Western Norway University of Applied Sciences

Bergen, Norsko
Erasmus kód: N BERGEN14

Studijní pobyty: 2 studenti/ky Bc/Mgr
Délka pobytu: 1 semestr
Jazyk: angličtina B2

Výukové pobyty: 2 vyučující (max. 5 dní)

Zkušenosti studentů

Alexandr Paťava

student Bc. programu Tělesná výchova a sport
Western Norway University of Applied Sciences, Norsko, jaro 2024

Studium, výuka, předměty

V zahraničí jsem studoval obor Outdoor Education and Nordic Frilutfsliv, který nabízí 2 stejnojmenné předměty, tedy:

  1. Outdoor Education (15 kreditů)
  2. Nordic Friluftsliv (15 kreditů)

Jak je z názvu patrné, tak je program věnovaný zejména norskému „friluftslivu“, což by se dalo vysvětlit jako trávení času v přírodě jakoukoliv outdoorovou aktivitou. Většinu semestru a exkurzí (zimní měsíce) jsme trávili turistikou na tzv. fjell-skis (backcountry skiing) a kempováním v zimních podmínkách. V jarních měsících jsme se pak věnovali pěší turistice, kempování, kayakingu a rybolovu ve fjordech. Také jsme si vyzkoušeli tellemarkové lyžování a vykopali si vlastní sněžnou jeskyni, ve které jsme pak strávili noc. Každý (i úplný začátečník) se naučil dovednosti jako jsou: navigace v terénu, rozpoznání lavinového nebezpečí, vedení skupiny nebo kempování a první pomoc v zimních podmínkách.

V předmětu Outdoor Education jsme připravovali aktivity pro populární festival zimních sportů, měli možnost tvořit program pro děti norské základní školy a předmět jsme zakončovali celodenním outdoor projektem pro ostatní spolužáky, který je propojen s našim domovským studijním oborem.

Jazyk

Celý program je v anglickém jazyce. Jelikož nejsme součástí místní třídy, ale máme třídu složenou pouze z Erasmáků, tak je všechno vyučováno v angličtině. Do Norska jsem odjížděl s úrovní angličtiny B2. Rozhodně to bylo dostačující. Během prvních 14 dnů se člověk opravdu rozmluví a mám pocit, že jsem odjížděl s daleko vyšší úrovní mluvené angličtiny. Nejen, že v Norsku anglicky umí úplně všichni, ale velmi pomáhá trávení času s ostatní studenty z jiných zemí. Po chvilce člověk přestane překládat a začne mluvit i přemýšlet v angličtině, a když náhodou uděláte chybu, tak to nikomu nevadí. Někdy jsem byl sám překvapený, že jsem použil slovíčko, o kterém jsem ani nevěděl, že ho znám.

A pokud někdo z vás umí holandsky, tak se vám to bude opravdu hodit, protože sem jezdí spousta studentů z Nizozemska (cca 40–50 %).

Ubytování

Pro západní část Norska zajišťuje ubytování studentská organizace Sammen (více informací zde). Každý zahraniční student má garantované místo v jednom ze studentských ubytování. Nemusíte mít tedy strach, že byste neměli kde bydlet. Univerzita v Sogndalu nabízí 3 druhy ubytování. Tím prvním je studentská kolej „Studentheimen“, která je nejpopulárnější pro zahraniční studenty a taky je nejblíže k centru města. Jedná se o pokojové buňky se záchodem, sprchou a společenskou místností s kuchyní na každém patře.

Druhým typem jsou domy „Elvatunetet“, které byly součástí olympiády v Lillehammeru a poté byly převezeny a použity jako ubytování pro studenty. Je to ubytování asi 200 metrů od školy a je nejútulnější. Každé patro je rozdělené na 2 byty s 5 pokoji, obývákem s kuchyní a 2 koupelnami. V tomto ubytování jsem bydlel i já a byl jsem opravdu spokojený.

Třetím typem jsou pak domy „Stedjeåsen“, které jsou nejhezčí, ale taky nejdražší. Je z nich krásný výhled na celé město a byt je rozdělen do 2 pater. Akorát se nachází na kopci poměrně daleko od školy a centra.

Na jaře je jednodušší sehnat ubytování, kdy máte většinou svůj vlastní pokoj. Na podzim je kvůli velkému zájmu pro Erasmáky vždy přidělen společný pokoj s jiným studentem.

Další postřehy a zkušenosti

Norsko je opravdu krásná země a pokud máte rádi sníh a zimu, tak si to zamilujete. Pokud ne, tak si to taky zamilujete a alespoň si koupíte pořádné zimní oblečení. Pořád vzpomínám na to, jak jsme se otužovali v ledovém fjordu nebo se brodili ve sněhu v půlce května při 20°C.

Norové jsou poměrně introvertní, ale zase velmi přátelští a hodní. Se vším vám poradí, pomůžou, a taky si ve všem důvěřují. Třeba byty a auta se nezamykají. Ani já jsem ho po týdnu nezamykal. Všude se svítí a o peníze tam opravdu není nouze. Volný čas tráví všichni nějakou aktivitou, a tak je ve městě docela mrtvo. Pro Nory je příroda to nejdůležitější, co mají, a opravdu si toho váží. Dokonce mohou kempovat úplně kdekoliv.

Sogndal nabízí opravdu velké množství sportovního zázemí, jako je dvoupatrové fitko, krytá fotbalová hala, 1500m2 lezecké stěny nebo také atletický stadion a několik beachvolejbalových kurtů. Pokud neradi sportujete, tak se ve městě budete nudit. Ve škole se totiž zdržíte tak 2 hodiny denně. Nedaleko města je taky lyžařské středisko. Nicméně doprava v Norsku je poměrně složitá a nepravidelná, proto vám doporučuji mít vlastní auto, pokud to jde.

Během semestru jsou vždy nějaké prázdniny, kdy máte asi 2 týdny volna k cestování a poznávání Norska. Stojí to za to a tu možnost rozhodně využijte. Norsko je ale dost velké a cestování zabere mnohdy celý den, protože nemají dálnice. Taky bych vám opravdu doporučil si našetřit opravdu dost peněz, protože je budete potřebovat. Velkou výhodou je, že v Norsku se dá půjčit jakékoliv zimní sportovní vybavení zadarmo. Takže si nemusíte brát vlastní lyže. Ty mimo jiné dostanete od školy i s ostatním vybavením. Jediné, co bych si vzal, je dobrý zimní spacák a karimatka s krosnou. To budete využívat prakticky pořád a pokud nemáte to nejlepší vybavení na světě, tak nevadí, učitelé vám ukážou spoustu vychytávek, jak si poradit.

No a jak hodnotím Norsko já? Na to snad nejde odpovědět jinak, než že bych se tam hned vrátil. Byl jsem naprosto okouzlený vším, co v Norsku mají. Každý den jsem se probouzel jako ve snu a ta zkušenost je k nezaplacení. Je to zážitek, který mi už nikdo nevezme, a já bych vám vzkázal jenom jedno. Neseďte doma a využijte toho, protože to co jsem tady popsal je jenom zlomek toho, co zažijete.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info