SNOWBOARDING NA ZIMNÍM VÝCVIKOVÉM KURZU
Inovativní prvky ve výuce
Použití pomůcek výrazně zvyšuje atraktivitu i efektivitu výuky, volíme však pomůcky měkké, bez ostrých hran a zakončení.
Výbornou pomůckou pro nácvik i zábavu jsou tzv. „nudle“, používané při výuce plavání. Jsou měkké, ohebné, barevně odlišitelné a lze je případně snadno zkrátit. Pro inspiraci uvádíme několik cvičení s použitím výše zmiňovaných pomůcek:
- Rozcvička a cvičení na zahřátí – honička s nudlemi, šermování, jízda na koních, boj proti družstvům různých barev atd.
- Nácvik správného postavení ramen a trupu v základním postoji – „kytarista“ - přední ruka drží „nudli“ zhruba ve výši lokte, zadní ruka zhruba ve výši kyčle a snažíme se nudlí stále mířit do směru jízdy.
- Cvičení na rovině, nácvik nasedání na vlek (resp. uchopení nosiče) – jeden žák stojí připraven podobně jako k nástupu na vlek, druhý běží s nudlí okolo, stojící se snaží chytit „vlek“, odrazí se volnou nohou a nechá se táhnout po určené dráze.
- Snížení postoje – nudle je provlečená mezi koleny a nutí jezdce udržovat po celou dobu snížený postoj a pokrčit kolena.
- Vzpřímení trupu, kontrola práce ramen – nudli držíme za zády zaháknutou lokty, nudle táhne lopatky dozadu a nutí jezdce napřímit trup.
- Nudle je držena za hlavou, lokty tlačíme dozadu, podobně jako předchozí cvičení nutí jezdce k napřímení trupu.
- Zdůraznění rotace ramen do oblouku - nudle je držena za jeden konec oběma rukama přibližně nad přední nohou, snažíme se volným koncem nudle ukázat do středu budoucího oblouku nebo se dotknout svahu ve středu oblouku.
- Odlehčení vzhůru při nácviku modifikovaných smýkaných oblouků – nudli držíme oběma rukama před sebou (v předpažení), těsně před přehraněním zvýšíme postoj a obě paže s nudlí jdou do vzpažení, po přehranění se paže s nudlí vrací do předpažení.
- Náklon do oblouku, v každé ruce jedna nudle, paže zůstávají v upažení, snažíme se naklonit do oblouku tak, aby se konec nudle dotkl svahu (bez spuštění paže níž).
- Cvičení ve dvojici, zlepšení rovnováhy, rytmus jízdy - žáci vytvoří dvojice, vždy s opačným postavením nohou, stojí čelem k sobě, každý z nich podá konec „ své nudle“ kolegovi, v každé ruce tedy drží konec nudle. Jedou čelem k sobě paralelní oblouky a po celou dobu drží obě nudle.
- Paralelní slalom dvojice nebo i větší skupiny jezdců (je nutný široký přehledný svah) – žáci vytvoří dvojice (trojice atd.) se stejným postavením nohou. Seřadí se vedle sebe. Nudli drží mezi sebou, každý jeden konec nudle (v případě trojice nebo čtveřice vytvoří řetěz) a jedou paralelní oblouky.
- Překážková dráha vytvořená z nudlí, slalom, branky, které je nutné podjet. Nudli je možné přeskočit (jako nácvik odrazu a dopadu) nebo např. sebrat se svahu a položit na jiné určené místo, posbírat co nejvíce nudlí a odvézt do cíle atd.