Atletika na ZŠ a SŠ

Skok daleký

 

 

Skok daleký představuje relativně bezpečnou a zajímavou disciplínu. Před započetím nácviku je povinností učitele překontrolovat bezpečnost doskočiště. Častým problémem je ztvrdlý písek nebo cizí předměty v doskočišti.

 

Charakteristika skoku

Skok má čtyři části – rozběh, odraz, let a doskok.

Rozběh

Při rozběhu se využívá technika šlapavého i švihového způsobu běhu. Šlapavý běh slouží v počáteční fázi rozběhu k rozvinutí maximální rychlosti. Rozběh začíná ze stoje spojného, případně z nákroku nebo u vyspělých závodníků z chůze nebo klusu ke značce. Střední část rozběhu charakterizuje vysoký zdvih kolen a podsazená pánev. Závěrečná část rozběhu je přípravou na odraz, a to především v posledních třech krocích. Předposlední krok se prodlužuje a poslední krok se zkracuje.

Důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu skoku je správný rytmus rozběhu. Rytmus např. trénujeme přeběhem přes kloboučky s lehkým odrazem do písku

 

Odraz

Při odrazu žák došlapuje do vymezeného prostoru – optimálně na odrazové břevno. První dotyk je patní částí chodidla, přičemž ihned došlápneme chodidlem na plnou plosku. Následuje amortizační fáze s odrazem. Při odrazu dochází k rychlému náponu trupu a odrazové nohy při současném odvíjení chodidla z plosky na špičku. Neodrazová noha je ostře skrčená v kolenním kloubu. Průpravná cvičení zahajujeme poskočným klusem se zvýrazněným odrazem přes patu a vysokým zdvihem neodrazové nohy. Vhodné jsou též vertikálně vedené odrazy přes překážky

Při průpravných skocích nepožadujme po žácích odraz z břevna. Vymezme jim široké, bezpečné odrazové pásmo před doskočištěm křídou a kužely.

Po průpravných cvičeních aplikujeme odrazy ze zkráceného rozběhu. Takto vykonávané odrazy umožňují žákovi zafixovat správnou techniku. Zvýraznění práce švihové nohy při odrazu nacvičujeme dopadem do telemarku.

 

Letová fáze

V letové fázi skoku dalekého rozlišujeme způsob

skrčný

 

závěsný

 

a kročný.

Skrčný způsob je koordinačně nejjednodušší. Uplatňuje se při výuce začátečníků. Po ukončení odrazu se odrazová noha připojí ke stále pokrčené švihové noze těsně před doskokem.

 

Doskok

Poslední fázi skoku představuje doskok. Cílem je snaha o prodloužení skoku a zabránění pádu těla vzad do doskočiště. Nejprve učíme žáky doskok do dřepu z pomalého rozběhu. Dále může následovat nácvik techniky s protlačením kolen a pánve vpřed nebo vysednutím.

 

TERMÍNY

skok daleký, fáze, nácvik, švihová noha, odrazová noha

 

SAMOSTUDIUM

Nastudujte závěsnou techniku skoku dalekého.

 

LITERATURA

http://pf.ujep.cz/~nosek/atletika/skoky.html

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 449659 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Atletika na ZŠ a SŠ by PhDr. Jan Cacek, Ph.D. , Mgr. Zuzana Hlavoňová, PaedDr. Josef Michálek, CSc, Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr.Martina Bernaciková,Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/atletika/.
Investice do vzdělávání