University of Ljubljana
Faculty of Sport
Lublaň, Slovinsko
Erasmus kód: SI LJUBLJA01
Studijní pobyty: 2 studenti/ky Bc/Mgr
Délka pobytu: maximálně 1 semestr - pouze podzim!
Jazyk: angličtina B2
Výukové pobyty: 2 vyučující (5 dní)
Zkušenosti studentů
Vojtěch Vrhel
student programu Tělesná výchova a sport
University of Ljubljana, Slovinsko, podzimní semestr 2022
Jaké předměty jste v zahraničí studoval a které byste doporučil?
Mountaineering, Dancing 1, Communication techniques, Sport and society, Basics of management in sport, Coordination, Handball 1.
Určitě bych doporučil všechny ze zvolených předmětů. Dancing, Handball a Coordination byly pro mě něčím novým, podobné předměty na naší fakultě bohužel nemáme. Teoretické předměty (Communication techniques, Sport and society a Basics of management in sport) měly také velmi obohacující náplň. V rámci předmětu Mountaineering jsme si vyzkoušeli zdolávání vrcholů pomocí Ferraty (pro mě to byla premiéra), takže tento předmět mě osobně zaujal asi nejvíce. Ale jak už jsem psal na začátku, všechny zvolené bych určitě doporučil.
V jakém jazyce jste studoval? Jakou znalost jazyka jste měl na začátku pobytu, a bylo to dostačující? Máte pocit, že jste se během pobytu v jazyce zlepšil?
Studovali jsme v angličtině, myslím si, že moje znalost byla dostačující. Taky si ale myslím, že určitě došlo ke zlepšení, přeci jen jsem komunikoval anglicky denně, proto došlo ke zlepšení především co se týče plynulosti mé řeči.
Nabízí univerzita/organizace ubytování zahraničním studentům? Jaké jsou další možnosti? Kde jste bydleli vy a jaké to bylo?
U tohoto bodu budu poprvé lehce kritický. Při hledání ubytování, kdy jsem kontaktoval některé internetové stránky nabízející ubytování, které byly v dokumentu, který mi byl poskytnut od univerzity v Ljubljani, se mi nedostalo odpovědi. Z tohoto dokumentu jsem bohužel ani nepoznal, zda jsou nabízené možnosti poskytovány univerzitou (něco jako koleje v ČR) nebo se jedná o soukromé studentské ubytování. Uznávám, sám jsem udělal chybu, protože jsem váhal a čekal na odpověď, tím se čas na hledání ubytování krátil. Situace nakonec vyvrcholila tak, že jsem vyrazil do Ljublaně bez ubytování (první 2 noci jsem byl v hostelu) a ubytování jsem si našel až na místě. Ovšem z mého pohledu byly informace ohledně ubytování vcelku zmatené.
Co se týče mého bydlení, bydlel jsem ve studentském domě, kde bylo několik bytů. Ubytování bylo soukromé, ale pronájem poskytovali pouze studentům (při podepisování smlouvy jsem musel majitelce poslat potvrzení o studiu na místní univerzitě). Toto ubytování mohu hodnotit pozitivně.
Jakékoliv další postřehy a zkušenosti z pobytu: životní styl, volný čas, cestování, práce, finance, celkový přínos a hodnocení pobytu…
Co se týče přínosu atd. mohu být pouze pozitivní. Pobyt v Ljubljani bych doporučil každému, krásné město, na to, že je hlavní město své země, tak i dost klidné (především díky nížší populaci). Ve Slovinsku mají také studenti více výhod než v ČR, nejvýrazněji to šlo poznat asi co se týče stravy, protože zde mají systém, kdy studentům po registraci na kampuse chodí každý měsíc do aplikace kupony na jídlo (1 kupon na 1 pracovní den), kupony se dají uplatnit v celé řadě restaurací nejrůznějšího druhu. Fungovalo to tak, že vždycky v restauraci obsluha přišla s terminálem, k terminálu člověk přiloží mobil s otevřenou aplikací a jeden kupon se odečetl. Student pak měl výraznou slevu na toto jídlo. Jedinou výtku mám co se týče financí. Z mého pohledu není zcela šťastné rozdělení příspěvku do dvou splátek. Druhá splátka totiž dorazila na můj účet přibližně v půlce ledna, kdy jsem měl jen asi měsíc před koncem pobytu. Dle mého názoru by bylo určitě vhodnější poslat vše v jedné splátce, a to na začátku pobytu. To je však asi jen jediné negativum. Celkově bych studijní pobyt v zahraničí doporučil každému.
Magdaléna Mitáčková a Anna Záleská
studentky NMgr. programu Kondiční trénink a aplikovaná kineziologie
University of Ljubljana, Slovinsko, podzimní semestr 2022
Studium, výuka, předměty
Studium je pouze bakalářské, obě jsme vyjížděly z Magisterského programu, takže nám ani jeden předmět nebyl na Muni zpětně uznán. Teoretické předměty jsou vcelku časově nenáročné a většina je pouze 5x za celý semestr, ukončení většinou seminárkou a zkouškou. Vše je vyučováno v angličtině a je to určeno pouze pro Erasmus studenty. Oproti tomu praktické předměty bývají 3x týdně a jsou vyučovány ve slovinštině s ostatními studenty s částečným anglickým překladem. Na výběr je třeba plavání a záchrana z vody, házená či tanec. Naprosto nejlepší byl kurz Nordic skiing, jednalo se o dva výjezdy po 4 dnech do biatlonového střediska Pokljuka, kde jsme probírali různé techniky běhu na lyžích, a dokonce jsme zkoušely střílet ze biatlonové zbraně. Zajímavý byl také kurz Mountaineering, který vede slovinský horský vůdce a v rámci něhož se leze ferrata.
Fakulta se nachází v klidné čtvrti asi 8 minut intenzivnější jízdy na kole z centra města. Na fakultě je možnost zdarma využít plavecký bazén, běžecký okruh a dva dny do týdne i posilovnu.
Každý student dostane také možnost využívat vládou podporované obědy (příspěvek 3,5 Eura) v určitých restauracích, které se účastní programu.
Jazyk
Anglicky člověk nemluvil tolik kolik by čekal, jelikož je tam opravdu hodně Čechů a Slováků. Ale na ESN akcích je možné potkat lidi z celého světa, jelikož je to velmi oblíbené místo pro Erasmus. Čím jsme byly překvapeny bylo to, že většina lidí v ochodech, na ulici, či v restauracích mluvilo plynule anglicky a Slovinci byly obecně velmi milý a nápomocní.
Stipendium, finance, bydlení
Majda: Koleje jsem nedostala a za pokoj jsem dala skoro veškeré stipendium od školy, takže jsem si doplácela velkou část výdajů ze svého. Bydlela jsem ovšem přímo v centru a měla jsem pokoj pro sebe, takže ačkoli cena byla značně přemrštěná, dalo se to akceptovat.
Anička: Já si podala žádost o místo na kolejích docela s předstihem, takže se na mě dostalo. Přijela jsem až těsně před začátkem semestru, takže budova určená přímo pro Erasmus studenty už byla plná. Bydlela jsem proto mezi místními studenty, na pokoji s další zahraniční studentkou. Areál kolejí Rožna Dolina byl vybaven venkovními a krytými sportovišti, jídelnou i kavárnou. Slovinští studenti na kolejích rádi pořádají různé akce a párty, takže se tam člověk opravdu nenudí. Výhodou je také nízká cena bydlení, která je v porovnání s cenou nájmu na privátu asi poloviční.
Ceny za potraviny se pohybovaly stejně jak u nás, a obědy s podporou od státu se daly sehnat kolem 3–5 Euro.
Naprosto super je systém sdílených kol. Člověk zaplatil 3 Eura za registraci na rok a poté už jezdil zadarmo, pokud jízda trvala méně než 1 h. Jedna jízda autobusem byla 1,3 Eura a měsíční kartička stála kolem 20 Euro.
Pro Erasmus studenty, kteří většinou o víkendu podnikali výlety napříč Slovinskem, bylo výhodou i víkendové snížené jízdné autobusů a vlaků, které bylo o 75% nižší než přes týden.
Co bylo na pobytu nejlepší?
Majda: Za mě příroda a dostupnost všeho do hodiny a půl, ať už to bylo moře, či hory. Celá Lublaň byla takové malé kouzelné městečko plné parků. Hory, i jezera jsou naprosto top a i kousek moře mají.
Anička: Souhlasím, že možnost být během jednoho dne na vrcholku dvoutisícových hor a o „chvíli“ později se koupat v moři, Slovincům opravdu závidím. Skvělé bylo, že z Lublani je to kousek i do okolních států, takže se můžete během pobytu podívat rovnou do dalších 3 zemí.
Tereza Kallasová
studentka NMgr. programu Kondiční trénink a aplikovaná kineziologie
University of Ljubljana, Slovinsko, podzimní semestr 2021
Před odjezdem na Erasmus jsem váhala, jestli vůbec vyjet a teď jsem nesmírně vděčná, že jsem strávila semestr v Lublani. Byl to ten nejkrásnější semestr, na který budu dlouho vzpomínat. Poznala jsem spoustu skvělých lidí a objevila nádherná místa Slovinska. Příroda ve Slovinsku je ještě krásnější, než jsem čekala a Lublaň je malé romantické město plné studentů. Téměř každý víkend jsme cestovali a výletovali po horách, řekách, jezerech, a navíc společně s dobrou partou sportovců, které jsem díky programu Erasmus+ mohla poznat.
Studium, výuka, předměty
Ačkoli jsem byla na Erasmu v rámci magisterského studia, vybírala jsem si předměty z bakalářského studia, protože jen předměty bakalářského studia byly nabízeny v angličtině. Většina předmětů byla zakončena seminární prací a nejzajímavější a pro mě nejzábavnější byl předmět Nordic skiing a Mountaineering. V rámci předmětu Mountaineering jsme byli na feratách a Nordic skiing zahrnoval dva kurzy běžeckého lyžovaní ve známém biatlonovém areálu v Pokljuce. Škola nabízela i kurz alpského lyžování, kterého jsem se už neúčastnila, ale věřím, že kurz byl také skvělý. Nicméně my jsme Erasmus zakončili lyžováním v Kranjske Goře a ve středisku Krvavec na vlastní pěst a byla to paráda.
Jazyk
Jak už jsem zmínila, studovala jsem v angličtině a některé praktické předměty probíhaly společně se slovinskými studenty, a tak byly z části slovinsky, ale vzhledem k tomu, že se jednalo například o předmět Dancing, tak nebyl problém pochopit, co se po nás chce. Co se týče angličtiny mimo univerzitu, tak nebyl problém se domluvit, protože většina lidí ve Slovinsku umí plynule anglicky.
Stipendium, finance, bydlení
Stipendium od školy mi pokrylo ubytování, které je v Lublani poměrně drahé, a dopravu po Lublani + nějaké výdaje navíc. Velkou výhodou bylo stravování v Lublani, které vycházelo hodně levně. Studenti měli možnost využít tzv. studentské „boni“, které bylo možno využít v mnoha restauracích po Lublani a v rámci těchto „bonů“ měl student nárok na polévku, hlavní chod, salát a ovoce za 4 Eura, což bylo super. Tyto „boni“ mohl každý student využít 2x denně v rozmezí čtyř hodin. Další výhodou byla městská kola, která stála 3 Eura na rok a pak už bylo možné využívat těchto kol neomezeně každý den s aplikací „bicikelj“.