S projektem ZIP se akademici, studenti i učitelé ZŠ a SŠ podívali do Irska

Třetím rokem se na celé Masarykově univerzitě řeší projekt, jehož název Zkvalitnění a Inovace Přípravy budoucích učitelů na MUNI napovídá, že jeho ambicí bylo intenzivně zpracovávat vybraná témata učitelství a snažit se nastavovat srovnatelné parametry napříč všemi fakultami, které budoucí učitele vzdělávají, jmenovitě Pedagogická fakulta, Filozofická fakulta, Přírodovědecká fakulta a v neposlední řadě i naše Fakulta sportovních studií.

2. 6. 2023 Marcela Janíková

Kromě inovace předmětů (Školní pedagogika, Školní management a poradenství, Osobnostně sociální rozvoj, Reflexe praxe) z kurikula magisterského navazujícího studijního programu Učitelství tělesné výchovy pro základní a střední školy byl akcent kladen na pedagogické praxe, v rámci nichž byla podpořena užší spolupráce mezi fakultou, provázejícími učiteli z praxe a studenty vytvořením konceptu reflektujících praxí. Ty byly zakončené tzv. tripartitou všech tří uvedených stran, kdy nejen provázející učitelé pozitivně hodnotili možnost diskutovat o přípravě i výstupech našich studentů.

Další aktivitou bylo síťování základních a středních škol mimo jiné formou vedení přednášek či seminářů na fakultě ze strany učitelů z praxe, což uvítali jak studenti, tak také právě učitelé, kteří měli možnost si vyzkoušet roli akademického pracovníka. Projekt poskytl také možnost účastnit se rozvoje kompetencí akademických pracovníků pod záštitou Centra rozvoje pedagogických kompetencí a diskutována byla aktuální témata jako např. poskytování popisné zpětné vazby, práce s vulnerabilními skupinami studentů, kolegiální podpora při plánování a reflektování výuky.

Radost a mnohdy i nová přátelství přinesly také zahraniční mobility, které mohly být díky financování z projektu uskutečněny. Na výjezdu totiž participovali nejen akademičtí pracovníci z FSpS MU, ale také naši studenti učitelství TV a k našemu potěšení také učitelé a někdy i ředitelé základních a středních škol. První zahraniční stáž se uskutečnila na Jules Verne Campus v německém Mnichovu. Druhá stáž byla na University of Agder v Norsku a čerstvě absolvovaná stáž byla na University College Cork v Irsku, o níž bude pojednáno blíže.

Mobilita se uskutečnila ve dnech 21. – 27. května 2023, resp. první a poslední den byly věnovány samotné cestě. Jedním z nejzajímavější dnů v zahraničí je den první. Díky technologiím už není tak napínavé najít místní univerzitu, daleko zajímavější je očekávání přijetí od zahraničních kolegů, kteří byli pro mnohé účastníky stáže neznámí. Myslím, že můžu hovořit za všechny, že irští kolegové z katedry sportovních studií a tělesné výchovy pod vedením dr. Wesleyho O’Briena nás přivítali velmi vřele. Provedli nás celým kampusem, seznámili nás s jeho historií, ukázali nám tamní knihovnu, která nese jméno slavného matematika profesora G. Booleyho, který v Corku působil.

Dále jsme si prohlédli sportovní laboratoře, výukové prostory, ceremoniální sál, umělou stěnu, tělocvičny, rozsáhlá fitness centra a samozřejmě také venkovní sportoviště s věčně zelenou trávou. Pravděpodobně stejně jako my jste nikdy neslyšeli slovo hurling, jelikož se jedná o národní, velmi oblíbený a jak jsme později i viděli, tak také často hraný sport dětmi i dospělými. Kryštof, syn jedné z našich studentek, který se stáže účastnil s námi, se byl na jeden takový turnaj mezi základními školami podívat. Nejen, že mu věnovali jednu hurlingovou pálku, ještě ho vyfotili do svých školních novin.

Další tamní kuriozitou byl zákaz vstupu na trávu před rektorátní budovou. Tuto čest měli studenti jen v době jejich promocí. Jelikož jsme se nacházeli v katolické zemi, byl součástí campusu také malý kostel, takže další zajímavostí bylo to, když nám sdělili, že v něm mohou mít svatbu pouze absolventi jejich univerzity, tedy ženich i nevěsta museli graduovat na UCC.

Další den jsme trávili prezentacemi jejich fakulty, naší fakulty, diskuzemi nad realizovanými projekty i nad možnou spoluprací s naší univerzitou v rovině výzkumné, ale také nad možností zahraničních pobytů. Cíleně jsme se zaměřovali na komparaci kurikula učitelství tělesné výchovy obou zemí, seznámením s konceptem pedagogických praxí a celkovým postojem k učitelství ať už z roviny akademické, tak také z roviny veřejnosti. Třetí den byl z větší části ve znamení návštěvy škol. První škola byla dívčí, ta byla mimo jiné oceněna za svou architekturu; zajímavostí byla její lokace uprostřed města v kopci, přičemž jejich venkovní hřiště bylo postaveno na střeše školy. Druhá škola byla chlapecká a její umístění na okraji města skýtala možnosti rozsáhlého zázemí pro výuku tělesné výchovy. Fascinoval nás postoj k výuce tělesné výchovy, který je na stejné úrovni jako naukové předměty typu biologie, matematika. Tělesná výchova není jen o pohybové aktivitě, ale také o znalostech např. vlastního těla. Důraz byl kladen také na mentální zdraví, které bylo součástí „znalostního (a samozřejmě i do praxe se promítajícího) balíčku“ o zdraví vyučovaného právě v tělesné výchově. Všechny školy včetně univerzity se hlásí k tzv. ekoškole. Čtvrteční den se nesl ve znamení individuálních konzultací. Náš pobyt byl završen účastí na páteční Postgraduate Conference in Sport Science, Physical Activity & Physical Education.

Pochvalu zasloužila také strava v místní menze, ale i večery trávené v místních pubs u Guiness, Murphy’s nebo lahodné irské kávy. Zážitky z celého pobytu jsou, troufám si říct, pro všechny nezapomenutelné.

V pondělí 5. června 2023 Vás zveme na přednášku, kde s Vámi budeme sdílet naše zkušenosti z této stáže. Přijďte se podívat osobně do seminární místnosti E34/203 nebo se připojte přes MS TEAMS. Odkaz najdete zde:

PŘIJĎTE NA PŘEDNÁŠKU

Za celý tým účastníků mobility v Irsku

doc. Marcela Janíková