Informace o projektu
Efekt vybraných vytrvalostních intervencí (HIIT vs. klasický aerobní trénink vs. kombinovaný vytrvalostní a silový trénink) na redukci tukové složky, změny klidového metabolismu a aerobní kapacity
(EVVI)
- Kód projektu
- MUNI/A/0874/2013
- Období řešení
- 1/2014 - 12/2014
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Fakulta sportovních studií
- Mgr. Eduard Hrazdíra, Ph.D.
- Mgr. Jiří Bílý
- PhDr. Jan Cacek, Ph.D.
- Mgr. Petra Janíčková, Ph.D.
- Mgr. Tomáš Kalina, Ph.D.
- Mgr. Ján Namešanský
- doc. PaedDr. Jan Ondráček, Ph.D.
- Mgr. Jan Vích
- Mgr. Michaela Zhánělová, Ph.D.
Projekt je koncipován s cílem vyšetřit efekt a diference tří různých druhů vytrvalostního zatížení. Konkrétně se jedná o identifikaci efektu vysoce intenzivního intervalového tréninku (dále jen HIIT), klasického aerobního tréninku realizovaného kontinuální metodou a tzv. kombinovaného tréninku na:
- změny klidového metabolismu sledovaného souboru
- redukci tukové složky
- změny aerobní kapacity VO2max
Ze studia literatury vyplývá, že pro běžnou zdravou populaci je z hlediska redukce tuků zvýšení VO2max a korekce klidového metabolismu efektivnější absolvovat HIIT intervenci, než klasickou kontinuální aerobní intervenci. Otázkou zůstává, jaké budou v efektu predefinovaných intervenčních programů rozdíly v progresu sledovaných parametrů. Výzkumný soubor bude tvořen třemi skupinami žen, každá o velikosti 10-15 probandů.
Metodika měření:
Jednotlivé intervenční programy budou v délce trvání 8-10 týdnů. Testování tukové složky a tělesné hmotnosti (redukce hmotnosti) bude realizováno na přístroji InBody 720. Aerobní kapacita i klidový metabolismus budou změřeny přístojem Cortex. Měření budou probíhat v úvodu, uprostřed a na závěr časové dotace intervenčního programu.
Teoretickým výstupem výzkumu budou doporučení jak efektivně redukovat tukovou složku, zvyšovat zdatnost a upravovat metabolismus.
Cíl projektu odpovídá zadáním disertačních prací P. Slámové a M. Juránkové. Na realizaci se budou podílet studenti Pds J. Namešanský a J. Bílý. Výsledky výzkumu budou autory prezentovány na odborných konferencích.
Publikace
Počet publikací: 1
2015
-
Effects of high-intensity strength interval training program on body composition
Journal of Human Sport and Exercise, rok: 2015, ročník: 10/2015, vydání: 1Proc, DOI