SNOWBOARDING NA ZIMNÍM VÝCVIKOVÉM KURZU

Ochranné prostředky ve snowboardingu

 

Snowboardových ochranných prostředků je dnes k dispozici velké množství, s vývojem snowboardingu se vedle přileb objevují i chrániče vycházející z možných rizik při freestyle snowboardingu, carvingu nebo jízdě ve snowparku. Existenci těchto nebezpečí není možné podceňovat.

Ochranné prostředky určené původně pro závodní účely výrobci modifikovali pro běžné užívání zvýšením komfortu a díky novým technologiím a materiálům vzrostla jejich bezpečnost. Kvalitní a funkční ochranné prostředky hledejme především ve specializovaných prodejnách, kde tvoří základ sortimentu. Vybíráme přece zboží, které nás má chránit.

Přilba

Přilba je základním ochranným prostředkem, bohužel stále není pro širokou veřejnost zavedena povinnost ji používat. Srovnáme-li rizika při snowboardingu s cyklistikou, kde je nošení přilby do 18 let uzákoněno, mnohdy zjistíme, že rychlosti, charakter okolního terénu a mechanismus vzniku úrazů je podobný, proto nošení snowboardové přilby velmi doporučujeme. Při jejím výběru se zaměříme na kvalitní materiály – dnes jsou standardem přilby vyráběné technologií in-mould, tedy tzv. vstřikovaným litím, kdy vzniká pevné spojení vnitřní a vnější skořepiny. Tvar skořepiny volíme vždy takový, aby byla zajištěna ochrana oblasti spodiny lebeční. Rovněž ochrana uší je velmi vhodná, zejména před mechanickým poraněním.

Sebelepší přilba nechrání, není-li zapnuta, proto vybíráme opravdu funkční zapínání s možností individuálního nastavení pozice spony.

Velikost přilby přímo ovlivňuje bezpečnost, ale i komfort několikahodinového nošení. Přilbu testujeme nošením i delší dobu, musí přiléhat k hlavě těsně, bez pohybu. Pokud dochází k rotaci, popřípadě odhalení čela nebo spodiny lebeční, vybíráme jinou. Přilba nesmí nikde tlačit, aby se zejména pro děti nestalo celodenní nošení utrpením. Nezapnutá přilba musí při zkoušení zůstat na hlavě i v pozici hlavou dolů. Snowboardové přilby jsou konstruovány pro používání za nízkých teplot, proto je nenahrazujeme přilbami pro jiné, zejména letní sporty. Vyhýbáme se i půjčovaným, pokud zcela neznáme jejich historii (stáří, možná poškození). Přilbu doplňujeme výlučně snowboardovými či lyžařskými brýlemi. Analogii hledejme u povinnosti chránit si zrak při jízdě na motocyklech s konstrukční rychlostí pouhých 45 km/h.

Chránič páteře

Tzv. páteřák je šikovnou ochrannou pomůckou převzatou z oblasti motorismu sloužící ke zmenšení rizika úrazů páteře a zad. Vedle ochrany před úrazy vlastní chybou slouží výborně jako ochrana před úrazy při srážkách s jinými sportovci. Zejména při oblouku na backside jsou záda vystavena nebezpečí srážky se shora přijíždějícím.

Základem jsou polstrované plastové pláty spojené do flexibilního pásu vybaveného upínáním. Na tělo se fixuje buď pomocí integrovaného nátělníku, nebo nastavitelných šlí.

Vždy je vybaven bederním pásem, který fixuje chránič v bederní části k páteři. Integrovaný nátělník lépe sedí, omezení však představuje případné další přidávání vrstev oblečení. Chránič páteře musí na zádech sedět bez výraznějšího pohybu při pohnutí lopatkami nebo ohybu trupu. Komfort je přímo úměrný počtu segmentů. Velikost páteřáku volíme tak, aby nebyl omezen pohyb krku.

Chrániče zápěstí

Vzhledem k charakteru snowboardingu jako sportu pracujícího s rovnováhou patří ochrana zápěstí mezi vůbec nejdůležitější. V podstatě každý pád je reflexně zachycován nastavením rukou do směru pádu, proto ochraně zápěstí věnujeme zejména při nácviku zvýšenou pozornost. Fraktury zápěstních kůstek vznikají pod vahou desítek kil těla velmi lehce a znamenají konec výcviku.

Existují 2 druhy chráničů. Prvním je neoprenový návlek pod rukavici s plastovou výztuží na spodní straně zápěstí, jež chrání i před naražením. Fixaci zajišťuje široký pás na suchý zip kolem zápěstí. Tento typ představuje velmi levnou, velikostně univerzálnější variantu, vhodnou například pro organizovaný výcvik začátečníků.

Kdo to se snowboardingem myslí vážně, poohlédne se po rukavicích s integrovaným chráničem zápěstí připnutým na vnitřní rukavici, poskytujícím výrazně více uživatelského komfortu a několikanásobně snižujícím riziko úrazu v oblasti zápěstí. Plastový chránič je zde anatomicky tvarován, opět umístěn na spodní straně zápěstí. Fixaci a vlastní funkci zabezpečuje připnutí k rukavici a převinutí i se zápěstím pásem na suchý zip.

 

Ochranné šortky

Ochranné šortky s integrovanými chrániči se dostávají do povědomí snowboardistů zejména ve spojení s disciplínami boardercross, jízdou ve snowparku, popř. s carvingem nebo jinými kontaktními způsoby jízdy na snowboardu. Jsou vybaveny množstvím plastových chráničů a polstrování, které chrání exponovaná místa, zejména kostrč, před naražením.

Pád na tvrdou podložku ve formě dnes velmi rozšířeného technického sněhu je velmi bolestivý a dokáže sportovce vyřadit z aktivní činnosti na několik týdnů. Ochranu zabezpečuje plastový chránič. Při carvingu oceníme plastové výztuhy boků, po kterých při pádu vzhledem k rychlosti, specifickému postavení a charakteru terénu ještě dlouho kloužeme. Ochranné šortky vybíráme s ohledem na rozmístění chráničů, dbáme na dobrou fixaci šortek na těle.

 

Chrániče kolen

Technický sníh, překážky ve snowparku, to vše patří mezi důvody, proč chránit kolena. Časté nešetrné pády na kolena jsou bolestivé zejména pro dospělé začátečníky (vzhledem k vyšší hmotnosti). S přihlédnutím k častým zastávkám začátečníků slouží výborně i jako ochrana proti chladu, a to i pro instruktory!

Vedle chráničů kolen se objevují i chrániče loktů. Podobně jako u ledního hokeje se jedná o výbornou ochranu při nečekaných pádech nebo nárazech do tvrdé podložky. Jelikož se umisťují pod oblečení, je vhodné volit varianty, které velikostí nebrání svrškům a neomezují pohyb.

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 410690 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Snowboarding na zimním výcvikovém kurzu by Mgr. Eduard Hrazdíra, Mgr. Taťána Straková, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D., Mgr. Tomáš Vespalec is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/snowboarding/.
Investice do vzdělávání