatrně snímá přilbu. Při poranění hlavy totiž hrozí riziko poranění páteře, a proto při snímání přilby musíme být vždy maximálně obezřetní. Snímání přilby, stejně jako ostatní úkony záchrany života, je vždy nejlepší nacvičit v kurzech první pomoci. |
POZOR:
Zraněnému, který je při vědomí, přilbu do příjezdu odborné pomoci nesundáváme!
Příčiny úrazu:
- pády na hlavu
- údery do hlavy
- srážky lyžařů
První pomoc:
- zajistit bezpečnost na místě nehody
- vyloučit masivní krvácení
Zraněný při vědomí
Příznaky:
- krátká ztráta vědomí bezprostředně po úrazu
- zvracení
- nevolnost (nauzea)
- zmatenost (ztráta krátkodobé paměti – postižený si nepamatuje, jak k úrazu došlo; opakování stále stejných otázek, opakování stejných vět apod.).
POZOR:
Vyskytne–li se byť jeden z těchto příznaků, je nutné zavolat zdravotnickou záchrannou službu a do jejího příjezdu kontrolovat u zraněného základní životní funkce!
Poznámka:
I když se například zraněný rychle z bezvědomí probere, měl by být vždy transportován záchrannou službou k vyšetření do zdravotnického zařízení. S odstupem minut až hodin po úrazu může dojít k dalšímu zhoršení stavu vědomí, jehož příčinou může být krvácení do mozku nebo rozvoj mozkového otoku. Z tohoto důvodu je nutné úrazům hlavy, jejichž průvodním jevem je i jen krátkodobé bezvědomí, přistupovat maximálně obezřetně a nepodcenit je.
První pomoc:
- neustále kontrolujeme základní životní funkce,
- zajistíme tepelný komfort,
- nepodáváme tekutiny,
- postiženého uklidňujeme (nepodáváme léky proti bolesti),
- snažíme se zajistit ticho (komunikace se zraněným a uklidnění).
Zraněný v bezvědomí:
- Je–li zraněný v bezvědomí, je nutné jej šetrně (nejlépe ve více zachráncích) otočit na záda, uvolnit dýchací cesty tahem za bradu a za čelo a kontrolovat, zda dostatečně dýchá!
Poznámka:
Zjištění stavu vědomí a dýchání by mělo být provedeno do 10 s od prvního kontaktu se zraněným. Při bezvědomí totiž dochází k vyhasínání ochranných reflexů dýchacích cest a může dojít k jejich neprůchodnosti, tzv. zapadnutí jazyka, nedostatečnému dýchání a dušení.
1. varianta
Pokud je zraněný v bezvědomí, dostatečně dýchá a nezvrací, do příjezdu odborné pomoci jej necháme v poloze na zádech a neustále kontrolujeme kvalitu dýchání. Je nutné neustále udržovat uvolněné dýchací cesty!
V případě, že musíme zraněného opustit, nebo v případě zvracení či krvácení z úst, nosu a uší je nutné jej uložit do Rautekovy zotavovací polohy. Mohlo být dojít k zatečení sekretů do dýchacích cest a dušení. Je nutné však mít na paměti možné poranění krční páteře a se zraněným manipulovat extrémně šetrně!
2. varianta
Pokud zraněný nedýchá nebo má lapavé dýchání, zahajujeme kardiopulmonální resuscitaci (viz Kardiopulmonální resuscitace - stránky projektu S dětmi v pohodě - odkaz).
Zranění dolních končetin
Při pádu či střetu s jiným lyžařem může dojít k poranění pohybového aparátu. Častá jsou poranění vazivového aparátu kolene, ale také zlomeniny v oblasti horních i dolních končetin.
Příčiny poranění:
- srážka s jiným lyžařem
- pády
Příznaky:
- ztráta funkce poraněné končetiny
- nepřirozená poloha končetiny
- bolest v místě poranění
- otok
- změna barvy kůže v místě poranění
- zraněný často cítí posun úlomků kostí
- končetina může být zkrácená
- krvácení při otevřené zlomenině
První pomoc:
- s poraněnou končetinou nehýbat a nenapravovat
- s končetinou nemanipulovat, při dostupnosti odborné pomoci nedlahovat!
- u otevřených zlomenin sterilně krýt ránu
POZOR:
Na sjezdovce lyžařskou botu nesundáváme. Pouze sundáme lyži a přezky bot šetrně uvolníme!
Do příjezdu odborné pomoci:
- neustále kontrolujeme základní životní funkce,
- zajistíme tepelný komfort,
- nepodáváme tekutiny,
- postiženého uklidňujeme (nepodáváme léky proti bolesti),
- snažíme se zajistit ticho (komunikace a uklidnění zraněného).