05

Závěr

V předložené monografii jsme se snažili nahradit chybějící diskuzi na téma týkající managementu sportu v České republice a jeho vymezení jako subdisciplíny kinantropologie, jako mateřské vědní disciplíny. V první části první kapitoly jsme se věnovali vymezení managementu sportu jako studijního oboru. Objasnili jsme význam akademických standardů při tvorbě obsahu studijních oborů managementu sportu v USA, Velké Británii a reflektovali stav v České republice. Pro úplnost jsme též uvedli výstupy z projektu AEHESIS, který definoval tak postupy použitelné při tvorbě studijního programu v oboru management sportu, jako i doporučenou strukturu tohoto studijního oboru. V druhé části první kapitoly jsme popsali definice a výstupy z projektů vztahující se k profesi management sportu. Stěžejní z pohledu řešeného tématu je třetí část první kapitoly, ve které jsme se obsáhle věnovali jednak odlišení pojmů akademická a vědní disciplína, historickému vývoji poznatků a metodologie managementu sportu od roku 1979 až po současnost. Na základě využití různých přístupů k definování vědy, jsme posoudili vývoj a zralost vědné disciplíny management sportu. Ve všech našich závěrech týkajících se konkrétního zaměření a předmětu studia, metodologie a jedinečného souboru poznatků jsme se snažili odůvodnit příslušnost managementu sportu k mateřské vědní disciplíně – kinantropologii.

V druhé kapitole jsme pozornost věnovali významu výuky případových studií při studiu sportovního managementu. Popsali jsme různá pojetí jejich vývoje v kontextu místního sportu a zdůraznili význam tohoto vzdělávacího prostředku z pohledu studijních výstupů Evropského rámce kvalifikací a profesních standardů. Nabídli jsme též rámec pro vypracování případových studií, který by respektoval také koncept generační teorie, která ovlivňuje režim přijímání a zpracovávání informací ve vyučovacím procesu současných studentů.

Ve třetí kapitole jsme analyzovali současné koncepty kvality v oblasti sportu a prozkoumali jsme jejich využití ve sportovním prostředí v České republice. Jak konstatujeme , omezené vnímání různých pojetí kvality ve sportu brání tomu, aby sportovní organizace zavedly odpovídající systémy kvality. Proto jsme navrhli koncepční rámec, který je v souladu s typem sportovní organizace, jejím zaměřením a také pozici v národní sportovní hierarchii. V závěru jsme navrhli opatření, které podpoří motivaci sportovních organizací, aby přijaly systémy řízení kvality jako nevyhnutnou součást práce sportovních manažerů.

Doufáme, že naše monografie bude příspěvkem pro rozšíření poznatků o zajímavé a dynamicky se rozvíjející akademické i vědní disciplíny jakou nepochybně management sportu je.

Summary

In this monograph we have tried to replace the missing discussion on the topic of Sport Management in the Czech Republic and its designation as a subdiscipline of kinanthropology as the parent scientific discipline. In the first part of this chapter we have focused on the definition of term ´Sport Management´ as a field of study. We clarified the importance of academic standards in content creation of Sport Management degree courses in the USA, UK and also reflect the state of in in Czech Republic. For completeness, we also introduced the outputs of the project called AEHESIS that defined procedures used during the formation of Sport Management degree, as well as the recommended structure of this field of study.

In the second part of the first chapter we have described the definition and outcomes of projects related to sport management profession. The core is the third part of the first chapter, in which we have extensively described definiton of the terms ´academic´ and ´scientific´ discipline and we also dedicated another part to the historical development of knowledge and methodology of Sport Management from 1979 to the present. Based on the use of different approaches to defining science we considered the development and maturity of sport management as a scientific discipline. In all our conclusions focused on the specific subject of study, methodology and a unique set of findings, we tried to justify the jurisdiction of Sport Management to the parent discipline which is kinanthropology.

In the second chapter we paid attention to the importance of teaching case studies in the study of Sport Management. We have described the various conceptions of their development in the context of local sport and stressed the importance of this educational resource from the perspective of learning outcomes of the European Qualifications Framework and Professional Standards. We have also offered a framework for the development of case studies which should also respect the concept of generational theory which affects the mode of receiving and processing information for teaching process current students.

In the third chapter we have analyzed the current concepts of quality in sport field and examined their use in the sports environment in the Czech Republic. As we note the limited perception of the different concepts of quality in sport precludes sports organizations to have an appropriate quality systems. That is why we proposed a conceptual framework which is consistent with the type of sports organization and its focus and position in the national sports hierarchy. We proposed measures in the conclusion to encourage motivation of sports organizations to adopt quality management systems as an essential part of the job as sports managers.

We hope that our monograph will positively contribute to expanding common knowledge of interesting and dynamically developing academic and scientific discipline which Sport Management undoubtedly is.