Čtvrtá část: Využití modelových situací k didaktickým účelům
Modelové situace lze chápat také jako názornou výukovou pomůcku. Model v tomto případě prezentuje určitý výběr z reality, jehož cílem je znázornit probíranou látku či učivo. V sebeobraně používáme modelové příklady především k výuce strategie a taktiky. V následujících čtyřech modelových situacích jsou zaznamenány pracovní postupy strážníků městské policie. Modelové situace jsou z didaktického hlediska seřazeny vzestupně podle eskalace konfliktu a intenzity použité síly na straně útočníka i zasahující hlídky.
První modelová situace zobrazuje kontrolu bezdomovce, při které kontrolovaná osoba spolupracuje. Osoba předloží doklad totožnosti a situace je vyřešena s použitím verbálních komunikačních prostředků.
Ve druhé modelové situaci kontrolovaná osoba nespolupracuje a klade pasivní odpor. Osoba sedí na místě a nereaguje na výzvy zasahujících strážníků. Následně jsou použity hmaty a chvaty, hlídka se přesvědčí, zda osoba nemá u sebe zbraň. Poté jsou přiložena služební pouta a osoba je převezena na obvodní oddělení Policie ČR ke zjištění totožnosti.
Třetí modelová situace zobrazuje pokus o útěk kontrolované osoby z místa. Hlídka použije donucovací prostředky a osobu svede a na zem, kde přiloží služební pouta. Následně je osoba dovedena k služebnímu vozidlu a hlídka se přesvědčí, zda u sebe osoba nemá zbraň. Pooté kontrolovaná osoba změní své jednání a rozhodne se spolupracovat. Služební pouta jsou tedy sejmuta a celá situace je dořešena strážníky na místě.
Čtvrtá modelová situace demonstruje fyzické napadení hlídky kontrolovanou osobou. Strážníci použijí donucovací prostředky a osobu svedou na zem, kde jsou přiložena služební pouta. Následně je osoba dovedena osoba k služebnímu vozidlu a hlídka se přesvědčí, zda u sebe nemá zbraň. Následně osoba nastoupí do služebního vozidla a je převezena na obvodní oddělení Policie ČR k dalšímu řešení.
Taktika zákroku strážníků obecní policie
Taktika zákroku je soubor činností a postupů, které mají za úkol eliminovat možné napadení strážníka při výkonu jeho povolání. Záleží vždy na konkrétním úkonu či zákroku, který provádí. Neexistuje jednotný postup na všechny situace, které mohou nastat během služby a záleží na každém strážníkovi, jak se dokáže v nenadálých situacích orientovat a postupovat. Všeobecně lze říci, že strážník by měl ke každému přistupovat stejným způsobem a nikoho nepodcenit a pokud možno očekávat neočekávané. Platí zde zásada, že jeden strážník řeší a druhý ho zajišťuje. Níže autor popíše některé ze základních taktických postupů.
Taktika kontroly osoby
Taktika při kontrole osoby je jednou ze základních. Vychází se z toho, že na místě jsou dva strážníci a kontrolují jednu osobu. Strážník, který osobu kontroluje, k ní stojí čelem ve vzdálenosti cca 1,3 – 1,5 m. Nohy jsou v základním postoji, tedy jsou rozkročeny na šíři ramen, mírně pokrčeny a u praváka je pravá noha mírně posunuta vzad, tak aby bok, kde je umístěna na opasku služební zbraň byl odvrácen od kontrolované osoby. Ruce strážníka jsou v horní polovině těla a před tělem. Druhý strážník je ve stejné vzdálenosti od kontrolované osoby jako první a oba svým postavením tvoří pravý úhel. Strážník vyzve osobu k prokázání totožnosti, a pokud osoba předkládá průkaz totožnosti, vzdálenost mezi nimi by se neměla zkrátit. Pokud je vše v pořádku, strážník vrátí doklady osobě zpět a hlídka z místa odchází, tak aby měla kontrolovanou osobu pod vizuální kontrolou, případně nechají kontrolovanou osobu odejít, opět za její vizuální kontroly. Toto je v podstatě ideální stav při kontrole. Osoba spolupracuje a není zde žádný problém v komunikaci.
Taktika při kladení pasivního odporu
Pokud provádí hlídka kontrolu osoby, postupuje, dle výše uvedeného. Může ovšem nastat situace, že kontrolovaná osoba nemůže nebo nechce předložit doklad totožnosti a bude předváděna na Obvodní oddělení Policie České republiky nebo bude zapotřebí ji převézt na Protialkoholní záchytnou stanici. Kontrolovaná osoba bude vyzvána, aby následovala hlídku ke služebnímu vozidlu, kde se hlídka přesvědčí, že osoba nemá u sebe zbraň, kterou by ohrozila hlídku nebe sebe. Následně osoba nastoupí do služebního vozidla a bude zahájen samotný převoz. Kontrolovaná osoba, ale s hlídkou nemusí spolupracovat a bude klást pasivní odpor, tzn., že nebude chtít opustit místo, kde se nachází, odmítne následovat hlídku ke služebnímu vozidlu apod. Nebude se projevovat aktivně, jen zůstává na místě a nehodlá s hlídkou nadále spolupracovat. Pokud budou zákonné výzvy ze strany strážníků neúčinné a osoba nadále nespolupracuje, je na místě použití mírnějších donucovacích prostředků ze strany strážníků, tak aby dosáhli účelu sledovaného úkonem či zákrokem. Strážník by měl vždy kontrolovanou osobu vyzvat zákonnou výzvou, např. slovy: „Jménem zákona, následujte nás ke služebnímu vozidlu!“. Pokud osoba neuposlechne této výzvy, měl by ji strážník poučit o tom, co bude následovat, např. slovy: „Zanechte protiprávního jednání, jinak bude proti vám použito donucovacích prostředků“. Toto nemusí učinit, pokud hrozí nebezpečí zprodlení, ale v tomto případě se tak neděje. Strážníci by měli použít takový donucovací prostředek, který postačí k překonání pasivního odporu kontrolované osoby. Půjde zejména o hmaty a chvaty, které mají kontrolovanou osobu donutit uposlechnout pokynů hlídky. Jde o překonání pasivního odporu ze strany kontrolované soby. Nejčastěji půjde o odváděcí techniku.
„Odváděcí technika je taková technika, která umožňuje odvedení nebo transport osoby z místa a to ve všech polohách. Nejčastěji se tyto techniky používají na osoby, které jsou pasivní a jsou v poloze stoj, sed a leh. Účinnosti těchto technik se dosahuje tím, že u osoby proti které jsou použity, se vyvolá silný pocit bolesti a omezí se hybnost některé končetiny nebo celého těla. Při správném použití by zpravidla nemělo dojít ke zranění osoby, proti které jsou vedeny. Samozřejmě záleží na tom, kdo techniku nasazuje a jak je vycvičen v této dovednosti.“
Taktika při kladení aktivního odporu
Pokud hlídka provádí kontrolu osoby a její chování přejde do aktivního odporu, tzn. že osoba se pokusí z místa odejít, napadnout fyzicky strážníky nebo jinak aktivně bránit v dokončení zákroku vůči jejich osobě, je na místě použití odpovídajících donucovacích prostředků ze strany strážníků. Zde půjde o překonání aktivního odporu. Strážníci by měli použít takový donucovací prostředek, který postačí k překonání aktivního odporu kontrolované osoby.
Osoba se pokusí o útěk z místa
Poměrně často dochází k situaci, kdy se kontrolovaná osoba rozhodne, že nebude s hlídkou nadále spolupracovat a pokusí se z místa kontroly či řešení jejího protiprávního jednání odejít nebo utéci a to buď směrem od strážníků, nebo dochází k jejich odstrčení apod. Toto je již považováno za aktivní odpor a je potřeba jej řešit. V této situaci se nejčastěji používají hmaty, chvaty a přiložení služebních pout. Tedy za předpokladu, že nedojde ze strany kontrolované osoby k fyzickému napadení strážníka. Strážníci se pokusí osobu zastavit za pomocí zákonné výzvy, např. slovy: „Jménem zákona, stůjte!“. Pokud osoba neuposlechne, následuje další zákonná výzva, např. slovy: „Zanechte protiprávního jednání, jinak bude proti vám použito donucovacích prostředků“. Od toho může strážník upustit, pokud hrozí nebezpečí zprodlení (např. osoba se pokusí z místa utéci, ale po několika metrech se zastaví a fyzicky napadne strážníka apod.). Pokud osoba neuposlechne těchto výzev, strážník použije odpovídajícího donucovacího prostředku, aby dosáhl účelu sledovanému zákrokem. Po použití hmatu či chvatu a přiložení služebních pout strážníci dokončí řešení celé konkrétní situace.
Pokus o fyzické napadení hlídky městské policie
V případě, že hlídka provádí kontrolu osoby a je touto osobou napaden jeden nebo oba strážníci, je na místě použití odpovídajících donucovacích prostředků. V tomto případě většinou strážníci nestihnou použít zákonných výzev. Vždy záleží na konkrétním způsobu napadení, ale strážník by měl opět použít odpovídající donucovací prostředek. Zde přicházejí v úvahu nejenom hmaty a chvaty, ale i údery a kopy, slzotvorný prostředek, obušek a přiložení služebních pout. V krajním případě, a pokud jsou splněny podmínky pro její použití, může být použita i služební zbraň. Při fyzickém útoku na strážníka se jedná vždy minimálně o podezření ze spáchání trestného činu útoku na úřední osobu. Po odvrácení útoku osoby a její omezení na osobní svobodě se pokračuje v dokončení zákroku, dle konkrétní situace.
Modelové situace
1. Kontrola bezdomovce (video č.1)
Pěší hlídka provádí kontrolu veřejného pořádku a na lavičce na dětském hřišti leží muž. Nikdo další se v okolí nenachází. Z jeho zevnějšku je patrné, že se jedná pravděpodobně o bezdomovce. Hlídka si tedy nasazuje jednorázové latexové rukavice a postaví se do základního postavení pro kontrolu osoby. Jeden strážník se pokouší osobu probudit verbálně. Např. „Dobrý den, městská policie, prokažte nám svou totožnost“. Osoba nereaguje, a proto strážník přistupuje k tomu, že dává osobě bolestivý podnět, např. tlak na trapézový sval či do jamky pod ušním boltcem. Osoba na toto reaguje, probudí se a sedne si. Strážník zopakuje žádost o prokázání totožnosti. Osoba předloží občanský průkaz, totožnost je ověřena v registru hledaných osob s negativním výsledkem. Osobě je občanský průkaz vrácen a je poučena, aby na lavičce neležela. V přítomnosti dalších osob by se mohlo jednat o přestupek veřejného pohoršení, a pokud má kolem sebe osoba nepořádek, tak i znečištění veřejného prostranství. V takovém případě by strážníci řešili protiprávní jednání a případně by osobu vykázali z místa. Dále hlídka komunikuje s kontrolovanou osobou. Může se dotázat, jak se na toto místo osoba dostala, z jakého důvodu a dále může nabídnout konkrétní pomoc. Po kontrole hlídka z místa odchází. Vše proběhlo bez problémů a v pořádku.
2. Kontrolovaná osoba klade pasivní odpor
Vozidlová hlídka provádí kontrolu veřejného pořádku a na lavičce na dětském hřišti leží muž. Nikdo další se v okolí nenachází. Z jeho zevnějšku je patrné, že se jedná pravděpodobně o bezdomovce. Hlídka si tedy nasazuje jednorázové latexové rukavice a postaví se do základního postavení pro kontrolu osoby. Jeden strážník se pokouší osobu probudit verbálně. Např. „Dobrý den, městská policie, prokažte nám svou totožnost“. Osoba nereaguje, a proto strážník přistupuje k tomu, že dává osobě bolestivý podnět, např. tlak na trapézový sval či do jamky pod ušním boltcem. Osoba na toto reaguje, probudí se a sedne si. Strážník zopakuje žádost o prokázání totožnosti. Osoba ale odmítá prokázat svou totožnost a s hlídkou nespolupracuje. Strážník tedy použije zákonné výzvy, slovy: „Jménem zákona prokažte svou totožnost. Jinak budete předveden na Polici České republiky ke zjištění totožnosti“. Osoba hlídce sdělí, že nic prokazovat nebude a nikam nepůjde. Nadále nespolupracuje a klade pasivní odpor. Strážník tedy použije zákonnou výzvu, slovy: „ Jménem zákona nás následujte ke služebnímu vozidlu, jinak bude použito donucovacích prostředků“. Osoba nadále nespolupracuje a strážníky již verbálně napadá. Strážník, který osobu řeší, proto přistupuje k použití hmatů a chvatů. Konkrétně odváděcí páce na horní končetinu. Když hlídka dojde ke služebnímu vozidlu, je osoba opřena o kapotu a hlídka se přesvědčí, zda osoba u sebe nemá zbraň. Na toto použije ochranné rukavice proti pořezu. Výsledek je negativní. Osobě jsou přiložena služební pouta dozadu. Osoba nastoupí do služebního vozidla na zadní sedadlo za spolujezdce. Přední sedadlo spolujezdce je posunuto zcela vzad, aby se zabránilo pohybu přepravované osoby. Na dveřích, kde sedí přepravovaná osoba je aktivována dětská pojistka, aby šly dveře otevřít jen zvenku. Jeden strážník sedí na místě řidiče a druhý si sedne na zadní sedadlo za řidiče. V tomto okamžiku je zahájeno předvedení osoby na PČR z důvodu zjištění její totožnosti. Po zjištění totožnosti je osoba dořešena i s následným poučením a nabídkou pomoci.
3. Kontrolovaná osoba se pokusí o útěk
Vozidlová hlídka provádí kontrolu veřejného pořádku a na lavičce na dětském hřišti sedí muž, který má kolem sebe značný nepořádek. Nikdo další se v okolí nenachází. Z jeho zevnějšku je patrné, že se jedná pravděpodobně o bezdomovce. Hlídka si tedy nasazuje jednorázové latexové rukavice a postaví se do základního postavení pro kontrolu osoby. Strážník oslovuje osobu, např. „Dobrý den, městská policie, prokažte nám svou totožnost“. Osoba hlídce sdělí, že jí nic prokazovat nebude, protože na to nemá nárok a ničeho nedopustila. Po tomto se osoba rychle zvedá z lavičky a pokusí se z místa několika rychlými kroky odejít a vzdálit se hlídce. Hlídka jej následuje a použije zákonné výzvy sovy: „Jménem zákona, stůjte“. Osoba na toto nereaguje a ještě zrychlí. Strážníci již od další výzvy vzhledem situaci upouštějí a použijí donucovací prostředek hmaty a chvaty. Konkrétně svedení na zem za hlavu. Následně přiloží služební pouta. Po tomto je osoba dovedena ke služebnímu vozidlu, kde si vše rozmyslí a chce spolupracovat a chce předložit průkaz totožnosti. Pokud pominuly důvody k přiložení služebních pout a osoba chce spolupracovat, jsou pouta sejmuta a hlídka dokončí kontrolu osoby i následným poučením a nabídkou pomoci.
4. Kontrolovaná osoba fyzicky napadne strážníka
Vozidlová hlídka provádí kontrolu veřejného pořádku a na lavičce na dětském hřišti sedí muž, který má kolem sebe značný nepořádek. Nikdo další se v okolí nenachází. Z jeho zevnějšku je patrné, že se jedná pravděpodobně o bezdomovce. Hlídka si tedy nasazuje jednorázové latexové rukavice a postaví se do základního postavení pro kontrolu osoby. Strážník oslovuje osobu, např. „Dobrý den, městská policie, prokažte nám svou totožnost“. Osoba hlídce sdělí, že jí nic prokazovat nebude, protože na to nemá nárok. Strážník tedy použije zákonné výzvy, slovy: „Jménem zákona prokažte svou totožnost. Jinak budete předveden na Polici České republiky ke zjištění totožnosti“. Osoba hlídce sdělí, že nic prokazovat nebude a nikam nepůjde. Po tomto sdělení zaútočí fyzicky na strážníka a to chycením za uniformu v oblasti hrudníku a pokusem o úder do obličeje. Strážník upustí od dalších zákonných výzev a použije donucovacího prostředku hmatu, chvatu a úderu. Konkrétně přímí úder dlaní do obličeje a následně páku na horní končetinu. Útočník je sveden na zem a jsou mu přiložena služební pouta dozadu. Je zde podezření ze spáchání trestného činu a je proto informována Policie České republiky. Ta požádala o převoz osoby na její Obvodní oddělení. Hlídka dojde ke služebnímu vozidlu, osoba je opřena o kapotu a hlídka se přesvědčí, zda osoba u sebe nemá zbraň. Na toto použije ochranné rukavice proti pořezu. Výsledek je negativní. Osoba nastoupí do služebního vozidla na zadní sedadlo za spolujezdce. Přední sedadlo spolujezdce je posunuto zcela vzad, aby se zabránilo pohybu přepravované osoby. Na dveřích, kde sedí přepravovaná osoba, je aktivována dětská pojistka, aby šly dveře otevřít jen zvenku. Jeden strážník sedí na místě řidiče a druhý si sedne na zadní sedadlo za řidiče. V tomto okamžiku je zahájeno převoz osoby na PČR.