Nejčastější otázky uchazečů
Jaký je rozdíl mezi studijním plánem Sportovní trénink a Kondiční trénink?
Sportovní trénink je vhodným studijním plánem pro uchazeče angažované v konkrétním sportu, kteří se chtějí rozvíjet v dovednostech jako je plánování, řízení a realizace sportovního tréninku. Tento studijní plán vás připraví na pozici sportovního trenéra, jehož hlavním cílem v přípravě sportovců je rozvoj kondičních schopností, sportovních dovedností a taktická příprava. Studenti tohoto plánu mají možnost se specializovat ve svém studiu pro vybraný sport. Předpokladem je, že jste aktivní sportovec nebo trenér tzn. člen sportovního klubu, jehož specializaci si vyberete ke studiu. Potvrzení o členství v klubu a vedení v rejstříku sportu potvrdí sportovní organizace (klub nebo svaz) na formuláři. Bez vložení formuláře do 28. 2. 2025 není možné přihlášku založit.
Kondiční trénink je ideální volbou, pokud se chcete stát odborníky na rozvoj kondičních schopností a pohybových dovedností jednotlivců i týmů, sportovců či různých populačních skupin (např. děti, dospělí, senioři). V rámci tohoto studijního plánu se naučíte, jak plánovat, realizovat a vyhodnocovat kondiční trénink pro širokou škálu sportů a fyzických aktivit.
Nabízíte studium v kombinované formě? Mají studenti kombinované formy studia statut studenta? Kdy probíhá výuka v kombinované formě studia?
V kombinované formě nabízíme pouze studijní plán Sportovní edukace.
Status studenta získáte dnem zápisu do studia. Studentům do 26 let, kteří nejsou výdělečně činní (jsou nezaopatřeným dítětem) hradí zdravotní pojištění stát, a to i studentům kombinované formy studia. Pokud je studentům více jak 26 let, nebo jsou zaměstnáni, hradí jim zdravotní pojištění zaměstnavatel nebo jsou povinni si jej hradit sami. Sociální pojištění stát studentům nehradí, doba studia na VŠ se nezapočítává do délky důchodového pojištění.
Výuka probíhá každý pátek v průběhu celého semestru.
Může být posudek tělovýchovného lékaře i z jiného státu než Česká republika?
Přijímáme posudky tělovýchovného lékaře vydané pouze v České republice nebo na Slovensku. Pro Českou republiku je dispozici interaktivní mapa tělovýchovných lékařů (zatrhněte žluté pole „Tělovýchovné lékařství (vč. posudků)“, ostatní volby např. poradna pro sportovce nejsou dostačující).
Jak staré může být potvrzení tělovýchovného lékaře?
Potvrzení musí být vydáno tělovýchovným lékařem na základě provedení zátěžového vyšetření v časovém rozmezí 1. 6. 2024 – 30. 4. 2025.
Musí být potvrzení tělovýchovného lékaře na formuláři FSpS?
Nemusí, do přihlášky můžete vložit i lékařskou zprávu vydanou tělovýchovným lékařem, musí však obsahovat všechny požadované údaje (identifikační údaje, hodnoty W170/kg nebo Wmax/kg, datum, razítko a podpis tělovýchovného lékaře).
Jsou k nahlédnutí testy z předchozích let?
K nahlédnutí jsou pouze testy z předchozího roku.
Mohu požádat o prominutí přijímacích zkoušek?
Přijímací řízení lze prominout reprezentantovi ČR, který získal medaili na ME, MS nebo OH dospělých nebo juniorů v olympijských disciplínách v období 1. 1. 2020 – 30. 4. 2025. Uchazeč dokládá do přihlášky potvrzení sportovního svazu o zisku medaile na ME, MS nebo OH s uvedením data, typu soutěže, disciplíny a ocenění.
Žádost nelze podat v programu Fyzioterapie a programu Tělesná výchova a sport.
Žádost lze podat pouze v jednom studijním programu, přihláška musí obsahovat jeden jednooborový plán. Při uvedení více plánů nebo podání žádosti ve více programech bude žádost zamítnuta ve všech podaných přihláškách.
Je možné prominutí (části) praktické přijímací zkoušky ze zdravotních důvodů?
Prominutí části nebo celé praktické přijímací zkoušky ze zdravotních důvodů není možné.
Výjimkou je pouze studijní program Management sportu, kde uchazečům, kteří v e-přihlášce požádají o zvláštní zacházení z důvodu těžkého zdravotního postižení nebo zdravotního znevýhodnění, může být praktická přijímací zkouška prominuta. Prominuta je pouze uchazečům, kteří nemohou praktickou přijímací zkoušku vykonat. Návrh na prominutí podává Středisko Teiresiás na základě doložené zdravotní dokumentace a po provedení funkční diagnostiky. Uchazeč v takovém případě praktickou přijímací zkoušku nekoná a získá z ní maximální počet bodů. Současně bude takovým uchazečům nabídnuta možnost speciální zátěžové prohlídky na pracovišti tělovýchovného lékaře v Laboratoři sportovní diagnostiky FSpS MU, která je nezbytnou pro konání všech částí přijímacího řízení a studium na FSpS MU.
Je možné konat přijímací zkoušky v jiném termínu nebo online?
Písemné oborový test se koná pouze v jednom termínu, a to 24. 5. 2025.
Náhradní termín praktické přijímací zkoušky probíhá 7. 6. 2025 a je určen pro uchazeče, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou zúčastnit praktické přijímací zkoušky v řádném termínu. Součástí žádosti je potvrzení od lékaře. Žádat mohou také reprezentanti, kterým praktická přijímací zkouška koliduje s termínem závodu/soutěže. Nominace na závod/soutěž musí být doložena potvrzením sportovního klubu. O náhradní termín praktické přijímací zkoušky je nutné zažádat v e-přihlášce do 16. 5. 2025.
Píší se testy v případě více přihlášek v jeden den?
Ano, harmonogram přijímacího řízení je sestaven tak, aby uchazeči stihli vykonat testy do všech studijních programů FSpS v jeden den.
Je při písemné přijímací zkoušce brán ohled na poruchy učení?
Uchazečům o studium je k dispozici Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás. O pomoc při přijímacích zkouškách můžete požádat již při vyplňování e-přihlášky.
Píší se TSP?
Ne, přijímací zkoušky se skládá vždy z písemného oborového testu a praktické přijímací zkoušky.
Mohu během praktické přijímací zkoušky do studijního programu Tělesná výchova a sport vynechat některou disciplínu?
Uchazeč je povinen nastoupit ke všem předepsaným disciplínám praktické přijímací zkoušky. Získá-li 0 bodů, může pokračovat v přijímacím řízení, rozhodující je součet bodů za všechny disciplíny. Praktickou zkoušku nelze nahradit jinými disciplínami, čestným prohlášením, výsledky z jiných vysokých škol nebo soutěží, ani výsledky z let minulých.
Je možný přestup z jiné VŠ?
Přestup z jiné VŠ není možný. Uchazeč musí absolvovat přijímací řízení a v případě, že uspěje, je navržen na přijetí.