Prehistory to History: A New Archaeological Approach to Knowledge Transmission and the Inception of Literacy in Central Europe

Varování

Publikace nespadá pod Fakultu sportovních studií, ale pod Filozofickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Od prehistorie k historii: Nový archeologický pohled na transfer znalostí a vznik písma ve střední Evropě
Autoři

MACHÁČEK Jiří

Rok publikování 2024
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj JOURNAL OF WORLD PREHISTORY
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
www https://doi.org/10.1007/s10963-024-09184-y
Doi http://dx.doi.org/10.1007/s10963-024-09184-y
Klíčová slova Cultural Epidemiology; Cultural Attraction theory; CAT; Writing; Early Middle Ages; Slavs; Runes
Přiložené soubory
Popis Tento článek se zabývá archeologickým výzkumem předávání znalostí o písmu mezi gramotnými a předgramotnými společnostmi. Navrhuje využití produktivních přístupů, jako je kulturní epidemiologie a teorie kulturní přitažlivosti (CAT). Případová studie se zaměřuje na východní a střední Evropu a pojednává o úloze písma při budování identity sociální skupiny a přechodu od lokálních společenství s prehistorickým smýšlením k historicky jednající společnosti v průběhu prvního tisíciletí našeho letopočtu. Studie shromažďuje relevantní archeologické doklady raně středověkého písma a vysvětluje je pomocí reflexivní archeologie. Ukazuje se, že interakce mezi gramotnými a předgramotnými společnostmi jsou vysoce komplexní sociální procesy, které fungují nejen na kulturní a kognitivní úrovni jednotlivců, ale také mezi většími skupinami lidí. Spojením teorie kulturní přitažlivosti s empirickými archeologickými daty formuluje tato studie novou teorii o přenesení písma mezi slovansky mluvící obyvatelstvo Evropy.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info