13. ročník Czech Philosophy of Sport Conference

13. ročník Czech Philosophy of Sport Conference se uskutečnil na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně ve dnech 18.–19. října 2024. Setkávání v rámci komunity filosofie sportu má totiž také svou českou tvář. Za založením této tradice stáli v roce 2012 Jim Parry, Irena Martínková, Ivo Jirásek a Emanuel Hurych. Česká filosofie sportu je sdružena v rámci sekce České kinantropologické společnosti, která také poskytuje záštitu pravidelným konferencím.

23. 10. 2024 Emanuel Hurych

Ty od roku 2012 probíhají bez výjimky každoročně (většinou v říjnu) a v pořádání se střídají Praha (FTVS UK), Olomouc (FTK UP), Brno (FSpS MU) a České Budějovice (TF JU). Do stálé české komunity se totiž v průběhu času přidal Lukáš Mareš právě z Českých Budějovic. Od samotného počátku probíhají konference v angličtině a počet zahraničních účastníků velmi často přesahuje počet těch domácích. Letos bylo na konferenci necelých dvacet účastníků (včetně dvou prezentujících online), přičemž kromě Česka byly zastoupeny i USA, Velká Británie, Japonsko, Čína, Chorvatsko, Slovinsko, Brazílie a Belgie.

Členy vědeckého výboru konference byli Jim Parry, Irena Martínková, Ivo Jirásek, Lukáš Mareš a Emanuel Hurych. Odborným garantem konference byl Jim Parry, který se jako vždy postaral o revize abstraktů a o jejich výběr. Organizační výbor pak tvořili Jim Parry, Emanuel Hurych, Jakub Palka a Jiří Kotas (oba doktorští studenti FSpS).

V rámci jakéhosi „předprogramu“ proběhly přednášky dvou pozvaných hostů (Matija Škerbič z University Zagreb a Jon Pike z Open University UK) pro pregraduální studenty domácí fakulty, tedy FSpS MU. Zájemci o obě přednášky takřka beze zbytku zaplnili rozšířenou kapacitu místnosti, která byla okolo třiceti osob. Témata přednášek byla „Varieties of ‘Inclusion’ in Sport” (Pike) a „Sport versus Morality“ (Škerbič). Přednášky byly „ušity na míru” studentům magisterského stupně studia, kteří představovali dominantní část publika. Přijetí ze strany posluchačů bylo vstřícné a k oběma tématům proběhly také zajímavé diskuse.

Samotná konference probíhala od pátečního rána do sobotního odpoledne v zasedací místnosti děkanátu. Hlavním referátem ji zahájil Matija Škerbič. Druhý hlavní referát se uskutečnil na závěr pátečního programu a přednesl jej Jon Pike. Závěrečný příspěvek celé konference, který (již v sobotním odpoledni) přednesl Lev Kreft (University of Ljubljana) poměrně symbolicky uzavřel sobotní program tématem „Endangered Gender“.

Konference filosofie sportu v českém prostředí má již od samých počátků ne zcela běžné časové uspořádání příspěvků. Pro standardní příspěvek je vyhrazeno šedesát minut, přičemž samotná prezentace obvykle zabírá třetinu tohoto času a zbytek je věnován diskusím. To umožňuje hlubší vhled do dané problematiky, který filosofujícím pohledům opravdu sluší. Také letos byly diskuse bohaté a živé, někdy kritické a někdy i kontroverzní, vždy však na vysoké akademické úrovni. Příspěvků zaznělo celkem čtrnáct a byly tematicky poměrně různorodé, od filosofického uchopení role technologií ve sportu, přes otázky dopingu, náboženských aspektů sportu, fenomenologie těla či problematiku členění různých sportů do kategorií až po různé etické pohledy na sport a pohyb. Opakovaně řešeným tématem (zejména v sobotním programu) byly otázky spojené s genderem a s inkluzí transgender sportovců.

Společenský večer se uskutečnil v pátek v restauraci Pivovarská na Mendlově náměstí a nesl se v příjemné a neformální atmosféře. Účastníci konference vyjádřili svou spokojenost s programem i se zázemím, které jim FSpS poskytla. Kromě sborníku abstraktů, který byl zveřejněn i na webu fakulty již před zahájením konference, jsou k dispozici i powerpointové prezentace většiny příspěvků, momentky z průběhu konference a finální fotografie účastníků.

Poděkovat je třeba vedení FSpS za podporu, dále pak kolegům z oddělení vnějších vztahů, konkrétně proděkanu Michalu Kumstátovi za zprostředkování pobytu pozvaných hostů, Františku Hurtovi za skvělou komunikaci s nimi a Tereze Kožené za propagaci a pořízení fotodokumentace. Speciální díky si zaslouží Veronika Kubíčková, Jakub Palka a Jiří Kotas za skvělý a všestranný servis během celé konference. Pro příští rok přebírá štafetu FTK UP v Olomouci a ve dnech 9.–10. října 2025 se tak můžeme těšit na další setkání.