Instrumentation of students’ experience through the active content of science: from epistemic contact to idealizations and back again in school classrooms.

Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Fakultu sportovních studií, ale pod Pedagogickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Instrumentace zkušenosti žáků prostřednictvím aktivního obsahu vědy: od epistemického kontaktu k idealizacím a zpět
Autoři

KOHOUT Jiří SLAVÍK Jan JANÍK Tomáš KUBERSKÁ Markéta STACKE Václav ČEŠKOVÁ Tereza NAJVAR Petr

Rok publikování 2024
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj International Journal of Science Education
Fakulta / Pracoviště MU

Pedagogická fakulta

Citace
www Odkaz na článek
Doi http://dx.doi.org/10.1080/09500693.2024.2415096
Klíčová slova Epistemic contact; instrumentation of experience; content transformation
Popis Článek představuje hloubkové zkoumání procesu instrumentace zkušeností v kontextu vyučování a učení ve školách. Zaměřujeme se na roli kulturních instrumentů, jako jsou vědecké nástroje a praktiky, při zprostředkování lidského poznání a přetváření zkušeností žáků do aktivního vědeckého obsahu. Studie vychází z konceptů dvojí mediace a interakce mezi denotativními a expresivními aspekty poznání. Naším cílem je:(1) charakterizovat proces instrumentace studentských zkušeností do aktivního vědeckého obsahu ve výuce a (2) navrhnout teoreticky konzistentní model instrumentace zkušenosti pro mikroanalýzu procesů vyučování a učení, založený na konceptu transformace obsahu. Navrhujeme mikroúrovňový model pro analýzu instrumentace zkušenosti ve vzdělávacích kontextech, který zdůrazňuje interakci mezi subjektivními, intersubjektivními a objektivními modalitami obsahu. Tento model je propojen s Kvaszovou typologií kulturní geneze ve vědě a její operacionalizací prostřednictvím pěti epistemických kategorií (např. kognitivní prostupnost imaginace). Operační ukotvení těchto kategorií je ilustrováno na příkladech didaktických kazuistik. Tento model slouží k mikroanalýze transformací obsahu během vyučování a učení, a prostřednictvím pozorování výuky a analytické reflexe tak přispívá ke zlepšování kvality vzdělávání.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info