Popis technických prostředků
Jednotlivé popsané technické prostředky jsou cvičeny prostřednictvím kata. Každá technika je odpovědí na konkrétní pohyb útočníka. U renraku waza je nutné dobře se obeznámit s popisem techniky, aby bylo zřejmé, na jaký druh odporu útočníka odpovídá obránce navazující technikou.
Jednotlivé videosekvence znázorňují:
- Průpravná cvičení
- Základní techniky z různých útoků
- Kombinace technik
Průpravná cvičení
Průpravná cvičení zahrnují také kompenzační a kondiční cvičení. Aikidó se zabývá cizelováním přesných pohybů v té které technice. Vzhledem k zákonitostem motorického učení a fyziologické podstatě pohybu je důležité cvičit také průpravná, kompenzační a kondiční cvičení. V této učebnici popisujeme pouze několik základních cvičení specifických pro aikidó. Další obecná cvičení pro úpolové sporty naleznete v učebnici Aplikované úpoly.
Základní techniky
V aikidó můžeme hledět na techniky dvěma způsoby:
- existuje bezpočet technik, odlišujících se ve větších, nebo menších detailech. Například techniku ikkjó můžeme zacvičit z úchopu souhlasnou rukou mnoha a mnoha navzájem odlišnými způsoby.
- existuje pouze několik technik, které jsou principiálními základy pro všechny ostatní techniky a jejich varianty. Těmito technikami obvykle jsou ikkjó, irimi nage, šihó nage, kote gaeši, kaiten nage.
V této učebnici popisujeme několik základních technik tak, aby studenti mohli vidět, jak se odlišují (a jako podobají) jednotlivé techniky cvičené z různých útoků. Vynecháme zde útoky šómen uči a jokomen uči, které jsou sice základními pro výuku aikidó jako bojového umění, nikoli však nezbytnými pro pochopení základních principů aikidó. Techniky jsou vybírané tak, aby bylo možné provést transfer k využití principů pohybu v sebeobranné situaci. Mezi tyto principy patří:
- pohyb obránce vpřed
- udržení útočníka před sebou
- v prvním pohybu natažení obou paží vpřed
- využití otevření útočníka pro atemi (údery)
Renraku waza (kombinace technik)
Znalost renraku waza umožňuje plynule přecházet mezi technikami. Základní techniky nacvičujeme v ideálních podmínkách prostřednictvím kata. Ideální podmínky umožňují zacvičit ideální techniku. Můžeme říct, že ve skutečnosti nikdy ideální podmínky nenastanou. Můžeme také říct, že se nikdy nepodaří provést ideální techniku. Je proto nutné naučit se reagovat na útočníkův odpor a dovést ho do kontroly navázáním jiným, než původním pohybem.
Průpravná cvičení
Šómen učikomi 1
Vycházíme ze základního postoje hanmi. Paži zvedáme nad hlavu přímo před sebou. Pak provedeme pohyb vpřed se současným přenesením váhy na přední nohu. Pohyb se provádí pouze v jedné (sagitální) rovině.
Šómen učikomi 2 (šómen ate)
Vycházíme ze základního postoje hanmi. Provedeme pohyb vpřed až do předpažení se současným přenesením váhy na přední nohu. S pohybem trupu vzad pohneme paží nad hlavu a spustíme ji do základní polohy před břicho. Pohyb se provádí pouze v jedné (sagitální) rovině.
Šómen učikomi 3
Stejné cvičení jako šómen učikomi 1, s krokem (suri aši) vpřed a vzad. Dbáme na harmonické spojení pohybu nohou, trupu a paže.
Šómen učikomi 4 (šómen ate)
Stejné cvičení jako šómen učikomi 2 (šómen ate), s krokem (suri aši) vpřed a vzad. Dbáme na harmonické spojení pohybu nohou, trupu a paže.
Šómen učikomi 5, video 2
Průpravné cvičení pro vstup před partnera. Jeho aplikaci vidíme například u techniky šómen ate šihó nage. Přední paži zvedneme s pohybem přední nohy šikmo vpřed obloukem vpřed nad hlavu. Zadní paži protáhneme co nejdál vpřed, abychom dlaní kontrolovali obličej útočníka. Pak přední paží vedeme úder na útočníkův obličej. Všimněte si změnu postavení nohou.
Šómen učikomi 6 (sonkjo)
Cvičení začíná v postoji musubi dači – paty u sebe, nohy v úhlu 90°. Opakovaně provádíme sek šómen uči až do polohy sonkjo – kolena jsou v podřepu v úhlu 90°, paty zvedáme z podložky. Trup zůstává po celou dobu cvičení vzpřímený.
Irimi tenkan 1
Přemístění irimi tenkan je nejčastějším přemístěním v aikidó. Zadní nohou vykročíme vpřed a otočíme se o 180°vzad se zakročením. Pohyb provádíme přesně, dbáme na to, abychom po dokončení obratu nepřenášeli váhu na zadní nohu. Další rozvíjející cvičení a hry pro irimi tenkan můžete nastudovat v učebnici Základy úpolových sportů pro tělesnou výchovu a sport.
Irimi tenkan 2 (šómen uči)
Přemístění irimi tenkan spojíme s prováděním pohybu šómen uči. Otáčíme se s rukama nad hlavou, osa otáčení teda prochází rukama. Po dokončení obratu a pohybu šómen uči je vepředu vždy stejná noha a ruka.
Irimi tenkan 3 (v hluboké poloze)
Po ukončení přemístění irimi tenkan pokrčíme kolena a provedeme dřep tak, abychom se dotkli přední rukou podložky. Kolena vytláčíme do stran, ve směru prstů na nohou. Paty zůstávají na podložce.
Irimi tenkan 3 (šómen uči v hluboké poloze)
Komplexní cvičení. Vzniká spojením přemístění irimi tenkan a pohybu šómen uči do hluboké polohy ve dřepu.
Nácvik hluboké polohy
Z hanmi zlehka natočíme zadní nohu a provedeme dřep tak, abychom se dotkli přední rukou podložky. Kolena vytláčíme do stran, ve směru prstů na nohou. Paty zůstávají na podložce. Nepředkláníme se, trup držíme zpříma.
Aiki otoši
V průpravném cvičení pro techniku aiki otoši se postavíme do širokého postoje. Ve dřepu se dotkneme oběma rukama podložky a zvedáme je střídavě s natočením trupu za pravé a za levé rameno.
Kondiční cvičení
Zpevnění trupu
Techniky aikidó jsou závislé na přenosu pohybu (a síly) z nohou přes trup do paží. Proto je důležité dokázat zpevnit trup. V poloze zůstáváme několik desítek sekund. Dbáme na správné provedení bez prohnutí v zádech a bez výrazného vysazení. Břišní svaly musejí být v napětí.
Kliky prohnutě a vysazeně
U tohoto cvičení střídáme polohu vzpor ležmo vysazeně a vzpor ležmo prohnutě. Dbáme na dosažení přesných poloh. Přechod provádíme přes podpor na loktech, ruce jsou uvolněné. Celý cyklus je potřeba zacvičit v jednom plynulém pohybu.
Kliky přes ramena
Ze vzporu ležmo, paže na šíři ramen si střídavě lehneme na pravé a levé rameno. Toto cvičení zpevňuje ramení pletenec, což je důležité pro bezpečné cvičení pádů vpřed bez převratu.
Joko ukemi 1
Ze sedu střídáme polohu pro pád stranou se zaražením na levém a na pravém boku. Nohy držíme zvednuté mírně nad podložkou. Nohy jsou natažené ne však propnuté. Udržujeme napětí břišních svalů.
Joko ukemi 2
Z polohy pro pád stranou se zaražením se střídavě převalujeme na levý a pravý bok. Nohy držíme zvednuté mírně nad podložkou. Nohy jsou natažené ne však propnuté. Udržujeme napětí břišních svalů.
Joko ukemi 3
Ze stoje provedeme pád vpřed s převratem se zaražením. Nohy udržíme sílou břišních svalů nad podložkou. Protože dochází k dynamickému zatížení břišních svalů, je toto cvičení možné provádět až po dostatečně dlouhé přípravě cvičeními joko ukemi 1 a joko ukemi 2.
Kompenzační cvičení
Vzpor ležmo vysazeně
V této poloze dbáme na dostatečné vzpažení natažených paží. Paty zůstávají na podložce.
Vzpor ležmo prohnutě
V této poloze dbáme na to, abychom nevysazovali ramena. Pokud se cvičenec nedokáže dostatečně prohnout, pokrčí paže v loktech. Pánev zůstává na podložce.
Základní techniky
Útok: aihanmi katate dori
Úchop aihanmi katate dori je charakterizován držením jednou rukou za souhlasné zápěstí. Útočník tedy drží pravou rukou pravé zápěstí obránce, anebo levou rukou levé zápěstí. Oba partneři stojí ve vzájemné poloze aihanmi – oba v pravém, anebo oba v levém hanmi.
U varianty omote vykročíme před útočníka. Útočníka dovedeme na podložku v jednom plynulém pohybu. U ikkjó neprovádíme žádnou páku. Technika končí krátkým znehybněním natažené ukeho paže na podložce. Pro lepší pochopení této techniky nastudujte průpravná cvičení v Základech úpolových sportů pro tělesnou výchovu a sport.
U varianty ura vykročíme za útočníka. Základním přemístěním je zde irimi tenkan, následován dalším obratem v tom samém směru se současným zakleknutím. Nejdřív doklekneme na koleno bližší k ukemu, pak i na druhé kolenu. U techniky ikkjó vždy udržujeme natažené, ne však propnuté, paže.
Začátek tehcniky je stejný, jako u ikkjó ura. Ruka z lokte sklouzne, otočíme ji kolem útočníkova předloktí a uchopíme vlastní zápěstí. Ukeho povalíme s vykročením za něj. Na zemi ukeho otočíme na břicho. Doklekneme nejdřív nohou bližší u ukeho hlavy. Kolenem druhé nohy kontrolujeme křížovou oblast zad ukeho.
Nikjó je páka na zápěstí. Z úchopu aihanmi katate dori změníme postoj a současně i úhel postavení tak, abychom směřovali šikmo z vnější strany ukeho. Drženou ruku zcela otočíme kolem ukeho zápěstí. Volnou rukou přitlačíme ukeho prsty ke svému zápěstí tak, aby při provádění páky nikjó nepustil úchop. Poté, co pákou donutíme ukeho snížit polohu, dovedeme jej zcela na zem podobně, jako u ikkjó. Znehybnění je stejné, jako u techniky kote gaeši.
U této varianty irimi naga vstupujeme za partnera s pohybem držené paže vnější stranou podobně, jako je to mu u ikkjó. Základním přemístěním je zde irimi tenkan. Pak s pocitem obalení ukeho předpažíme poníž, a vykročíme vpřed za ukeho. Důležité je, aby paže skutečně zůstala v předpažení a ne v upažení.
U této varianty irimi nage vstupujeme za partnera s pohybem držené paže vnitřní stranou podobně, jako je to mu u kote gaeši. Základním přemístěním je zde irimi tenkan. Pak s pocitem obalení ukeho předpažíme poníž, a vykročíme vpřed za ukeho. Důležité je, aby paže skutečně zůstala v předpažení a ne v upažení.
Otočíme se z vnější strany ukeho tak, abychom dosáhli těsného kontaktu. Loket volné paže zvedáme přímo nahoru, čímž zakloníme ukeho hlavu a vychýlíme jej vzad. Samotný hod provádíme zakročením a dotočením se k útočníkovi. Udržujeme kontakt tělem až do ukeho pádu
Drženou ruku otočíme zevnitř kolem ukeho zápěstí. Nezvedáme loket! Volnou rukou přechytneme ukeho zápěstí nadhmatem z palcové strany. Před samotným hodem musí být uke dostatečně vychýlen. Hod kote gaeši dokončíme pokračující supinaci a flexi uekho ruky. U této varianty otočíme ukeho na zemi tak, že mu kontrolujeme jednou rukou zápěstí a druhou ohnutý loket. Přemístíme se kolem ukeho hlavy irimi tenkan.
Stejná technika, jako kote Kote gaeši 1. U této varianty otočíme ukeho na zemi tak, že mu oběma rukama pronujeme ruku a donutíme ho přetočit se na břicho pákou přes natažený loket. Ukončení je u kote gaeši stejné, jako u techniky nikjó.
Přechytneme ukeho zápěstí zevnitř a sezhora. Současně vykročíme šikmo za něj s atemi tak, abychom udrželi správnou vzdálenost. U otáčení pod ukeho paží dbáme na to, abychom se nezakláněli. Ukeho položíme na zem s vykročením dlouhým krokem za něj.
Útok: gjakuhanmi katate dori
Úchop gjakuhanmi katate dori je charakterizován držením jednou rukou za nesouhlasné zápěstí. Útočník tedy drží pravou rukou levé zápěstí obránce, anebo levou rukou pravé zápěstí. Oba partneři stojí ve vzájemné poloze gjakuhanmi – jeden v pravém, a druhý v levém hanmi.
Sokumen irimi nage
Otočíme se tenkan kolem držené ruky. Přinožíme a zvedneme drženou ruku nad hlavu. Samotný hod provádíme zakročením a dotočením se k útočníkovi. Udržujeme kontakt tělem až do ukeho pádu. Volnou rukou kontrolujeme ukeho trup, anebo můžeme provést atemi.
Přední nohou vykročíme šikmo za útočníka. Volnou rukou vedeme atemi zezdola na ukeho bradu, čímž jej vychýlíme vzad. Následně předpažíme kolem ukeho hlavy s pocitem zabalení útočníka a s dlouhým krokem vpřed za ukeho jej dovedeme na zem.
Vychýlíme útočníka pomocí atemi vedeného na bradu podobně, jako u techniky tenči nage. Pak se otočíme pod ukeho paží, abychom dokončili šihó nage. Podrobnější výklad této techniky i s průpravnými cvičeními naleznete v učebnici Základy úpolových sportů pro tělesnou výchovu a sport.
Útok: šómen ate
Šómen ate je úder vedený otevřenou dlaní ze základního postoje hanmi na partnerův obličej. Oba partneři stojí ve chvíli kontaktu ve vzájemné poloze aihanmi – oba v pravém, anebo oba v levém hanmi. Techniky prováděné z útoku šómen ate jsou až na fázi vstupu stejné, jako techniky z úchopu aihanmi kaatate dori. Šómen ate je bezpečnou metodou přechodu k učení technik z přímého úderu pěstí džódan cuki).
U varianty omote vykročíme před útočníka. Nedochází k blokování útočníkova úderu. Útočníka dovedeme na podložku v jednom plynulém pohybu. U ikkjó neprovádíme žádnou páku. Technika končí krátkým znehybněním natažené ukeho paže na podložce. Pro lepší pochopení této techniky nastudujte průpravná cvičení v Základech úpolových sportů pro tělesnou výchovu a sport.
Vstup do útoku porovnejte s tou samou technikou provedenou z aihanmi katate dori.
U varianty ura vykročíme za útočníka. Základním přemístěním je zde irimi tenkan, následován dalším obratem v tom samém směru se současným zakleknutím. Nejdřív doklekneme na koleno bližší k ukemu, pak i na druhé kolenu. U techniky ikkjó vždy udržujeme natažené, ne však propnuté, paže. Vstup do útoku porovnejte s tou samou technikou provedenou z aihanmi katate dori.
Začátek tehcniky je stejný, jako u ikkjó ura. Ruka z lokte sklouzne, otočíme ji kolem útočníkova předloktí a uchopíme vlastní zápěstí. Ukeho povalíme s vykročením za něj. Na zemi ukeho otočíme na břicho. Doklekneme nejdřív nohou bližší u ukeho hlavy. Kolenem druhé nohy kontrolujeme křížovou oblast zad ukeho. Vstup do útoku porovnejte s tou samou technikou provedenou z aihanmi katate dori.
U této varianty irimi nage provedeme přemístění dvěma kroky vpřed.
U této varianty irimi nage provedeme přemístění pomocí irimi tenkan a kroku vpřed. Vstup do útoku porovnejte s tou samou technikou provedenou z aihanmi katate dori.
U této varianty irimi nage provedeme přemístění pomocí irimi tenkan. Ukeho hážeme stáhnutím přes obličej vzad. Dbáme na to, aby dotočení v přemístění irimi tenkan bylo dostatečné a uke nepadal přes nohy obránce, ale vedle něj.
U této varianty irimi nage provedeme přemístění pomocí irimi tenkan, kaiten a kroku vpřed. Ukeho udržujeme v neustálém pohybu. U této techniky se otáčíme se o 360°.
Vstoupíme do útoku pomocí přemístění irimi tenkan. Obě ruce držíme uvnitř partnera. Loket zvedáme nahoru tak, abychom ukeho vychýlili vzad. Samotný hod provádíme zakročením a dotočením se k útočníkovi. Udržujeme kontakt tělem až do ukeho pádu. Volnou rukou kontrolujeme ukeho trup, anebo můžeme provést atemi. Vstup do útoku porovnejte s tou samou technikou provedenou z aihanmi katate dori a gjakuhanmi katate dori.
Do útoku vstupujeme zadní rukou. Můžeme jí také provést atemi přes ukeho obličej. Zcela jistě ale musíme kontrolovat zadní ukeho ruku, připravenou k úderu. Stojíme v pevném postoji za partnerem, oběma rukama zepředu objímáme jeho kolena a stlačujeme je k sobě. Hod provádíme napřímením a natočením trupu podobně, jako v přípravném cvičení pro techniku aiki otoši.
Vstup provádíme pomocí přemístění irimi tenkan. Současně s přemístěním můžeme vést atemi na ukeho obličej. Ukeho zápěstí uchopujeme sezhora. Dál je technika totožná se stejnou technikou z útoku aihanmi katate dori. Znehybnění můžeme dokončit otočením kolem ukeho hlavy, anebo přetočením ukeho přes natažený loket.
Vstup je totožný se vstupem pro techniku kote gaeši. Ukeho ruku dále pronujeme a vytahujeme nahoru do pevného kontaktu s vlastní hrudí. Ustupujeme šikmo vzad na koleno, čímž ukeho vychylujeme a provádíme páku na loketní kloub.
Prostudujte a procvičte průpravné cvičení pro tento vstup do útoku šómen ate. Důležité je protáhnout oba pohyby až k ukeho obličeji tak, aby byl dostatečně vychýlen. Pro dokončení šihó nage vykročíme pod ukeho paží a otočíme se. Hod provádíme vykročením vpřed do hluboké polohy procvičované v průpravných cvičeních.
U kaiten nage je důležité vstoupit až za útočníka. Pomocí úderu a zatlačení přes šíji jej předkloníme. S otočením jej dál vychylujeme až do pádu vpřed.
Útok: kata dori
Uke v kataa dori uchopí rukáv partnera na rameni a zatlačí šikmo dolů. Tímto pohybem zamezí přímému použití obráncovy volné ruky k úderu a také otevře partnera tak, že může vést následný úder na zadní část jeho hlavy. Kata dori je aktivní útok, nejenom pasivní držení ramena. Kata dori umožňuje kontrolovat soupeře.
Ustoupíme přední nohou na stranu tak, aby útočníkova paže byla natažena. Současně s tímto pohybem je nutné vést odtlačující úder ze strany útočníkovy hlavy. Následně zakročíme vzad, abychom ještě více vychýlili útočníka. Pevně uchopíme jeho zápěstí a zabalíme paži tak, aby mněl ohnuté zápěstí i loket. Vedeme pak ukeho až na podložku, kde techniku ukončíme znehybněním.
Útok: hagai šime
Hagai šime je objetím zepředu. Objetí je společně s úchopem a úderem základním způsobem navázání kontaktu. U hagai šime útočník kontroluje protivníka pevným objetím přes paže.
Podstatné je, abychom nedovolili útočníkovi dokončit objetí. Vstoupíme oběma nataženými pažemi proti ukemu tak, abychom se přemístili na jeho stranu a úderem jej vychýlili na stranu opačnou. Pak je možné dokončit techniku kaiten nage.
Útok: uširo rjote dori
Útočník do uširo rjote dori nastupuje zepředu. Přemístí se za obránce a pevně za jeho zády uchopí obě zápěstí. V tomto úchopu je možné soupeře kontrolovat, nebo jej povalit na zem.
V úchopu uširo rjote dori přeneseme váhu vpřed a následně s pohybem vzad vedeme obě paže před sebe. Obě ruce zvedáme blízko u těla nad hlavu, abychom se mohli otočit a uchopit do držení sankjó. Otočíme se čelem k útočníkovi a s ukročením vzad jej vedeme na zem. Doklekneme najdřív na koleno u ukeho hlavy. U znehybnění pro sankjó jsou ruce opačně, než u nikjó, nebo kote gaeši.
Tuto techniku používáme, pokud:
- útočník zcela neuchopil obě zápěstí, anebo
- útočník tlačí obě zápěstí k sobě, takže je nelze přemístit před sebe.
Útok: uširo te kubi šime
U tohoto útoku uke jednou rukou škrtí obránce a druhou jej drží za zápěstí tak, aby mu znemožnil otočit se a uniknout ze škrcení.
Ve chvíli, když se útočník snaží obejmout krk, otočíme se kolmo k němu tak, abychom mu znemožnili pevný a silný úchop. Současně přemístíme drženou paži před sebe. Otočíme se pod drženou paží a uchopíme úchop pro sankjó. Tento pohyb, jakož i další pohyby jsou totožné s pohybovým vzorcem pro uširo rjote dori sankjó.
U této varianty podcházíme ukeho škrtící paži, na kterou nasadíme sankjó. Ve chvíli podcházení ukeho škrtící paže nesmíme předklonit hlavu!
Útok: uširo hagai šime
Útočník u uširo hagai šime obejme obránce zezadu přes paže. Tento uchop je hodně silný a zcela znemožňuje obránci pohyb.
Nesmíme dovolit útočníkovi, aby zcela dokončil objetí. Pokrčíme kolena, jako bychom padali dolů a současně prudce zvedneme obě ruce nad hlavu. Rychle se otočíme k útočníkovi, přechytneme úvhop sankjó a dovedeme jej na zem
Renraku waza z útoku šómen ate
Všechny kombinace začínají ze standardní základní techniky tak, jak byla popsaná v části obran proti útoku šómen ate. V textu vždy krátce popisujeme, proč tori změnil prováděnou techniku, jaká pohybová změna nastala. Důležité je, že kombinace technik nejsou samoúčelné. U nácviku kombinací nepokračujeme následnou technikou, pokud lze ukeho lehce hodit základní technikou. Ani renraku waza nelze nacvičovat kompetetivně, ale s cílem pochopit techniky, jejich silné a slabé stránky
Ukeho v ikkjó sice lze dovést do snížené polohy, ale ne až na podložku. Tori proto přechytne úchop pro ude gaeši a dovede ukeho na zem touto pákou.
Ukeho v ikkjó sice lze dovést do snížené polohy, ale ne až na podložku. Tori využije čas, který získal ukeho zpevněním paže, rukou z lokte skouzne na jeho zápěstí a vytáhne ukeho pronovanou ruku do polohy pro hidži kime osae.
Uke zpevní paži již v horní poloze. Tori proto pouští kontakt na lokti a sklouzne za útočníka tak, aby jej mohl vést do techniky irimi nage.
Uke se brání dovedení na zem v ikkjó tak, že pokrčí paži a loket přitiskne k bokům. Tori využije natočení ukeho ruky dlaní nahoru, uchopí jeho zápěstí a dokončí kote gaeši.
Uke zpevní paži již v horní poloze. Tori vstoupí pod ukeho paži a dokončí techniku sokumen irimi nage.
Uke zpevní paži již v horní poloze. Tori vstoupí pod ukeho paži a dokončí techniku aiki otoši.
Torimu se nepovede ukeho vést ve vychýlení pro irimi nage. Toriho ruka sklouzne ze šíje na ukeho zápěstí, což umožní dokončit techniku kote gaeši.
Pokud se torimu nepovede ukeho vést ve vychýlení pro irimi nage. A jeho ruka sklouzne ze šíje, je v případě, že jsou oba partneři blízko u sebe, možné provést techniku sokumen irimi nage.
Uke není vychýlen vzad, anebo se po atemi loktem předkloní. Tori vstoupí za útočníka, uchopí obě jeho nohy a dokončí aiki otoši.
Uke se brání pádu do šihó nage tak, že tlačí loket ke hrudi a dolů. Tori vstoupí za útočníka a dokončí irimi nage. Z této situace je možné provést kteroukoli variantu irimi nage, které byly popsané v obranách proti šómen ate.